| psaa a întrebat:

Hei TPU, Cum sa imi pastrez relatia cu prietenul meu? Tot ce pot sa va spun este ca eu am 16 ani si el 17. La inceput ne intelegeam f bn.nu ne certam si era totul ok. Ne iubeam f mult, ne intelegam super bine. Nu ne mai saturam sa ne petrecem timpul impreuna. Acum sincer nu stiu ce sa mai cred s-a despartit de mine deja de vreo 2 ori. De fiecare data eu ma rugam de el sa nu faca asta,dar pana la urma nu rezista si el si incepea sa imi zca ca ma iubeste si ca nu poate sa se desparta de mine. Marea noastra problema e legata de faptul ca nu ne putem vedea prea des,pentru ca el sta la tara si eu in oras, iar acum pe timp de vara sa si angajat. Are tot mai putin timp de mine. Recunosc ca poate sunt si eu vinovata ca i-am reprosat prea mult asta, ca nu mai are timp de mine. si am insistat sa vina in oras sa ne vedem. Faza e ca el mai trebuie sa ii si ajute pe parintii lui la treaba pe acolo ..si na eu ma simt pe ultimul loc.Intai e serviciul, apoi parintii si eu sunt ultima..m.am simtit data la o parte. El zice ca singura metoda in care am mai putea petrece timp impreuna ar fi ori sa dorm eu la el, ori el la mine. Problema e ca a mei nu sunt de acord de la varsta asta sa dorm cu baieti, si nici nu ma lasa sa dorm la el ..sau el la minesad Azi s-a intamplat sa imi zica pa,sa imi inchida telefonul in nas. Precizez ca e foarte dur cu mine,nu ma mai alinta cum ma alinta de obicei,nu mai imi spune atat de des ca ma iubeste. Am banuit ca ma inseala si l-am intrebat dar a spus ca nu,si ca nu o sa ma insele niciodata, ca mai bine se desparte de mine si apoi sa umble cu altele da nu in timp ce e cu mine. Nu stiu ce sa mai cred, imi spune ca mi-a dat sanse destule si ca eu nu-i demonstrez ca il iubesc ..ca eu nu fac nimic sa ne vedem, numa el tot vine in oras. Dar eu pana ajung la el la tara 45 de km sad si nu prea este autobuz sau ceva cu ce sa merg crying. Acuma mi-a spus ca imi da 5 zile sa ii demonstrez ca de acuma o sa fie bine si ca nu o sa ne mai certam. Si eu nu stiu cum sa-i demonstrez pentru ca numa fata in fata pot sa-l conving, el nu are de gand sa vina in oras deci trebuie sa merg eu la el. Si nu stiu cu ce cumcrying nu stiu cum sa il mai pastrez langa mine/. daca sa desp de 2 ori de mine o mai poate face oricandoh go on si eu chiar il iubesc foarte mult, nu vreau sa cred ca sunt doar o aventura pentru el. El zice ca nu a mai iubit nici o fata cum ma iubeste pe mine si ca sunt marea lui iubire. Ps: precizez ca inainte sa fie cu mine el era genu care umbla cu multe fete si nu prea avea nu stiu ce relatii serioase, dar mi-a zis ca cu mine chiar vrea o relatie serioasa. Atunci nu inteleg dc se comporta asa? Ceva sfaturi?
Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi. Funda:*

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Se comporta asa pentru ca nu idi doreste o relatie serioasa,te minte.
E greu de suportat,dar asta e adevarul.
Faptul ca nu face niciun efort sa va vedeti,iar dovedeste ca nu-i pasa de tine.
Stie ca orice ti-ar face tu l-ai ierta, pentru ca il iubesti.
Nu trebuia sa te rogi de el sa ramana langa tine, chiar daca ti se sfasaia sufletul. N-ai facut decat sa te umilesti si sa-i dovedesti ca esti moarta dupa el. Si de asta si-a luat nasul la purtare, si se comporta cum vrea.
Atata timp cat el nu are de gand sa vina la tine sa va vedeti, tu de ce te-ai duce?
Risti ca nici macar sa n-apara la intalnire.
Cand iti mai spune ca ai termen de 5 zile sa apari la el,ii spui foarte clar ca daca te iubea,nu ar fi facut astfel de ''propuneri'' si-ar fi venit si el la tine.
Iti inchide telefonul in nas,nu te mai alinta,semne ca nu are chef de tine,e plictisit. Are orice altceva mai bun de facut decat sa vorbeasca cu tine.
Ceea ce iti spune el sunt doar vorbe. increde-te in fapte nu in vorbe.
Dar de unde fapte? Ca el nu face nimic.
De acum incolo trebuie sa schimbati foaia.
El il poate inchide telefonul in nas o data,tu poti de doua ori.
El nu poate veni la tine,nici tu nu te poti duce la el.
Arata-i ca fata din care facea ce-si dorea nu mai exista. Ca fata topita dupa el acum stie sa se respecte.
Profita de iubirea ta, de tine!
Nu-l mai lasa!
Poarta-te indiferenta!
Si stii de ce? Pentru ca daca te iubeste va aparea imediat la tine, sa vada ce nu mai merge.
Se va intreba unde a adisparut fata dulce, care-l iubea neincetat!
Fi rece cu el!
Nu merge la el la tara!
Nu-i mai dovedi ca te raneste ceea ce face!
Nu-l mai cauta!
Lasa-l sa-ti simta lipsa!
Stiu ca e greu si ti se sfasaie sufletu. Stiu ca iti cer imposibilul dar trebuie.
E spre binele tau.
Crede-ma ca functioneaza. Asta doar daca te iubeste.
Succes!
Si nu te mai amara pentru un tip d-asta care nu merita.
Esti inca mica, pe viitor o sa vezi altfel lucrurile!

| psaa explică (pentru NoSmile):

Multumesc de raspuns. Da e foarte greu si mi se sfasie sufletul. Am inceput sa plang citind raspunsul tau, problema e ca eu din prea multa iubire pentru el am acceptat cam orice umilinta. Oricum multumesc de sfaturi.

| NoSmile a răspuns (pentru psaa):

Imi pare rau,nu asta mi-am dorit.
Nu vreau sa plangi. De fapt plangi daca asta te face sa te descarci,dar plangi tu, acolo cu tine, nu in fata lui, nu lui la telefon.
Pentru ca ii dai satisfactie!
Crede-ma ca stiu ce spun!
De astazi, trebuie sa fi puternica si sa nu mai accepti umilinte!
Te pup!

| psaa explică (pentru NoSmile):

Multumesc. Credeam ca lui ii pasa de mine, ca ma iubeste dar cu fiecare minut imi demonstreaza de fapt altceva. Sunt prea sensibila ca sa fiu puternica. Sti cum sunt eu? sunt puternica candvine vorba de altii, nu imi pasa ce se spune despre mine atata timp cat eu stiu ca nu sunt asa. Dar ce spune el ma doare, si pun la suflet repede. si nu stiu ce sa mai fac. Meriti funda:*multumesc.

| NoSmile a răspuns (pentru psaa):

E normal.
Te doare pentru ca el nu e ''restul'' lumii. El e lumea ta.
Si te raneste orice mic lucru, chiar si acela de a nu iti raspunde la un mesaj, sau de a-ti vorbi altfel decat o facea.
Lucruri mici dar care conteaza!
Nu ti-am raspuns pentru funda. Ci sa te ajut!
Nu raspund nimanui pentru funda, desi recunosc ca ma bucur cand o primesc. Primind-o consider ca am aajutat persoana respectiva.
Te pup, draga mea!

| psaa explică (pentru NoSmile):

Asa e.M-ai ajutat.Te pup:*