| EuDOarSieu a întrebat:

Ați iubit vreodată cu adevărat? Să simțiti că acea persoană reprezintă totul pentru voi și că ați fi în stare să vă dați și viața pentru ea? Să fie primul gând în zorii zilei și ultimul înainte să adormi? Să fie în mintea ta toată ziua, să nu te lase nici să dormi, să o visezi și să o dorești mereu lângă tine?

Am iubit o asemenea fată, chiar dacă pare imposibil. Din nefericire, am pierdut-o după 1an și 3luni, chiar dacă o iubeam mai mult ca niciodată. Am ales să ne despărțim pentru că ne certam des, ea dând mereu vina pe mine și acuzându-mă pe mine de această ruptură. Am acceptat toată vina. Mi-am cerut mii de scuze, am încercat imposibilul pentru a fi din nou împreună, dar m-a refuzat de fiecare dată. Toată lumea îți spune după o despărțire că vei găsi pe altcineva, că ar trebui să o uiți, dar ce faci când tu nu vrei pe altcineva? Ce faci când te gândești numai la ea deși au trecut 5 luni? Ce faci când nu-ți mai răspunde nici măcar la mesaje? Aseară am visat că ne-am împăcat...ce vis frumos!

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Am trăit și eu așa ceva. Dar iubirea nu e de ajuns niciodată așa că s-a terminat la un moment dat, cum era normal. Lecțiile erau de mult învățate și relația nu mai avea sens. Viața e mult mai mult decât o relație cu o persoană de sex opus. Ce ai trăit tu, am trăit eu și cam toți la prima iubire, e ceva toxic. Nu e normal ca toată viața să o vezi prin lentila de contact a relației. Tu trebuie să fii soarele universului tău. Tu lipsit de orice altceva.
Ray a spus bine, acceptă faptul că ai iubit-o și ți-ai fi dorit să dureze mai mult. Doar conștientizează faptul că relația nu avea viitor. Oricât de cinic pare sunt lucruri pe care acum le poți face și când erai cu ea ți le refuzai. Perioada când ești într-o relație cu o tipă aduce multe lucruri faine. Dar avem nevoie și de perioade în care să fim singuri, să ne punem ordine în gânduri. E foarte bine că nu te-ai aventurat imediat în altă relație. Nu ar fi fost prielnică treaba asta nici pentru tine nici pentru noua parteneră.
Nu trebuie să o uiți. Trebuie să zâmbești că s-a întâmplat. Partenerul de cuplu este cel mai mare catalizator al schimbării interioare. Orice defect al tău iese la suprafață, orice ipocrizie. Ce a scos la suprafață relația cu ea? Nu aveai timp să faci schimbările astea în timpul relației cu fosta pentru că trebuia să o idolatrizezi. Acum poți. Citește, trăiește și fă în așa fel încât să fii cea mai bună variantă a ta. Poți reflecta și la greșelile pe care le-a făcut ea. Chiar dacă pare greu trebuie să accepți că nici ea nu e perfectă. Pe lângă faptul că te-a iubit a făcut și chestii nasoale. De asemenea poți să îți schimbi percepția despre natura relației. Vrei sau nu vrei la distanță, ce diferență de vârstă maxim, religioasă sau nu? Ce nu vei mai tolera la următoarea parteneră? Cum trebuie ea musai să fie? Ce situație de viață te va face să îți dai seama că ea nu e pentru tine și nu are rost să intri într-o situație care va duce foarte rapid la nefericire de ambele părți?
Ce pasiuni ai? Studiază și practică până devii un expert. Caută să înveți lucruri noi. Petrece timp doar cu tine și lasă gândurile să curgă, cel mai bine undeva în natură, acceptă emoțiile pe care le simți. Apoi înțelege ce mesaj îți transmit ele. Ce schimbări trebuie să faci în viața ta?
Când nu îți mai răspunde la mesaj accepți asta. Ce rost are să forțezi ceva care nu mai are sens? Știe că ai fi vrut să continuați. Vezi-ți de viață și dacă se va răzgândi te va căuta ea. Tu vezi-ți de viață.

| EuDOarSieu explică (pentru Bacemi):

Bine "țintit", din toate punctele de vedere. Mulțumesc!

| Bacemi a răspuns (pentru EuDOarSieu):

Mă bucur că am putut fi de folos. Mersi și eu pentru apreciere!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stiu cum este, am patit exact asta ca si tine, eu am uitat-o dupa 2 ani, man viata merge inainte, sa reprimi iubirea nu-i bine, accepta ca o iubesti va fi mai usor, nu nega ca o iubesti, nu incerca sa o uiti, pe viitor ai grija in cine ai incredere

| EuDOarSieu explică (pentru RAY):

Ce treabă are încrederea în acest context? Am cunoscut multe fete, și înainte și după ea, dar niciuna ca ea. Mi-a fost fidelă, nu cred că încrederea a fost problema sau că ar avea vreo treabă povestea cu încrederea. Să o urăști și să o iubești în același timp e normal? Nu prea ai înțeles mesajul.

| RAY a răspuns (pentru EuDOarSieu):

Atunci de ce nu esti cu ea?

| EuDOarSieu explică (pentru RAY):

Pentru că ne-am despărțit și nu mai vrea să fim împreună.

| RAY a răspuns (pentru EuDOarSieu):

Asta e viata merge mai departe, data viitoare sa incerci sa numai repeti trecutul, pacat daca era fidela, sincera

| Freya1 a răspuns:

Daca o iubesti acceptai decizia iar daca e sa fiti impreuna sau sa iti fie sortita mai devreme sau mai tarziu va veti revedea, reintalni si probabil impaca. Poate asa a fost scris sa va despartiti acum poate pentru a experimenta si altceva in viata sau pentru a ramane cu amintiri de neutat.Nu poti sa te complci intr-o situatie care nu merge si ar trebui sa o apreciezi ca nu s-a intors petru ca daca ea nu mai simte nimic sau nu mai vrea doar te amagea si te minteai cu iluziile unei relati fericite suferiai mai mult si ajungeai mai rau.Incearca sa te bucuri de viata sa te limpezesti si sa iti gasesti o ocupatie care sa iti capteze atentia fi tare si capul sus va fi bine mai devreme sau mai tarziu cu ea sau alta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă ea nu mai vrea, tu nu ai ce să faci decât să treci peste, altfel sunt doar niște iluzii care te țin pe loc.

| RandomStudent a răspuns:

Nu inca...