| lollypop_4293 a întrebat:

Deci povestea mea e destul de simpla. Anul acesta am intrat la liceu si mi-a placut la inceputul anului de un tip din clasa pana am inceput sa vad ca el este nesimtit. Acum 4 luni l-am cunoscut cu adevarat si este foarte de treaba, este mereu langa mine si ma ajuta. Lumea spune ca ma place si adevarat este ca si el da semne. Cel putin dadea, deoarece acum relatia noastra de prietenie cam scartaie. De vreo luna a inceput sa-mi placa iar de el. Si nu stiu daca sa-i spun, deoarece el e genul dupa care stau toate fetele, iar el le cam da apa la moara si nu vreau sa par ca sunt la fel de disperata ca si celelalte. Acum ceva timp a zis ca-i place de o fata si din ceea ce spunea el reiesea ca acea fata sunt eu, dar n-a vrut sa zica nimanui cine este, nici macar prietenei lui cele mai bune. Acum vreo 3 saptamani a spus ca i-a trecut de respectiva, deoarece ea nu da niciun semn si il respinge si de atunci a inceput sa se raceasca si de mine. Eu chiar as vrea sa fiu cu el, dar nu stiu ce sa fac. Prietenele mi-au spus sa incerc ca nu am ce pierde, dar daca m-ar refuza m-as simti groaznic. Ajutor va rog. Ce sa fac? Dau funda. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Prietenele tale au dreptate...nu pierzi absolut nimic daca il intrebi direct.

Esti tanara,disponibila, in floarea vietii, asa ca un refuz nu ar trebui sa te afecteze deloc.Baietii vin, baietii pleaca.Are balta peste.

| mihaelaa18 a răspuns:

Buna,in situatia ta am fost si eu,si mie mi-a placut de un coleg de clasa si dupa ceva timp i-am spus dar din pacate nu a avut acelasi sentimente fata de mine si mi-a spus ca nu se poate,si cu toate astea am trecut peste si acum suntem prieteni in continuare,deci daca spui ca iti place de acest de baiat ai putea incerca sa ii spui ceea ce simti pentru el pentru ca niciodata nu stim ce gandesc persoanele din jurul nostru despre noi,poate si el te place dar nu vrea sa iti arate sau e timid.Cel mai bine ar fi sa incerci,sti cum se zice incercarea moarte nu are,si in cazul unui refuz,trebuie sa privesti in fata si mergi inainte,sa nu dai inapoi, sa vezi si partea frumoasa a lucrurilor, nu doar partea rea si indiferent de raspuns sa ramaneti in continuare amici.Asa ca incearca sa ii spui, curaj si bafta multa, iti tin pumniikiss

| euionutz a răspuns:

Mutate la alta scoala...una de fete, incearca sa te calugaresti daca reusesti, tipul asta vrea sa te pocneasca!

| dafna a răspuns:

Si daca iti faci mii de ganduri : ce ar fi fost daca? nu te vei simti mai bine. Spune-i, nu neaparat ca-ti place de el, daca tot rupi pisica in doua mai sari niste etape si spune-i ca te gandeai la "un altfel de relatie cu el", mai complexa.

| andeeee a răspuns:

Pai daca el te place si uh nu il placi este o problema mare...dar mai bine spune-i cavrei sa fii cu el si incearca sa-i zici sa se schimbe ca daca nu s-ar putea sa nu mai fii cu el ca te deranjeaza faptul ca nu stie cum sa se poarte cu tine