| Piscot1993 a întrebat:

Devin foarte trista, ganditoare si retrasa in ultimul timp. Am 23 de ani si o relatie de 6 ani cu un baiat de aceeasi varsta cu mine. La inceput a fost ok dupa a inceput sa ma supuna la diferite " teste de iubire " ( se punea in relatie cu alte tipe si facea in asa mod incat sa aflu si sa-l iert daca il iubesc si l-am iertat ), e rece, indiferent, ne certam tot mai des si de fiecare data eu sunt vinovata. Il intreb de ce se comporta asa si imi raspunde ca asa e el, ba ca mi se pare mie si-s nebuna. Nu iesim in oras decat foarte rar pentru ca el se plictiseste si prefera sa stea doar cu prietenii lui iar eu stau inchisa in casa si nici prieteni nu prea am, ies rar in oras de cand am renuntat la ultimul loc de munca. Am vorbit cu niste baieti pe Facebook si mi-a citit conversatiile si a luat foc. M-a facut in fel si chip si chiar a vrut sa ma loveasca dar s-a oprit cand am inceput sa plang si mi-am cerut iertare pentru greseala. Mi-a spus ca data viitoare nu voi mai scapa. Vreau sa caut un nou job dar imi e teama de reactia lui : imi va spune ca nu e pentru mine, ca nu ma reprezinta, ca e nu stiu cum si nu stiu ce. Am planuri mari in legatura cu cariera mea : vreau sa -mi termin studiile si m-am hotarat sa urmez facultatea de arte dar el mi-a spus ca la ce imi trebuie facultate si mai ales domeniul asta. vreau sa -mi deschid o mica afacere cu papioane si accesorii pe viitor ( imi place mult sa creez accesorii ) dar mi-a spus ca nu voi avea succes. Imi place sa scriu si sa citesc si la fel imi spune ca sunt ciudata.
Din punct de vedere sentimental e totul la pamant. Nu ma simt iubita, atragatoare, ma simt prizoniera, ma simt ca fiind un obiect.
I-am spus ca as vrea sa imi intemeiez o familie peste vreo 2-3 ani si mi-a spus ca el nu vrea sa se casatoreasca atat de devreme ci pe la 30 de ani, imi plac mult copilasii si imi doresc patru dar pentru el e mult si unul si nu -si doreste decat dupa varsta de 30 de ani.
Tipa la mine, nu e multumit niciodata de mine, mai mereu singura, la fiecare cearta imi spune ca s-a saturat de mine si credeti-ma ca as vrea sa plec dar ma simt legata de el, nu am incredere in mine, in nimeni, imi e frica sa o iau de la capat. Il iubesc sau asta vreau sa cred ca fac desi i-am aratat cat de mult il iubesc ma respinge si imi spune ca-l stresez. Nu stiu ce sa fac, sunt prinsa intr-o iubire care imi macina sufletul si nu pot sa ies la suprafata.

Va pup cu drag! Sa aveti o zi frumoasa si sper ca voi sunteti bine :*

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stop! Eject! Next! Good luck!

| DeeaMarry a răspuns:

Nu pot sa cred ca astfel de povesti se intampla si in viata reala.
Vrei sa spui ca ti-a facut scandal pentru ca ai vorbit cu niste baieti pe Facebook, dar el s-a pus intr-o relatie cu altele asteptandu-se ca tu sa il ierti?
Draga mea, asta nu e relatie. E o tortura pentru tine.
Fa un efort si indeparteaza-te de el cat mai repede, pana nu te distruge complet. Stiu ca e greu dupa atata timp, insa e absolut necesar.

| redrosegirl a răspuns:

Wow! Ti-am citit povestea si am plans. Esti o femeie atat de sensibila dar totusi puternica.
Draga mea, sfatul meu e sa gandesti cu sufletul si inima, sa iei cea mai buna decizie pentru prezentul si viitorul tau. Meriti tot ce e mai bun si nu trebuie sa depinzi de nimeni. Pupicei :*

| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul sfat de bun simt si de urmat se reduce la un singur cuvant; PARASESTE-L. Cu cat o vei face mai repede cu atat mai bine. Sa ai noroc in viata!

| CuriousStuff a răspuns:

Fi puternica, daca mai rezisti 6 ani o sa te ia si de nevasta si apoi o sa fie mai bine. Barbatii se schimba dupa maritis.

M-ai crezut?

Incerc sa va inteleg, dar sincer nu pot. Adica stiu ca e greu sa te desparti de cineva cu care ai stat atata timp chiar si in situatia asta si daca il mai si iubesti, trebuie sa rupi din tine ca sa il parasesti. Poate mai intervine si teama. De reactia lui verbala si nu numai. Dar nu poti sa traiesti o viata in teama, nu poti sa stai mereu la mila lui. Si gandeste-te ca iti trece tineretea, si dupa o sa-ti fie mult mai greu sa-ti gasesti pe altcineva. Trebuie sa faci o schimbare radicala la tine, in primul rand, chestie extrem de greu de facut, dar nu imposibila. Prietenii te-ar putea ajuta, dar in lipsa lor si un psiholog ar face o treaba excelenta. Trebuie sa intelegi ca relatia asta e toxica pentru tine si oricat ai astepta, omul ala nu o sa se schimbe, eventual poate in mai rau. Priveste-te din afara, fa-ti o analiza din afara, vezi ce ai crede tu despre o fata aflata in situatia ta. Baieti mai gasesti, cu carul... Si daca nu, e o alternativa mult mai buna la ce ai in momentul de fata. Din pacate noi nu te putem ajuta decat cu cuvinte si sfaturi... Mai bune sau mai proaste. Cert e ca trebuie sa pleci de acolo, pentru ca te autodistrugi incetul cu incetul.
La un moment dat o sa te uiti in trecut si o sa razi de cat de prostuta si credula ai fost, iti garantez.

| Nemessys a răspuns:

Esti sotia lui? NU! Atunci ai tot dreptul sa pleci de langa el. Nu inteleg cum de mai poti sta in preajma lui daca el te trateaza in halul asta. Nu stie sa te respecte, pretuiasca, iubeasca? Pa si la revedere. Cauta un baiat pe placul tau si ai mare grija ce fel de baiat iti alegi nu de alta dar sa nu se mai intample asta. Cauta unul mai linistit/ timid nu bad-boy ( e ca si cum ai cauta aur in carul cu fan dar sunt sigur ca o sa gasesti). Apropo, daca situatia scapa de sub control in/dupa momentul despartirii, vorbeste cu parintii lui si poate se potoleste, daca nu, cu politia se rezolva. Multa bafta! happy

| Mussette a răspuns:

Altu! Asta nu e relatie, e un chin.Nu stiu cum ai rezistat 6 luni cu el asa, ca eu nu prrindeam sfarsitul saptamanii intr-o relatie ca asta. Sincer, nu stiu ce ai mai putea face, ca sa indrepti, ca e o fire egoista, dificila.E genu cu care ai putea sta ani de zile si apoi sa te paraseasca fiindca asa vrea el, daca acum la inceput nu-i pasa de tine, pe parcurs, nici atat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mussette):

Nu e vorba de 6 LUNI, ci din pacate, culmea, este vorba de 6 ANI.

| Mussette a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Acum am vazut ca am citit 6 luni. blushing
Din punctu meu de vedere sunt 6 ani din viata pierduti, daca dupa atata timp se poarta asa, si va accepta, vor mai fi si altii la fel de pierduti.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristina_Andreea_2000_ylqO a răspuns:

Foarte naspa, eu zic sa te duci la facultate, sa-ti urmezi visele.Paraseste-l! Daca nu te apreciaza pentru cine esti si persoana minunata ce esti, el pierde. Eu zic sa te duci la parintii tai sau sa-ti inchiriezi o garsoniera ceva, sa pleci de acolo.Aia nu e viata fato. Daca el chiar te iubeste,va incerca sa dea de tine. Daca chiar te vei muta,eu zic sa-ti iei un job, sa faci miscare, prietene, sa nu-ti stea gandul la el. Cum ziceam, chiar daca te iubeste sau ii pasa de tine, te va cauta. Nu te mai simtii vinovata. El este problema.