| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața comunitate TPU. As dori sa va cer un sfat dacă se poate și sper să nu fiu criticat.
Eu am vârsta de 22 de ani și am o iubită de aproximativ șapte luni. Ea este mai copilă și gândește mai altfel.
Bun să trec la subiect. Ca și copilă în trecut i-a plăcut viața dacă mă înțelegeți. Nu se axa pe relații se axa doar pe partide sexuale. Când am întâlnit-o o să fiu sincer că m-am îndrăgostit de ea și mi se părea o fată frumoasă înțelegătoare dar cu anumite defecte. Mă deranja că se îmbrăca indecent voia mereu să arate ce are ea că arată bine etc. Eu am încercat să fiu cat se poate de înțelegător am încercat să explic ce bine și ce e rău dar ea m-a luat cu faptul că suntem la început si eu trebuie s-o înțeleg că dacă mă acceptat în viața ei trebuie să-i accept și eu condițiile. Ea avea foarte mulți prieteni băieți cu care ieșea.
Pe mine mă intrigă într-un fel trecutul ei jegos cum îl numesc eu și nu-mi plăcea deloc și era mereu gândit că ea mă va înșela. Vorbeam mereu cu ea și spuneam aceste gânduri, dar ea mi-a spus că totul va fi bine.
După o lună aproximativ după ce a ieșit cu o gașcă afară unde erau și fete și băieți... mă sună și îmi spune că a greșit cu ceva.
Și sincer ma așteptăm.
"M-am sărutat cu alt băiat".
Și sincer am reacționat pur și simplu ok pentru că a trecut doar o lună de relație ceea ce nu avut cum să mă afecteze doar că în sufletul meu știam ca nu am făcut alegerea corectă...
Dar uite că după toate astea am decis să o iert și să-i mai dau o șansă. (Am decis așa pentru că și eu în trecut am făcut asemenea greșeli și am fost iertat. Aici ma refer la fostele mele).
Ea a început să țină la mine și pot să spun că a realizat că îmi face rău prin chestiile astea și a promis că se schimbă.
Din a treia lună a devenit altă persoană a fost lângă mine cu absolut tot, a încheiat orice legătură cu alți băieți... petrece aproape zi de zi cu mine.
Ideea este că...
În mintea mea există gelozia, e în mintea mea, există neîncrederea pe care nu o am in ea și deja pot să spun că aș fi distrus să pierd persoana care timp de șapte luni a fost lângă mine zi de zi...
Poate e doar în mintea mea, poate gelozia mă controlează și ea chiar s-a schimbat cu totul.
Chiar să fie adevărat?
Uneori când ea nu este cu mine îmi ia mintea razna... E atât de greu în momentul în care îmi dau filme chestii cu altcineva și altcineva o poate atinge exact cum o ating eu.
Ea merge și la liceu ceea ce este o povară pentru mine știind ce este liceul și știm cum se procedează acolo.
Nu știu ce-ar trebui să fac și aș avea nevoie de niște sfaturi.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

Viata este nuantata, nu e alb sau negru. Eu de exemplu am cunoscut o studenta in octombrie care ce sa vezi? Umbla cu mai multi in acelasi timp, laughing desi parea inocenta si sincera, aparentele inseala aproape de fiecare data. Daca tot simti chestia asta sigur e cu un motiv, ca sa iti dai seama in cazul tau nu mi-as putea permite sa iti dau un sfat, insa iti pot spune ce am facut eu de fiecare data, pentru ca mi s-a intmaplat de doua ori. Am test-o, am analizat-o, am fost atent la comportamentul ei (mai ales cel in raport cu mine). Daca vezi ca te minte de la cele mai mici lucruri neinsemnate pana la lucruri importante, e clar un semn de intrebare. De asemenea atunci cand nu iti ofera timp suficent si atentie, alt semn de intrebare. Atunci cand foloseste scuze patetice si se comporta intr-un mod sarcastic si ironic exagerat sau se tot simtr prost fata de tine. De asemenea te poti uita la comportamentul ei, tot asa si la mine in ultima experienta, e doar o copila desi e studenta, imi povestea despre experientele ei, am intrat rapid in realtie, care de fapt nici nu as numi-o relatie. Lucrurile astea se vad, nu te ia acasa din prima si nu iti offera tot din prima apoi ceva se schimba treptat si nu mai ai atentia cuvenita. Asta depinde de valori. Daca nu te simi ok, mai bine fericit si singur decat intr-o relatie si nefericit.

Succes!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia cu sexualitatiile ei nu va renunta la obicei. Esti subiect tradator adica ea te va insela

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu, renunți la gelozie sau la ea.

| Emilian65 a răspuns:

Lasa gelozia si apropie-te mai mult de ea. Altfel te imbolnavesti si ea te va parasi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Am citit primele randuri si m-am plictisit.
Vrei sa ramai cu ea, accept-o asa cum e. Nu iti poti controla mintea fata de viata ei, desparte-te de ea. E atat de simplu.

| Apokales a răspuns:

Daca este la liceu, inca se poate schimba pentru ca este tanara. Daca avea 30-35 de ani era greu, chiar imposibil. Totusi ai de ales ori scapi de paranoia asta, pentru ca tu n-ai nicio dovada ca ar face ceva rau acum, ori scapi de ea ca sa nu-ti mai faci rau singur (tot iti vei face rau pentru ca tii la ea si ar fi greu sa te desparti). Alegerea este a ta, cum simti ca iti este mai bine. Lupti cu paranoia pana cand ai o dovada sau lupti cu lipsa iubitei. Nu putem sa-ti dam sfaturi pentru ca nu suntem in locul tau.

| UnDiavol a răspuns:

Trebuie sate calmezi

Uite Gelozia și restricției pe care le pui nu este normla ce faci are și ia viața ei o data ce te iubește și tu o iubești nu are cum sa existe altcineva inte voi doi

Ești Gelos din nimic toată
Ești posesiv din Nimica toată
Pui restricții pe viața ei ce sa îmbrace Nu este normal ce faci
Pui restricții cu cine sa vorbească Nu este normal
Pui restricții cum sa se îmbrace Nu este normla

Trebuie sa dispară astea dintre voi doi înțeleg o data ce te iubește nu are ochi pentru altcineva te iubește doar pe tine dar asta nu înseamnă ca trebuie săi distrugi viața greșești enorm de mult față de ia nu este Absolut deloc normla ce faci nici bine deloc ce faci

Trebuie Sa va înțelegeți nu sava mâncați unul pe altul iar tu greșești enorm termina cu prostile astea fi matur!

| Gorbaa a răspuns:

Salut prietene!

Este normal tot ceea ce ți se întâmplă acum și ni s-a întâmplat tuturor, dar ca să revii iarăși în control, trebuie să o faci TU pe ea geloasă dacă nu vrei să o pierzi.

Ok și cum poți face asta?
Fă-i pe plac și fă-o cea mai fericită persoană din lume apoi dispari o perioadă din viața ei ca ea să simtă că tu ești sursa ei de fericire(gândește-te că tuturor ne place ciocolata, dar prea multă ciocolată devine grețoasa la un moment dat).

Fii mai secretos și nu-i mai spune TOT ceea ce faci pentru ca asta te ține pe tine în starea în care ești acum.

Cum poți să-i faci pe plac? Femeile au o sensibilitate pentru cuvintele frumoase și vorbele dulci așa că spune-i cuvinte frumoase pe care ea vrea să le audă (dar să fie și sincere), complimenteaz-o și laud-o.

NU TE VORBII PE TINE DE RĂU! VORBESTE-TE DOAR DE BINE! Dacă te vorbești pe tine de rău, imaginea ei despre tine (din capul ei) v-a fii una penibilă, patetică și demnă de milă. Încearcă să te privești pe tine din ochii ei și fă-o pe ea să te vadă așa cum vrei tu ca ea să te vadă, dar să fii REAL, NU FALS.

Când se plânge că viața ei e nasoală sau nu știu ce. fă-o să pară ca și cum viața ei e josnică în comparație cu a ta. Fă să pară că tu ești soluția problemelor ei și prietenii ei sunt plictisitori în comparație cu ai tăi. Deprim-o când vorbește despre ce așteptări are ea de la viitor. Deprim-o. Fă ca totul din jurul ei să fie întunecat și tu să fii singura rază de soare din viața ei. Pune mereu puțină sare pe rană și adaptază-te mereu stărilor ei sufletești și distrage-o de la probleme ulterior.

Folosește-te de cuvinte ca de un instrument si fii ambiguu în exprimare.
Fă-i cele mai frumoase cadouri, scrisori de dragoste și daruri care îi atinge ei corzile sensibile (chesiti pe care ea și le dorește).
Fă tot ce poți ca tu să fii peste tot în viața ei și atunci când nu ești, ea se v-a gândii mereu la tine.

| Gorbaa a răspuns (pentru Gorbaa):

Cu plăcerewinking

| LILDICKGIRL666 a răspuns:

Opreste-te animalule