| anonim_4396 a întrebat:

Buna desi am 28 de ani inca sunt virgina as vrea sa stiu daca primul contact sexual va fi dureros sau nedureros mersi anticipat.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durerea nu are legatura cu varsta. Sunt femei care simt durere, altele care nu. Gradul durerii este si el variabil, in nici un caz atat de mare incat sa te sperie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Micadoctorita, eu stiu ca himenul se fibrozeaza in timp, ceea ce duce inevitabil la o scadere a receptorilor pentru durere si terminatiilor nervoase. Iar din punct de vedere psihic, e discutabil. E adevarat ca unele se obsnuiesc cu acest statut si le e greu sa renunte la el. Altele insa, sunt apasate de acest statut si bucuroase sa scape de el. Iar altele sunt deja mature, isi cunosc corpul, au rabdare si primul act sexual beneficiaza de preludiu suficient de lung si de conditii destul de bune ca durerea sa fie diminuata. Durerea e variabila, indiferent de varsta.

| monyk a răspuns:

Buna, eu nu vad nimic rau in faptul ca te-ai pastrat curata in fata lui Dumnezeu, abstinenta este cam rara si nu trebuie sa iti incepi viata sexuala doar sa fi in rand cu altii, ca cica e ceva cool, sau ca te preseaza cineva, daca nu ai intalnit pers potrivita, asta e. Dureerso poate ca va fi putin, dar depinde de partener, daca se va purta frumos si tandru atunci totul va fi bine, dar sa stii ca daca nu ti-ai inceput viata sexuala nu e o rusine pentru ca a sti sa pastrezi virginitatea e destul de greu mai ales in aceste vremuri.

cami
| cami a răspuns:

OMG... chiar ca m-ai uimit... Misto sa fi virgina la varsta asta.

| Swabia a răspuns:

Noua moda e sa-ti incepi viata sexuala de la 12-15 ani, 15-18 e deja penibil [cica]... iar tu la 28 esti virgina?! :O

| Diana_Dobrescu_1984 a răspuns (pentru Swabia):

O moda foarte proasta

| Andraa_3088 a răspuns:

Cu cat esti mai relaxata si mai. "umeda", doare mai putin. 28 de ani? Chiar te admir. Pe bune >big grin

| bibydraguta a răspuns:

Depinde poate fi dureros sau nu. dar eu cred ca oricum va fi dureros

| pandi a răspuns:

Buna...sincer te apreciez intr-un fel k ai stat pana la varsta aceasta virgina...acum este "la moda" daca pot spune asa ca la 15, 16, 17 ani si nu de putine ori chiar mai devreme sa iti pierzi virginitatea...
problema cu durerea este de multe ori doar in minte noastra...pentru ca ne este frica de acea durere de care auzim...
in primul rand trebuie sa gasesti persoana potrivita, nu sa te gandesti ca ai 28 de ani si trebuie neaparat sa iti pierzi virginitatea, incearca sa te relaxezi, sa fie cat mai placut pentru tine si daca va iubiti fii sigura ca baiatul ala va sti cum sa faca sa te simti bine... poate o atmosfera mai romantica si speciala in care sa se desfasoare totul te-ar ajuta mai mult(zic eu)...

| lili24 a răspuns:

Bravo tie, mare lucru sa fi fata in ziua de azi. Cu, curvasagul ce se practica in Romania (fete gravide la 10-12 ani), este cam greu sa mai intilnesti fete serioase. Stai linistita chiar daca altii (mai ales altele)rad de tine, ce-i al tau e pus de-oparte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu-mi spui ca ai locuit in padure pana acum? arunca o privire aici pe TPU si vezi la ce varsta se pierde virginitatea. tu cum ai reusit pana acum sa ti-o pastrezi? stai linistita, nu doare decat putin. daca vrei, te ajut eu sa ti-o pierzi. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca nu e la bâză. Cred ca va fi dureros pentru ca ai deja o varsta... Depinde de tine sa te relaxezi si de partener sa te faca sa te simti bine. Cauta pe net tips-uri pentru crearea unei atmosfere romantice si pozitii. Cel mai usor pentru tine ar fi sa stai deasupra ca sa controlezi durerea. Si nu uita de protectie! Succes, trebuie sa se intample o data si o data nu? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brigaela, imi pare rau sa-ti spun dar are mare legatura cu varsta.
1. himenul tinde sa se fibrozeze in timp
2. psihic e greu pentru unele fete sa renunte la statutul cu care s-au obsnuit atatia ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cami-ce frumoasa esti, oltencuto! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti suntem curiosi, cum de te`ai pastrat atata timp?:O Da` din moment ce ai postat anonim...oh go on cred ca e o duma.yawn

| yoo20 a răspuns:

De obicei cu cat esti mai inaintata in varsta cu atat durerea e mai mica

| ismayl a răspuns:

Ar trebuie sa te duci la manastirelaughing) chiar cred ca esti uratalaughing