| SometimesIJustWannaLayBack a întrebat:

Bună dimineața tuturor.
P.s : Vreau sa va anunt ca, ceea ce o sa scriu, o sa fie umpic cam dramatic. Sper sa nu ma criticati... prea tare, deoarece decizia nu imi apartine.

Am iubit de 2ani de zile. Eu am aproape 17 ( cand spun " aproape ", ma refer la luna aceasta ) iar el are 19.
Problemele sunt urmatoarele :
1) Mi-am inceput viata sexuala cu el, abia acum 3 luni. Eu fiind virgina si foarte naiva, proasta, ca sa zic mai pe romaneste, am avut 3 contacte NEPROTEJATE cu el.
Avand incredere in el si in experienta lui cu privire la viata lui sexuala, am acceptat. Nici prin cap nu mi-a trecut de o posibila sarcina. Insa, au inceput sa-mi apara niste stari foarte necunoscute.

Ma doare burta, ma simt plina, nu am pofta la mancare, rare ori imi este pofta, dar cand imi este pofta, e jale. Am crampe abdominale, stari emotionale schimbatoare precum vremea, sunt foarte obosita, imi simt sanii foarte sensibili si greata, dar nu vomit.

Tin sa mentionez ca simt aceste simptome abia de luna trecuta si luna aceasta nu mi-a venit ciclul, oricum eu avand un ciclu neregulat, nu stiu ce sa mai cred.
Ma simt foarte ciudat, ca si cum as avea ceva in burta, un balon.

2) El a citit conversatia dintre mine si cea mai buna prietena a mea, eu spunandu-i ei ca as putea avea o posibila sarcina.
Ne-am certat mult pe acest subiect, deoarece el nu vrea ca eu sa ii avortez copilul, dar i-am spus ca nici nu stiu daca sunt insarcinata.

P.s : Posibila sarcina? As vrea cateva sfaturi, inainte de a-mi face un test de sarcina.
Si daca sunt insarcinata, ce sa fac?
( tin sa mentionez ca e posesiv, nu m-a agresat niciodata insa, nu stiu cum o sa reactioneze daca eu o sa decid sa fac avort )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi trebuit sa stii ca in cazul in care o femeie are un ciclu menstrual neregulat este imposibil de calculat si foarte greu de deterrminat perioada fertila.Din acest motiv pentru a preintampina orice posibilitate de a ajunge in situatia de a ramane insarcinata (cu o sarcina nedorita), intotdeauna sexul trebuie sa fie protejat printr-o anumita metoda de protectie. Partenerul de sex trebuie sa aiba o experienta indelungata pentru a reusi sa-si retina si coordoneze precis ejacularea pentru a nu "scapa" vreodata sperma in vaginul tau mai in perioada fertila. In cazul tau nu se poate spune ca ti-a intarziat menstruatia deoarece nu ai nici un reper fix/stabil fata de care sa te referi/raportezi. S-ar putea ca si in acest moment sa fii insarcinata dar la fel de bine s-ar putea ca menstruatia sa ti se porneasca la o data ulterioara, imposibil de apreciat acum din moment ce nu ai un ciclu regulat. Deoarece probabilitatea de a fi insarcinata exista, din acest motiv pentru linistea ta sufleteasca ar fi indicat sa-ti faci un test de sarcina, cel mai indicat fiind cel pe baza unei analize de sange efectuate intr-un laborator de analize medicale al carui rezultat intotdeauna in proportie de peste 98% este cel real si fara posibilitatea de a fi interpretat. De asemenea sfatul cel mai indicat ar fi acela ca de acum inainte (daca ai scapat si nu esti insarcinata) sa practicati doar sex protejat intotdeauna. Nu cred ca problema efectuarii unui avort este intrebarea principala ci faptul daca voi la varsta voastra va puteti asuma responsabilitatea de a creste un copil in vederea asigurarii unui viitor si a unei educatii cat si a unui trai decent.Acesta ar trebui sa fie adevaratul motiv de ingrijorare. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca ne luam dupa cele enumerate de tine, da, ar indica o sarcina.
De ce nu faci testul? dureaza foarte putin si asa ai putea elimina stresul si ai sti cum sa tratezi situatia.
Chiar si o infectie/raceala iti poate intarzia cm.
Ce sa faci daca esti insarcinata?
Pai nu noi hotaram pentru tine, vorbesti cu amicul tau si luati o hotarare.
O zi bunahappy

| Emilian65 a răspuns:

Discuta cu el si poate ajungeti la o intelegere convenabila pentru amandoi.

| sofisis a răspuns:

Cel mai probabil da, esti insarcinata. Greata, sani sensibili, emotionalitate si oboseala...astea sunt toate simptome de sarcina.
Sincer, daca faci un copil de frica lui...esti cea mai fraiera persoana pe care mi-a fost dat sa o intalnesc.
In primul rand, fa-ti un test normal. Daca ala nu iese pozitiv, mergi la medic sa iti faca acolo si sa iti spuna exact.
Daca esti insarcinata, oricum atunci pe moment te va intreba daca vrei sau nu sa il tii.
Sfatul meu, daca esti gravida, vorbeste in primul si primul rand cu parintii tai. EI sunt singurii care te pot ajuta si sa il tii si sa il dai afara.
Oricum, exista avorturi medicamentoase, avorturi prin aspiratie...procedurile sunt destul de simple si nedureroase iar la spital de stat te costa in jur de 200 lei.
De asemenea, daca te decizi sa il dai afara, parintii te pot proteja in fata iubitului, de care e clar ca iti e frica.
Mi se pare oricum ca esti foarte fraierica tu de fel, cum naiba sa faci sex neprotejat si nici prin cap sa nu-ti treaca riscul de sarcina?
Si acum problema ta principala nu e ca e posibil sa fii gravida, ci cum va reactiona el.
Ce-ti pasa tie cum reactioneaza el?
El il naste? El o sa aiba grija de el? Te ia de nevasta? Castiga suficient de mult incat sa te intretina si pe tine si un copil sau apeleaza la parintii tai sau ai lui? E de acord sa stea noptile treaz la schimbat de scutece si la plimbat copilul de colo-colo ca are colici si urla cat il tin plamanii?
Aveti casa in care sa stati toti 3?
Ma fata...un copil nu e o jucarie. TREBUIE implicati parintii!

| danutzu96 a răspuns:

Cineva care a fost insarcinata o sa iti raspunda, poate, mai bine decat mine. Dar din spusele tale cam miroase a bebe.
Cel mai sigur este sa faci testul de sarcina (mai multe chiar, sa fi sigura), nu costa si nici nu dureaza mult. Daca esti insarcinata decizia este a ta pana la urma, dar si avortul poate avea urmari neplacute.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Buna! Din ce ai scris tu aici, imi dau seama ca ar fi vorba de o sarcina, principalul semn este lopsa menstruatiei. In primul rand, prietenul tau nu tine la tine. Daca tinea la tine, folosea prezervativ.In al 2-lea rand, mergi si cumpara un test de sarcina de la farmacie, sa fie unul mai bun, nu prostii iefftine, si fa-l. Lasa sa treaca 4/5 zile si mai fa unul. Daca iese pozitiv, adica apar 2 liniute acolo, inseamna sarcina(Tstul trebuie facut la minim 3 sapt.de la ultimul contact sexual neprotejat ). Trebuie NEAPARAT sa vorbesti cu parintii tai despre asta, oricaat de stanjenitor ar fi, ei sunt parintii tai si te iubesc si tin la tine.Ar trebui sa ai aceasta discurie in principal cu mama ta. Stiu ca va fi un soc pentru ea, deoarece nu stia ca tu ti-ai inceput deja viata sexuala, si apoi sarcina...Dar va trebui sa vb cu ea, in cazul in caree esti insarcinata. Apoi, un copil nu este o jucarie, la 17 ani un copil este un lucru care iti va schimba total viata, a ta si a parintilor tai. Parerea prietenului tau NU CONTEAZA, nu el ar suferi in cazul in care alegi sa pastrezi copilul din cauza lui.Parerea lui nu trebuie sa o schimbe pe a ta. Intr-adevar, un avort nu este tocmai placut, dar, sa fii mama nu e chiar asa usor.Cel mai bine e sa avortezi, sa iti vezi de scoala si sa iti faci o viata fara el.Din cate ai scris tu aici, el doar a profitat de tine si daca a facut asta odata, o va face si a doua oara. Vorbeste cu parintii si daca spun ei ca faci avort, asta vei face.''Prietenul'' tau nu te iubeste, asta e adevarul. A profitat de tine ca sa isi satisfaca dorintele sexuale Probabil ca el e mai mare. Oriculm, indiferent ce va zice, el trebuie sa faci ce spun parintii tai si ce iti spune inima /! Bafta! happy

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Vaiii,tu ma inspiri in fiecare zi sa fiu un om mai bun, pot sa iti ciufulesc pisicuta? laughing)

| Adriia a răspuns:

Pentru siguranta, du-te la medic (poti sa mergi singura), o sa te trimita la analize de sange (costa in jur de 40-50 lei), dar o sa afli sigur daca esti sau nu insarcinata.