| anonim_4396 a întrebat:

Deci sa incep cu inceputul.
Sunt cu prietenul meu de un an si un pic.
Acum 4 luni am intretinut relatii sexuale cu el (protejat) dar s-a rupt prezervativul. Nu mi-am dat seama atunci. Mentruatia nu mi-a venit pana acum. Test de sarcina am facut si au iesit negative, dar eu totusi sunt insarcinata. Simptome nu am avut dar sunt 100% sigura ca sunt insarcinata.
Am vorbit cu el despre asta acum aproximativ 1 saptamana. El trebuia sa plece in alta tara la parintii lui saptamana trecuta.
Asa a si facut, dar mi-a spus ca se va intoarce repede etc.
Mi-a dat cateva sms-uri dar in ultimile zile foarte rar.
am asteptat 32 de h sa-mi dea un sms. Acum au trecut iar peste 24h si nu mi-a dat nici un sms. Eu banuiesc ca vrea sa stea acolo si sa ma lase pe mine aici fiindca cam fuge de responsabilitate. Am vorbit si cu niste prieteni/e si sunt de aceeasi parere cu mine. sad.
Credeti ca am dreptate?
(el are aproape 17 ani deci nu e pregatit sa devina tatic sad, oare va ramane doar ca sa scape? )
Daca ma iubea asa mult pe cum spune trebuia sa fie alaturi de mine si la bine si la rau, nu credeti?
Nu trebuia sa ma lase singura exact acum. Sau daca ma lasa singura, trebuia sa-mi dea macar 2 sms pe zi sad. Da imi da cate un sms cand isi aminteste el si imi spune sa incearca sa s intoarca repede, te iubesc si cam atat. sad
Macar un telefon putea sa-mi dea sa ma intrebe daca sunt bine etc. sad

Ce parere aveti de comportamentul lui?

Răspuns Câştigător
| Kylexy a răspuns:

Daca eu eram in locul lui eram alaturi de tine si fosta prietena a mea care m-a lasat cand aveam mai mare nevoie de ea.
cu ea am trecut printr-o situatie ca a ta, dar nu am lasat-o incercam sa o calmez etc.
daca ai peste 18 ani sfatul meu e sa pastrezi copilul el nu are nici o vina, daca te iubea cu adevarat nu te lasa mai ales in momentele astea, El e imatur la varsta pe care o are tu poate esti de aceiasi varsta si esti mai matura ca el.

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu de ce nu te întrebi înainte de cele întâmplate?
La ginecologie de ce nu mergi? Vrei să venim noi să te luăm cu lăutarul?
Nu ai fi prima care este abandonată și gravidă, nu ești caz singular.
Acum trebuie să răspunzi personal de eveniment dacă el a fugit ca lașul. Nu ai știut cu cine ai stat în pat!
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Dacă partenerul tău sexual / fostul tău partener sexual, are 17 ani să fii sigură, că nu vrea să aibă copii.

Dacă chiar ești gravidă, ai o singură soluție, care este foarte urgentă : avort la cerere!

Trebuie să discuți și să fi consultată de medici ginecologi, mai mulți, care să verifice ei, dacă ești sau nu gravidă.

Nici nu mă pasionează acum, comportamentul acelui individ, ci comportamentul tău, de femeie cretină, care face aiurea sex, fără să folosească asociat mai multe metode de evitare a unei sarcini nedorite.

După ce ai văzut că s-a rupt prezervativul, și deci că a intrat spermă în tine, trebuia să faci / să fi făcut urgent, o spălătură vaginală acidă.

Dacă nu s-a rupt prezervativul trebuia să cunoașteți amândoi, că după ejaculare ăla / aia ( pen****= p ***) se micșorează și că trebuie scoasă rapid, că poate curge spermă, din prezervativ, în vagin și că asta poate să fie, în final o sarcină!

Și în acest caz, trebuia făcută, spălătură vaginală acidă.

Nu ai făcut spălătura vaginală acidă, că te-ai apucat să faci sex, fără să cunoști toate metodele de evitare ale unei sarcini nedorite.

Înainte să te apuci să faci sex cu un bărbat trebuie să vorbești cu el despre actul sexual, despre cum se va termina și cum va decurge practic.
1... Sex neprotejat, dar o scoate înainte să îi vină să ejaculeze (când ești în protecție biologică.)
2...Sex cu prezervativ dar având pregătit și irigatorul cu apă cu oțet, pentru o eventuală spălătură vaginală.
3...alte variante pe care ți le pot explica numai personal, că nu le pot scrie pe sete.
4. Și în situația de la punctul numărul 1, nu strica să faci o spălătură vaginală acidă.
Pe tine, în etapa actuală, nu ar trebui, să te pasioneze ăla ci situația ta actuală!

| MMihai a răspuns:

Eu am citit neatent, deci asta s-a întâmlat acum 4 luni și de atuci nu ai mai avut ciclu și ai stat așa fără să mergi la un medic?
Este aiurea cu totul!
Discută cu familia ta și mergi cu un părinte urgent la medic, că nici nu știu, dacă se mai poate avorta acum!

| Aylee a răspuns:

Un mitocan sincer, ar trebui sa se gandeasca ca totusi e si copilul lui.

| Papusik a răspuns:

Sunt sigur insarcinata.
Acum a inceput sa ma daora burta destul de tare.
M-am ingrasat vreo 3kg, burta mea e foarte tare.
Si imi curge un lichid in sani (am uitat cum se cheama ) oricum ceva care apare inainte de a aparea laptele.

| mdany a răspuns:

La 17 ani ai lui inca nu are mentalitatea necesara pentru a lua o decizie de genul. Daca am mai si facut-o trebuia sa stie ca vor exista si consecinte. Daca fuge de treaba asta inseamna ca este constient de cauza.Dar o intrebarebig grinaca medicul ti-a spus ca nu esti insarcinata tu de ce spui ca esti? Mai fa-ti inca o data testul sa te lamuresti.

| Youcomewithmeinhell a răspuns:

Mai daca testul tia esit negativ ce e asa de greu de inteles nu esti insarcinata dar ca sa fi 100% sigura mai fa 2-3 teste ok?

| Lollipopy a răspuns:

Dar cati ani ai?sad

| ecstasy a răspuns:

Este ceva tipic pentru noi,barbatii,vrem sa fim respectati, dar fugim de responsabilitati. Vrem sa fim iubiti, dar nu iubim cu adevarat...El pur si simplu incearca sa scape de acest "cosmar" ce ii cam da viata peste cap...Este socat si din aceasta cauza rezulta iresponsabilitatea sa(nu stie ce sa faca). Incearca sa il ierti pentru comportamentul sau,chiar daca ai de suferit.

Si, ar fi o idee buna sa mergi la ginecolog, ca sa te asiguri daca esti sau nu insarcinata.

Iti urez toate cele bune si ai grija de tine! Incearca sa nu te agiti fara de rost. happy

| DeniAli14 a răspuns:

Ar conta mult daca ai spune si tu cati ani ai. E aproape imposibil sa fi insarcinata daca ai avut menstruatie dupa. Si daca testele au iesit negative. Ai consultat un doctor ginecolog? El ar putea sa iti spuna sigur daca esti insarcinata. Nu conteaza doar asta. Conteaza si ce au de spus parintii tai si daca esti instare sa cresti un copil. Nu lasa de fiecare data ca el sa iti trimita sms. Poate si el asteapta ca tu sa ii trimiti. Poate crede ca nu iti pasa de el si vrei sa faci avort (in cazul in care esti insarcinata). Vorbeste cu el despre asta. Si lasa-l sa isi dea cu parerea. Un copil nu e ca o jucarie. Are nevoie de mama si de tata. Iar in zilele noastre un copil cuminte are nevoie de educatia ambilor parinti. Probabil e si el socat de acest lucru. Ca un baiat la 17 ani sa aiba deja un copil poate conta mult. E in "floarea tineretii". Are toata viata inainte iar cand apare un copil aceasta necesita responsabilitate. Cand se intoarce poti tine o discutie cu el calma despre parerea lui dar si despre a ta. Sper sa iti fie de foloshappy Nu uita ca pentru a rezolva aceasta situatie e nevoie de mult calm si sa incerci sa te comporti ca o persoana adulta si sa judeci bine ce viitor vrei sa ai.

| MaduBia a răspuns:

Buna! Si eu cred totusi ca fuge de responsabilitate...
Dai tu un mesaj si intreaba-l de ce fuge de responsabilitate... cand a vrut sa faca dragoste cu tine nu s-a gandit si la posibilitatea sarcinii? Incearca sa iei legatura cu el cat mai repede... si nu te-as sfatui sa faci avort pentru ca copilul acela nu are absolut nici o vina sad

Sper totusi sa nu fii insarcinata... ar fi ok daca ai merge la un medic...
Ai grija de tine!
Pupici:*

| adinutza_9584 a răspuns:

Tu cati ani ai? Daca intr-adevar esti insarcinata ar trebui sa vorbesti cu parintii tai despre asta! Nu trebuie sa-ti distrugi viata si nici pe a copilului. Trebuie sa faci ceva inainte sa fie prea tarziu, si despre el...ce sa zic, pentru mine e clar ca fuge de responsabilitate. Sunteti inca mici pentru un copil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are 17 ani, daca tu esti insarcinata, inseamna ca viata lui e deja distrusa, si daca ai sub 18 ani, poate sa faca si puscarie, e si normal ca se comporta aiurea, tie nu ti-a venit de 4 luni si tot NU STII daca esti insarcinata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, problema ta e putin complicata. As avea o intrebare pentru inceput. Tu ce varsta ai?

Incearca sa te duci la un consult ginecologic (in cazul in care nu ai facut-o deja) sa vezi in ce stadiu se afla sarcina ( daca exista, totusi ai niste teste de sarcina care au iesit negative).

Legat de iubitul tau, e posibil cum ai zis tu sa fuga de responsabilitate si sa isi fi gasit "refugiu" in strainatate. Poate a fost doar o scuza. Cine stie, doar el cunoaste exact situatia.

In orice caz tu pari o fata responsabila, la cum povestesti, probabil vei gasi in functie de sfaturile noastrea o rezolvare a problemei tale.
Tura viitoare cand iubitul tau iti da sms dai back si intreaba-l ce ne-ai intrebat si pe noi. "de ce nu te suna, de ce iti da mesaje atata de rar, de ce?"

Ai grija de tine, o zi minunata sa ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca totul e in mintea ta. Nu te doare burta la sarcina si mai ales "rau". Decat daca suferi avort spontan sau alte lucruri grave.
Mergi odata la ginecolog sa iti stabileasca daca ai o sarcina sau nu, nu te mai baza pe credintele sau intuitiile tale feminine.

| david444 a răspuns:

Pai are 17 ani si ar trebuia sa stea cu tine la bine si la greu dar e prea mult pentru el si in plus poate face puscarie, asteapta sa facet iamandoi 18 ani ssi dupacea va fi om matur dar nu va fi inca gata sa pentru a fi tatic, as zice sa astepti pana se va intoarce el si dupacea discutati

| WhoCares_8660 a răspuns:

Intr-adevar, gandul de a fi tatic probabil il face sa se comporte asa... eu totusi te sfatuiesc sa mergi la ginecolog si sa vezi exact cum sta treaba. :*