| ramonaalexandra233 a întrebat:

Buna, deci vreau să mă ajutați cumva cu niște sfaturi. Am 16 ani și am cunoscut un tip tot de vârsta mea in mediul online dar suntem din orașe diferite. Ideea este că m-am atașat de el. Mi se parea imposibil având în vedere că vorbim non-stop, nu ieșim niciunul de pe conversație când vorbim, ne spunem tot ce facem și așa, suntem foarte apropiați, ne complimentam, ne jucam jocuri împreuna si tot ce facem este împreună. Mă face să mă simt foarte bine și simt că și el mă place din moment ce vorbim 24/7 și așa...Mi-a și demonstrat că e un băiat loial și pot să confirm asta. Dar totuși vorbim de 4 luni non-stop, de ce nu face primul pas? Sau totuși sunt confuză, poate mă vede doar ca pe o prietena? Sau nu vrea relație la distanță? Mi-e rușine să îl întreb astfel de chestii. Va rog să mă ajutați cumva cu niște sfaturi, sau să-mi spuneți părerea voastră.

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prea departe de tine, viseaza unu din orasul tau sa fie aproape de tine

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca iti e rusine sa il intrebi astfel de chestii, eu consider ca nu esti destul de matura pentru o relatie. Daca nu exista comunicare intr-o relatie, atunci ce se intampla? Fiecare isi expune problema din cuplu pe un site iar necunoscutii isi dau cu parerea? Nu mi se pare ok. Vorbeste cu el, spune-i ca il placi si vezi daca simte la fel. Eu cred ca el se gandeste ca nu are sens o relatie la distanta si isi doreste sa fiti prieteni.

| ramonaalexandra233 explică (pentru Aasdfghj):

Exista comunicare, am si precizat. doar ca am vrut sa aud pareri pentru ca nu sunt sigura. dar totusi multumesc

| Adry05 a răspuns:

Ai putea să-i dai mai evident de înțeles că-l placi

| Liviu a răspuns:

Asa a fost relatia mea.Doar ca eu aveam varsta mult mai mare ca tine, la fel si fosta mea iubita.Era pe vremea cand yahoo messenger era la putere.Am vorbit cam 6 luni, am stat pe net, apoi ea a venit sa ne vedem, apoi m-am dus eu la ea, si uite asa au trecut vreo 2 ani jumate cu bune cu rele.Dar relatiile la distanta se sting usor usor, pentru ca... e difcil sa pastrezi scanteia aprinsa cand nu prea ai cum sa atingi persoana aia, intelegi? dupa 2 ani jumate, cand fix imi luasem masina, si mna puteam sa ne vedem mai des, ea a decis sa ne despartim, si asa am facut happy

| RAY a răspuns:

Pierdere de timp, ce pas sa faca? Are doar 16 ani pe langa tine mai vb cu inca 5 si tu la fel,tu visai sa vina pe cal alb da te ceara de mireasa, cei care au online relati sunt mai asociali nu au succes la fete in real, intelegi ideea, i este frica de realitate

| Dana1999 a răspuns (pentru RAY):

Ce dur esti ray. Sunt doar copii.

| ramonaalexandra233 explică (pentru RAY):

Nah, vorbesti aiurea. eu am explicat tot si stiu foarte bine. dar na, pana la urma de ce sa gandim inainte sa postam ceva, nu?

| RAY a răspuns (pentru ramonaalexandra233):

Clar pierdere de timp

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu te poti atasa de cineva, fara sa stai langa el/ea.
Deci exprimarea ta si impresia sunt deja eronate.
Apropierea asta de care vorbesti nu este una reala, ci una virtuala, care nu are nici un efect, ca multe se spun online si putine adevarate, cand te vezi fata in fata cu celalalt.
Online sunt relatii de pierdut timpul, nimic solid sau de viitor, mai ales cand nu se face nici un pas, nu se propune nici o intalnire reala, fiind doar FLIRT (si nimic altceva).
Probabil ca are cateva fete cu care flirteaza online, sau poate o prietena in orasul lui, cu care iese.
Evident ca te vede ca pe o prietena, ca asta esti, odata ce doar discuta cu tine, fara sa fii avut si altfel de contacte sau invitatii pentru tine.
Ce vrei tu se obtine numai in viata reala, iar pentru asta, va trebuii sa iti cauti un baiat real, in orasul tau.

| Andreeush a răspuns:

Cu rușinea nu ajungi nicăieri, dacă ai vreo îndoială în privința lui vorbește cu el.
Sfatul meu ar fi să nu te atașezi prea tare de cineva pe care nu îl cunoști în realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hotărâti-va ce vreți si purtați o discuție. Deja de la 16 ani in 2020 e vremea sa faceti asta. Pe vremea părinților la 16 ani se căsătoreau. Nu este o rusine sa iti placa cineva ci din contra, este un semn de curaj si de asumare si de maturitate sa iti exprimi sentimentele față de cineva. Spune-i si vezi dacă simte la fel, daca da găsești o cale sa fiti împreună cu adevărat ci nu doar online. Succes!

| ramonaalexandra233 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate dar eu nu am mai facut niciodata primul pas si mi e frica de refuz

| anonim_4396 a răspuns (pentru ramonaalexandra233):

Să nu-ți fie! Ai mult mai mult de pierdut dacă îți e.

| Dana1999 a răspuns:

Te place si faptul ca iti ofera tie atenția lui înseamnă că te vrea, doar ca tu hotarasti ce vrei sa fie între voi.

| CosminCD a răspuns:

Relatiile virtuale (net, telefon) nu sunt relatii ok. Pe om il cunosti nu doar din telefon si net, ci din multele situatii si evenimente prin care trece, cum reactioneaza si asa mai departe. In fine, este o varsta frumoasa la care nu cred ca este nevoie sa ne gandim la nu stiu ce planuri viitoare. Succes sa ai!

| Nyarlathotep a răspuns:

Te-o fi placand el suficient cat sa vorbeasca cu tine, dar nu suficient cat sa riste un refuz. Nu tine de timiditate, tine de respectul de sine. Daca erai o fata abordabila si te place cum spui tu, te-ar fi abordat demult. Probabil esti si tu rece si inabordabila devreme ce vrei sa mentii controlul si sa domini interactiunea, motiv pentru care ne intrebi pe noi ce sa faci, si nu te expui deloc intrebandu-l pe dansul aceste lucruri, si cumva simte si el asta. Simte ca daca te abordeaza pentru o posibila relatie, intra intr-un mic rahat si nu face pasul acesta. Te place da, dar nu iti ofera ocazia sa-l exploatezi. Nu e timiditate, e respect de sine. Nu se vrea in relatie cu femeie rece, inabordabila, dominanta. Daca erai abordabila, facea pasul demult.

| ramonaalexandra233 explică (pentru Nyarlathotep):

Nu am spus ca sunt o fata adorabila. si nici nu sunt rece si inabordabila, chiar din contra, sunt foarte deschisa. dar de ce sa nu citim o intrebare inainte sa raspundem?

| Nyarlathotep a răspuns (pentru ramonaalexandra233):

Eu zic, ca am citit intrebarea ta inainte sa raspund. Poate a fost impropriu spus "inabordabila". Dar ramane valabil ce am zis mai sus cu rece, rezervata si dominanta. Nu cauti sa-ti expui partile vulnerabile, iar asta denota ca nu-l placi suficient sau vrei sa-l exploatezi intr-un fel si nu recunosti asta. Nu este timiditate cand eu ca barbat dau de una care desi ma atrage vizual, ma respinge pe alte cai. Normal ca stau deoparte. Plus ca nu am intalnit fata oricat de frumoasa care sa ma faca sa ma topesc si sa-mi pierd mintile. La mine o femeie daca nu-mi arata ca e topita dupa mine, ca e vulnerabila pentru mine nu-mi demonstreza cu nimic de ce ar trebui sa fac pasi spre relatie cu dansa. Nu e timiditate, e precautie.

| ItIsAlright a răspuns:

Suna dragut si imi aduce aminte de mine, doar ca eu mereu cand am cunoscut pe cineva online m-am si intalnit dupa cu aceea persoana si chiar a fost ceva de fiecare data. E cam nasol cu varsta voastra totusi pentru ca e cam imposibil sa va intalniti avand in vedere ca amandoi sunteti de aceeasi varsta, 16. El nu face primul pas pentru ca nu are de ce. Totul se poate rezuma doar la online in momentul de fata, si nu merita. Nu te sfatuiesc nici pe tine sa sari in bratele lui spunandu-i ce simti. V-as sfatui sa faceti propuneri pe termen lung. Exemple: mergi la un festival/concert vara viitoare cu colegii tai, si spune-i si lui sa vina cu cineva, si aia va fi o ocazie excelenta sa va intalniti si sa vorbiti. Sau tot asa cu colegii, pleaca intr-o excursie la mare/munte unde sa te poti intersecta si cu el. Ii faci o propunere de genul si poate va merge. Astea sunt lucrurile pe care vi le recomand inainte de 18 ani. Dupa, vine facultatea si faceti ce vreti, poate mergeti in acelasi oras. Unele legaturi online se concretizeaza ca si relatii reale dupa un timp, adica nu e imposibil, e doar mai greu si mai rar.

| Anonim0310 a răspuns:

Cel mai probabil din cauza ca sunteti din orase crede ca el nu conteaza pentru tine si nu are ce pas sa faca, ar putea sa teama ca daca inainteaza te-ai distanta sau ar strica relatia dintre voi. Cel mai bine incearca sa ii da-i semne ca vrei ca relatia sa avanseze

| GeorgicaGaming69 a răspuns:

Jucati niste CoD, poate va apropiati mai mult

| ramonaalexandra233 explică (pentru GeorgicaGaming69):

Cum am mai spus. de ce sa nu citim mai bine intrebarea inainte sa raspundem la ea?

| Danieldanydan a răspuns:

Bună am fost de atâtea ori în chestia asta ca tine laughing) spune-i dacă îti place de el și vrei o relație da va fi greu pentru că mă gândesc că mai mult ați râs nu-i așa? Nu vați spun te iubesc și chesti bine poate întrun fel la glumă...da spune-i că după să nu vb cu alta și să se combine cu ea și tu rămâi supărată asta am pățito eu am facut la fel ca tine și să vezi dacă vb cu alta și nu o săți mai răspundă repede la msj ce te vei supăra eu zic sa spui sa nu fie prea tarziu sa regreti și poți pica și întro depresie de la asta?

| Danieldanydan a răspuns (pentru Danieldanydan):

Poți pica în depresie dar dacă nu te place nai nimic de pierdut credemă după minim o săptămână îți va trece depinde de tine hai te-am pupat o zi frumoasă să ai;*

| ramonaalexandra233 explică (pentru Danieldanydan):

Da multumesc

| ramonaalexandra233 explică (pentru Danieldanydan):

Multumesc mult!

| ramonaalexandra233 explică:

Nu, nu ai sunat ca o baba. sincer, mi-a placut povestea in sine, si ceea ce m-a impresionat cel mai mult a fost faza cu cererea de a fi impreuna in gluma. si multumesc pentru ca ai stat sa scrii toata chestia asta si sa va tina!

| Miraaaaaa12 a răspuns:

Cred că te pot ajuta și din propria experiență îți pot spune ceva plauzibil unpentru situația ta?
Acum un an jumătate, la fel ca și tine, am cunoscut un băiat în mediul online, nu știu exact nici acum cum am ajuns așa apropriați și la fel ca și voi, vorbeam 24/7, nu ieșeam de pe conversație, ne spuneam tot ce făceam și în timp descopeream chestii noi unul despre celălalt.
La mine a fost puțin mai coplimcat... în momentul în care îl cunoscusem mie îmi plăcea de un băiat din zonă pentru care chiar făcusem o pagină de Instagram. mica coincidență care "ne-a uitat" a fost cea că pagina fusese creată fix de ziua lui, iar întrebarea care a pornit prietenia și conversația a fost "Ce e cu data din biografie?", nu aveam nimic în potrivă cu întrebarea, ba din contră, chiar avusesem o plăcere destul de mare să răspund întrebării (stare pe care nu mi-o puteam explica la momentul acela). apoi eu fiind o persoană destul de "băgăcioasă" l-am întrebat dacă vrea să facem cunoștință, răspunsul lui fiind unul afirmativ mă prezentasem așa cum trebuia și începusem să discutăm. trecuseră în jur de 3-4 luni...el era singurul băiat cu care mă împrietenisem vreodată, nu știu exact de ce dar nu simțeam nevoia să vorbesc cu băieții sau să fiu prietenă cu ei.
În fine, trecând la subiect.
Începusem să îl uit pe așa-zisul tip de care îmi plăcea și îmi făcea mai mare plăcere să aud despre acest băiat. Nu știu cum sau ce s-a întâmplat.dar în prima zi când ne cunoscusem el îmi spuseră de fata pe care o avea crush..partea proastă era că o plăcea de 7 ani și nu avuse nici măcar o dată curajul să îi spună..chestia ciudată e că fusesem geloasă pentru prima dată în viață deși nu îl cunoșteam și nu aveam nici un motiv... trecând și peste acest detaliu o să mă îndrept mai repede spre partea de care vrei să auzi.
Nu știu sigur cum mi-a spus că mă place.dar eu l-am băgat în FZ (oarecum)aaa, pe atunci mai vorbeam cu un alt băiat cunoscut pe un joc. sinceră să fiu mă bucur că am scăpat de el, făcuse un fel de obsesie pentru mine și nu știam cum să mai scap de el..cu timpul sa îndepărtat singur
Trecuseră în jur de 5 luni iar mie îmi plăcea de el..de fapt țineam să cred că îl iubesc (și așa era)nu cunoșteam sentimentul așa că nu m-am aruncat prea tare..chestia amuzantă e că era duminică. făceam curățenie în timp ce vorbeam cu el și râdeam.
Nu știu cum sa ajuns acolo dar mă întrebase "Vrei să din împreună?"(în glumă), eu știind că e o glumă răspunsem cu un "Da".
Cu trecerea zilelor observasem că el luase această relație în serios așa că am făcut-o și eu(pentru că aveam sentimente pentru el și știam că și el are)
Totul era oarecum perfect, eram în culmea fericirii și nu știam exact ce am făcut să îl merit pe el.
Într-o zi..cine știe cum, însorită sau ploioasă? vorbeam despre începutul relației. și ghici ce? El spuse chestia aia în glumă, eu răspunsem în glumă și ambii știam asta iar el îmi spuse că luase relația în serios pentru că observase că eu făcusem același lucru doar să nu cred că s-a jucat cu mine, a făcut-o pentru că simțea. apoi i-am spus același lucru..practic noi ne-am învârtit pe aceeași prostie
Încearcă să îi spui ce simți și scoți cuvintele din suflet.
O relație la distanță e grea..foarte grea, necesită foarte multă încredere și loialitate
Deci..acea mică glumă ne-a făcut să ne dăm seama că noi simțim ceva unul pentru celălalt, acum avem 1 an și aproape 2 săptămâni (mâine) de când suntem împreună.a fost greu și încă este..nu am reușit să ne vedem și devine din ce în ce mai greu dar tot ce trebuie să facem e să nu renunțăm, sper ca și tu să nu renunți dacă se va întâmpla să aveți o relație? Am sunat ca o babă povestind toată povestea asta? plus că sunt obosită, oricum, baftă

| Liviu a răspuns (pentru Miraaaaaa12):

Asteapta, doar asteapta timpul, si cand vei ajunge ca mine dupa un timp te vei 'blestema' ca ai pierdut timpul. Dupa 2 ani jumate in care ne vedeam cand puteam fiecare, ne- otrageam ca nebunii.Si cam asta in mare parte, ne iubeam mult(mai mult eu din pacate) ne intelegeam din priviri.Acum sincer? regret ca am pierdut 2 ani jumate care a dus spre nimic. Daca ai 16 17 ani, nu te afecteaza, dar cand ajungi la 28 de ani si te gandesti ca pe la 25 26 ai pierdut 2 ani jumate degeaba, e o problema.Cam asta e chestia,ter sa fii constienta ca lucrurile astea duc spre nimic daca nu va vedeti happy

Sa numai pomenim de lacrimile amare varsate de ziua indragostitilor cand vezi pe strada scene romantice,sa numai pomeni de cand te uiti la cupluri pe strada ca se saruta, sau se tin de mana, si crapa sufletu in tine, ai dori sa se deschida pamantu sa te inghita, etc.Am simtit lucrurile astea, insa am incetat sa ma imbat cu apa rece.Asta a fost, am trecut peste, sfatu meu? Ori va intalniti ori lasa-o balta, nu te hrani cu ilzuii sad off