| Roooxaneeelllll a întrebat:

Deci sa o i-au cu inceputul.Acum 6 luni am intalnit un baiat si m-am indragostit de el. El a plecat in strainatate dupa nici o saptamana de relatie si mi-a zis ca o sa incerce sa creada ca il astept. Eu l-am asteptat, ba chiar l-am si sunat sentimentele mele fiind tot mai puternice pentru el. A venit acasa de sarbatori, ne-am intalnit si am stat mai o app o saptamana nedespartiti. Cat a stat acasa mi-a marturit ca nu ma iubea la inceput ci la vreo luna dupa ce a ajuns in strainatate ca a vaz ca imi pasa de el.Acuma a plecat iar, adica are vreo luna de cand a plecat, mie mi-e foarte dor de el dar din partea lui nuprea simt tot asta, plus ca are o multime de fite... vorbim odata in zi si nici atunci nu vrea sa imi spuna un amarat de "te iubesc" ca de parca nu as sti ca asa e. Aseara i-am zis sa intre pe mes cand ajunge acasa si mi-a spus ca ce fac vreau sa il verific, iar eu i-am zis ca nu ca vreau sa il vad si chiar de ar fi asa ar fi vreo problema? iar mi-a raspuns ca da ..ca nu vrea sa fie verificat. Tot mereu stau sa ma gandesc daca sa mai cred in relatia asta, ma tem sa nu ma sune intr-o zi si sa imi spuna la revedere. El mi-a mai zis ca eu nu vreau sa am incredere in el, ca si lui ii lipsesc si o sa fie cuminte da nu prea cred mai ales ca vine in august de acum.sad Voi ce credeti ma iubeste sau nu? Ca eu una numai la asta ma gandesc mereu.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Probabil nu esti facuta pentru a avea o relatie la distanta,cred ca ti s-ar potrivi mult mai mult o relatie "live",in care sa-l privesti in ochi pe celalalt,ca sa VEZI care este adevarul,intotdeauna.
Dar daca te-ai implicat in relatia asta,singurul lucru pe care il poti face e sa nu-ti bati singura cuie in talpi,adica sa nu-ti provoci probleme singura,prin indoielile pe care le ai si prin lipsa ta de incredere in el.
Exista un termen juridic,"prezumtia de nevinovatie",care spune ca orice persoana este nevinovata pana la dovada contrara.
Daca stai si-ti umpli mintea cu monstri si cu lucruri groaznice pe care le-ar putea face el,relatia se va stinge de la sine.
Daca,in schimb,ii oferi mai multa incredere si functionezi luand in considerare "prezumtia de nevinovatie"(nu ai dovezi ca te-ar insela,totul e in mintea ta,dar se simte banuit si acuzat asa ca se apara, nu ai gasit calea cea mai buna de comunicare cu el), atunci relatia are sanse.
Ai doua variante, acum hotaraste.
Si cauta sa alegi in asa fel, incat sa-ti regasesti linistea.happy

| mona a răspuns:

Ai incredere in el, nu i mai da de inteles ca il verfici si da, cred ca te iubeste

| neutrino a răspuns:

De iubit, te-a iubit. Nu ai simtit nimic? Acum, nu mai este de actualitate.

| Azµre a răspuns:

Ai mai multă încredere, numai fii așa de disperată, toate la timpul lor. Și da te iubește.

| Clauka_Klaudia_1999 a răspuns:

Pai ii sincera cu el intrebal ca te place ca daca te iubeste sa al intrebi ca de ce nu iti spune ca te iubeste ca de ce a fpst cu time prima luna daca nu te iubea ca daca tear fi iubit atuncinu tiar fi spus ca de ce sa intru casa te verific ar fi trbuit sa spuna ca bine iubyta mea ajung acasa si te sun sau intru pe mess eu cred ca nu te iubeste dar intrebal si zi sa fie sincer te sfatuiesc ca pe o sora crede-ma

| Roooxaneeelllll explică (pentru Clauka_Klaudia_1999):

Pai l-am intrebat si el mi-a zis ca ma iubeste...i-am mai zis ca sa nu ma faca sa il astept atatea luni si el dupa sa imi dea cu piciorul, mai bine sa imi zica acum ..si mi-a zis sa nu imi fac griji ca mai bine sa fiu eu cuminte ca el stie ce face.

| Clauka_Klaudia_1999 a răspuns (pentru Roooxaneeelllll):

Pai atunci e bine sa ai incredere in el

| RAP19982PAC a răspuns:

Bună.

Părerea mea. nu ştiu dacă te iubeşte, asta numai el ştie. Dar, totuşi distanţa este prea mare, am şi eu o relaţie la distanţă dar este în ţară, nu unul aici, unul în altă ţară.
Părerea mea este că, o relaţie la distanţă poate să meargă doar dacă acele 2 persoane au încredere unul în celălalt şi respect reciproc. Dacă el are aceste fiţe, e clar că te foloseşte [ Scuze dacă te-au rănit vorbele mele, dar aşa pare... ].

Eu zic să cunoşti alt băiat, care să fie lângă tine când ai vreo problemă, să te asculte nu să facă fiţe cum face acest " actual " prieten al tău.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : ykz.eduard

| Roooxaneeelllll explică (pentru RAP19982PAC):

In legatura cu fitele...el e o fire asa mai calma si eu sunt cam opusul. nu pot sa stau asa fara sa ma agit. am zis mereu sa las de la mine si sa il inteleg ca e din cauza distantei. cateodata ma surprinde cum vb dar cateodata ma face sa imi pierd increderea aceea pe care o avea catusi de putin. nu vrea sa ma creada ca il iubesc ca ma gandesc mereu la el...