| @@ a întrebat:

Buna happy
deci tipul de care imi place o sa vina sa imi faca o vizita
el sta la Bucuresti eu in Galati si nu ne-am vazut niciodata am vorbit pana acum doar pe mess si am ajuns sa ne spunem chestii gen:te iubesc si etc.
si acum vrea sa vina aici in februarie
ideea e ca eu nu ma simt pregatita sa il intalnesc poate sunt prea timida idioata nu stiu
am marii emotii doar cat ma gandesc
ce sa fac?
daca as amana aceasta vizita pe mai demult poate l-as pierdestraight face
deci ce sa fac oamenii buni?:-s

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt sigur ca si el are emotii. Odata si odata tot trebuie facut pasul acesta. Crede-ma ca si eu am avut o relatie de genul asta si totul a fost bine. Nu amana vizita. Asteapta-l si nu te feri sa ii ascunzi emotiile pe care le traiesti. Arata-te asa cum esti naturala. Cu siguranta iti intelege nelinistea si teama. O sa fie bine.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Lasa-l sa vina, lasa-te purtata de val, dar tine un ochi deschis. Cand gandesti prea mult, nu e bine.

| xibalba a răspuns:

Cred ca ati putea sa va intalniti pentru prima oara doar in calitate de amici, fara saruturi, etc. Sa va cunoasteti mai bine, sa va obisnuiti unul cu altul. Intelegi tu. Si cu saruturi si alte alea puteti sa avansati ori in aceeasi zi, dar mai tarziu, ori altadata. Daca nu simti nevoia sa il saruti de cum il vezi, nu o face. E ceva normal, abia il cunosti acum. Oricum, vorbiti despre asta, sa puneti la punct unele lucruri. Sunt sigura ca si el are emotii. Dar nu mai amana vizita, ca daca ai ajuns sa tii la el, presupun ca vrei sa il cunosti in realitate.

| undercovergirl a răspuns:

Salut,

Prima intalnire...hmmm...emotionata si totodata nepragatita si stangace happy Sa facem uitate dupa acum aceste simptome cu cateva sfaturi :
Pasul 1. Stabilirea intalnirii

Să spunem că ai cunoscut o persoană care îţi place şi sentimentul este reciproc. Pasul următor este uşor de preconizat: veţi stabili o întâlnire pentru a fi doar voi doi, întâlnire care va fi punctul de plecare în noua voastră relaţie.

De obicei, lucrurile ajunse în acest punct evoluează previzibil: întâlnirea va fi propusă "în oraş", "la o cafea", "la un suc". şi aşa mai departe.

Ce ar fi dacă te-ai îndepărta puţin de aceste clişee şi ai găsi o alternativă mai creativă?

În general, tindem să ne amintim cu plăcere de întâmplări şi conjuncturi inedite care ne-au pus "sângele" în mişcare prin noutatea lor.

Pasul 2. Despre ce vorbești la intalnire

Dacă aţi ales varianta în care destinaţia întâlnirii e o locaţie, în drumul spre aceasta încearcă să fi cât mai relaxat, să deschizi subiecte generale cum ar fi cele legate de vremea de afară, sau cum a decurs ziua respectivă pentru el (ea).

Când îi vorbeşti, priveşte-o (l) în ochi, zâmbeşte, încearcă să creezi o conexiune emoţională între voi. Află ce-i place cel mai mult să facă. În timp ce ţi se povesteşte, aprobă uşor din cap, în semn că eşti conectat (ă) discuţiei, şi ca totul să pară şi mai interesant, încearcă odată la 10 minute să faci o reformulare la tot ceea ce ţi s-a povestit. Adică: "Din cele spuse de tine să înţeleg că-ţi place… enumeri ce ai reţinut apoi continui cu idei de ale tale pe aceeaşi temă. Fi cât mai natural (ă).

Ca să cunoști persoana cu care te-ai întâlnit, trebuie să și asculți nu doar să vorbești.
Nu deschide subiecte banale, gen ce faci în fiecare zi, ce probleme ai, încearcă sa gasesti și alte lucruri pozitive.
Pasul 3. Uita de presiunea situaţiilor pe care ţi le închipui, regăseşte-ţi bucuria şi umorul şi vei transmite cu siguranţă acea stare de "bine" şi partenerului, creând între voi o conexiune aparte din start. Primele amintiri împreună nu se şterg nici după zile, luni sau chiar ani de convieţuire.

Astfel, dacă veţi face ceva creativ, nonconformist sau veţi merge într-un loc mai special, vă veţi aminti mereu de frumuseţea acelei clipe şi veţi zâmbi la amintirea ei de fiecare dată.

Oferă, crează şi primeşte fără reţineri bucurii! Pentru că "bucuria este ceea ce ni se întâmplă atunci când ne permitem să recunoaştem cât de bune sunt lucrurile cu adevărat"!
SUCCES!

| cipy a răspuns:

Da fa-o! Eu tot pe net mi-am cunoscut actualul prieten cu care sunt deja de mai mult de 10 luni. El fiind plecat a venit tocmai din italia ca sa ne cunoashtem, sigur ca mi-a fost foarte tare frica ca no sa ma placa sau no sa-l plac, dar, a fost totul super bine ne iubim si ne vom iubi mereu asta stiu. E ceva frumos sa te cunosti pe net dar trist daca sunteti la distanta. Nu amina ca sa nu regreti!

| cipy a răspuns:

Nu cred ca ar fi o idee buna sa iei si o prietena cu tine!

| mariaw a răspuns:

Faptul ca v-ati spus "te iubesc" pe mess nu e mare lucru. Lucrurile spuse aici isi pierd din valoare, sunt doar relative, deci sa nu ai asteptari mari doar pentru ca s-au rostit anumite cuvinte. Pe de alta parte ar fi pacat sa nu incerci sa vezi ce-i de capu lui, mai ales ca daca nu merge bine, n-ai nimic de pierdut -doar nu sta la blocul vecin sa dai mereu peste el. Desigur asta poate deveni un impediment in cazul in care e vreo scanteie. dar stai sa ajungi acolo.totul incepe cu o confruntare face to face.

| @@ explică:

Cipy asa ma gandeam si eu ca nu ar fi o idee bunahappy

| ionoion a răspuns:

Te-ai gandit ca poate si el simte la fel?
Oricum, daca ati ajuns sa fiti atat de intimi, o sa te inteleaga.
Mai bine nu amana si lasa sa se intample totul de la sine, nu-ti fa griji.

| babyblue_8473 a răspuns:

Odata si odata tot trebuie sa va vedeti cat crezi ca o sa mai rezistati sa vorbiti numai pe messenger? happy

Tie ti-e frica sa nu-l dezamagesti cu ceva dar trebuie sa ai incredere in tine acum ai ocazia sa il intalnesti dupa atata timp, gandeste pozitiv! Poate va fi ceva frumos, mai frumos ca pe mess!
Hai ca nu-i sfarsit de lume! laughing te descurci!
Succes! pup :*

| belltech a răspuns:

Multa tensiune initiala dintre cei doi parteneri dispare dupa un prim sarut. Da-i un pupic si mai spargeti gheata si stangacia dintre voi

| funkygirl a răspuns:

Cand El te viziteaza adu si o rietena foarte apropiata cu tine.Asha o sa fie mult mai usor