| MisterSecret_1898 a întrebat:

Buna (dimineata), Am 16 ani, sunt clasa a9a, Bucuresti.Mai multe detalii despre mine nu sunt necesare. Pot sa ma descriu ca fiind un baiat destul de "dragut"(adica nu un frumos care te da pe spate, dar nici un tip cu care sa-ti fie rusine sa mergi pe strada), inteligent(poet, scriitor, destul de talentat la literatura.De altfel, chiar eu sunt cel care da idei si ajuta toti colegii la teme, cand vine vorba de Romana.Sunt si destul de impulsiv.). Insa, de cateva zile, am inceput si eu sa plac o colega. Ce pot sa spun? Ea este foarte draguta, un pic mai scunda decat mine(cel mult 2 cm). Placerea asta, a venit de la sine, desi cu cateva luni, ba chiar saptamani in urma nu puteam sa cred asa ceva.Mai mereu ma tachinam cu ea, erau momente in care ma certam, ba chiar ma si ameninta, mai mult in serios decat in gluma. Dar, acum trei zile, s-a intamplat, nu stiu, ceva, care mi-a atras atentia la ea.Stateam amandoi, vorbeam. Vreau sa remarc anumite detalii, care pot fi importante.Cu 2 saptamani in urma, fata a spus exact cuvintele acestea la ora de Logica:"Stiu ca va suna banal, dar sunt disperata, caut dragose, cineva care sa-mi impartaseasca sentimentele!". Acum, sa nu credeti ca o fi vre'o pitiopanca, sau ceva.Nici'de'cum.Este o super fata, draguta, la locul ei, care pune la suflet orice minusculitate, ca orice adolescent, de altfel. Bun, cand ea a zis, nimeni nu si-a permis sa zica nimic. Dar diferenta a fost ca din ziua aia, am inceput seara spre casa(o conduc zilnic, seara, pana in fata blocului) sa ne intelegem foarte bine, sa barfim, iar a doua zi la scoala, parca seara nu se intampla-se nimic, ne mai certam, mai facea cate o gluma pe seama mea, mai in gluma, mai in serios. Dar de 2 zile, aceste glume nu mai au loc.Eu i-am facut sa zic asa, un mic cadoulaughing. Mi-am rupt niste ochelari, aratau mult mai bine asa, ii i-am daruit ei, care a fost foarte fericita, a venit, m-a imbratisat(nu-i sta in fire). Din acel moment, timp de 3 zile, Miercuri, Joi, Vineri, in fiecare pauza am stat, am vorbit, am glumit, nu ne-am mai certat, am condus-o spre casa, si imi tot batea "apropo-uri" gen :"Eh, cand o sa am un iubit, va fi bine ca parintii sunt de cealalta parte a blocului." Mda, ma rog.laughing Sa mai spun ca seara cand plec, ma pupa ea(pe obraz, de doua ori, caracteristic), dimineata rar. Am zis, cred, tot ce era mai important de zis. Acum, eu nu stiu, nu pot sa-mi dau seama daca ma place, sau nu. Nu poate sa se fi simtit obligata de gestul cu ochelari, pentru. a se comporta frumos.Nici'de'cum! S-a intamplat ceva, asa, nu stiu. Cam, ce sa fac. Eu nu m-as risca sa-i spun ca o plac, din simplul motiv ca, e colega de liceu, deci mai am 3 ani alaturi de ea, si m-as simti foarte prost, stiind ca m-a refuzat, sa rada colegii, prostii, etc. Nu stiu in ce masura ma intelegeti. Daca ma puteti ajuta, raman dator.

Răspuns Câştigător
| cosmin21 a răspuns:

Eu zic sa ii propui sa fiti impreuna, ce o fi o fi nu ai nimic de pierdut, oricum din descrierea ta si din gesturile ei reisese ca te place. succes.

8 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Foarte frumos te-ai descris si ai descris-o si pe ea happy Invit-o in parc sa fiti doar voi 2 si marturiseste-i sentimentele tale si poate si ale ei coincid :X Mult succes in dragoste!

| GuessWho_8607 a răspuns:

Parerea mea e ca te place, dar nu stie ce vrei tu de fapt. Probabila si ea are aceeasi teama ca si tine, de a fi refuzata. Sfatul meu e sa-i spui ceea ce vrei de fapt seara cand o conduci acasa. Asa o sa fiti doar voi doi. Si daca te refuza...asta nu e o rusine. Bafta!

| floryn92 a răspuns:

Sti ce se intampla de cele mai multe ori in cazuri ca astea?! creierul tau se minte! ceea ce simti pentru ea te ace sa vezi numai lucruri bune. Oricum nu vreau sa te descurajez ci chiar te sfatuiesc sa o intrebi, insa contrar a ceea ce spune SlimShady, eu cred ca ar trebui sa ii spui foarte in serios ( sa nu stai cu ochii pe cer, mainile in buzunare, nu glume, fara ras sau mai stiu eu ce).
Si inca ceva: nu o intreba: "vrei sa fi prietena mea", prima data(indicat chiar deloc); intreab-o daca simte pentru tine ceva mai mult decat pentru un amic (iar daca te intreaba de ce, ii explici exact situatia, evitand sa ii spui direct ca vrei sa fie prietena ta-isi va da seama si singura)
Cat despre partea cu simtitul prost, chiar nu ai de ce: dragostea e un sentiment nobil; nu poate fi provocat batand din palme!
Bafta!

| SlimShady_8054 a răspuns:

Sa o luam cu inceputul, tu spui ca inainte se purta cu tine in alt mod in care se comporta acum, si ai mai spus ca este o inclinatie spre mai bine(sa spun asa). Din cate ne-ai povestit, cred ca ar trebui sa incerci sa-i spui si dupa aia, daca te refuza, sa te muti la alt liceu (glumesc). Din cate am inteles din cate ai spus tu, si ea, cred ca este atasata de tine, nu as merge pana la iubire. Din cate observ ea se intelege mai bine cu tine cand nu sunteti la cursuri. De ce nu o intrebi cu un spirit subtil, de gluma, sa nu para ca tu ai vorbit f serios, si vezi ce spune. Daca spune nu, tu ar trebui sa spui "Stiu doar bateam campi sau cava de genu", daca spune da, asta tine numai de tine si de firea ta. Sper ca ti-am fost de folos.

| MisterSecret_1898 explică:

Multumesc pentru incurajarehappy

| MisterSecret_1898 explică:

@SlimShady - Spre asta tind si eu sa cred.

O sa incerc ce ai zis.Mi-ai fost intr-adevar de mare ajutor.

Sa va de-a D-zeu sanatatehappy

| LoveMadScience a răspuns:

Scuza-ma ca iti raspund la intrebre tot cu o intrebare dar din ce am citit faci ore de logica...deci esti la profilul stiinte sociale.Cum e la acest profil? Si scuze inca odata de abaterehappy

| LoveMadScience a răspuns:

Iti multumesc pentru raspuns...Si in general pe ce materii se axeaza cel mai mult profilul stiinte sociale? Romana? Civica? Istorie? etc? Multumesc anticipat...din noulaughing