| AleXanDrAbLue a întrebat:

Buna dimineata TPU! Nu incetez sa ma mir de cum au ajuns sa gandeasca majoritatea oamenilor.Nu mai ai incredere in persoana iubita de teama ca ar putea sa te insele(nu sunt ipocrita sa spun ca doar baietii fac asa, sunt constienta de faptul ca foarte multe fete fac aceeasi greseala).Am auzit foarte multe cazuri in care cea mai buna prietena a facut un rau pe care nu l-ar fi facut nici cel mai mare dusman, am auzit de n cazuri in care barbatul o batea pe femeie sau femeia se comporta foarte urat cu barbatul desi el nu merita asta.Multe femei nu se mai multumesc cu un trandafir sau o declaratie de dragoste ci cu,cadouri foarte scumpe, de partea cealalta daca faci tot in pat cu barbatul inseamna ca esti c,, rva...cine stie cu,cati barbati ai mai facut-o daca faci tot, daca nu faci tot e,, normal"sa te insele daca nu ii oferi tot in pat cauta la alta.Multi barbati spun ca o femeie trebuie sa fie imbracata sexy si seducatoare dar in acelasi timp vor fete cuminiti care sa se imbrace/comporte cat mai decent.In multe cazuri femei de cea mai joasa speta s-au cuplat cu baieti buni iar fetele cuminti s-au cuplat cu baieti rebeli.si poti sa dau N exemple.De ce oamenii sunt asa? de ce schimbarea asta? de ce in loc de o plimbare in parc se prefera clubul? de ce in loc de o floare se prefera o geanta(de ex)scumpa? de ce un barbat care are o femeie frumoasa o inseala cu o femeie urata de joasa speta? de ce o femeie care are un barbat bun acasa il inseala cu unu care nu ar putea sa se compare cu cel bun nici in 1000 de ani? stiu ca am scris mult dar oamenii s-au schimbat mult, stiu ca sunt multe intrebari dar multe intrebari cauta raspunsuri pe care multi nu putem sa le dam sau nu ne-am gandit la ele.

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Se inseala deoarece conjunctura sociala permite (vezi replici de genul : asa-s barbatii, n-ai ce sa le faci). Se inseala pentru ca femeile nu mai au respect pentru ele si accepta statutul de amanta. Pentru ca da, barbatii inseala din cauza femeilor.
Femeile inseala in general pentru ca sunt prea slabe sa recunoasca ca nu primesc ceea ce vor si li se pare mai simplu sa se exprime asa.
Prietenii pot face greseli neintentionate. Daca fac rau intentionat din start nu ii putem numi prieteni. Trebuie sa stim sa facem diferenta dintre un rau facut intentionat si unul facut din greseala, slabiciune etc.
Natura umana este egoista. Instinctul de supravietuire ne facem sa vrem sa ne fie intai noua bine si abia dupa celorlalti.
Eu cred ca in oricine exista si rau si bine. Daca la unele persoane iese mai mult la suprafata partea negativa asta nu inseamna ca nu merita o persoana buna. Te-ai gandit ca poate asta e si scopul? Poate daca un barbat sau o femeie s-a pierdut pe sine primeste de la Univers ajutor intr-o persoana care e pe calea cea buna si care ii poate trage in sus.
Daca mergi pe ideea mai religioasa poti presupune ca in viata asta suntem fie premiati fie pedepsiti pentru vieti anterioare.
Bataile sunt suportate din lipsa de curaj.Majoritatea femeilor care sunt in situatia asta vei vedea ca au 2 raspunsuri : fie nu au bani si nu vor sa ajunga in strada, fie le e frica de partener (care probabil le-a amenintat ca le omoara daca il lasa). Nu e usor sa iesi dintr-o situatie violenta si din pacate majoritatea femeilor nu primesc ajutorul necesar.
Un barbat niciodata nu o sa prefere ca partenera lui sa iasa aproape dezbracata din casa. Trebuie sa gasesti acea cale prin care sa fii provocatoare intr-un mod elegant. O fusta scurta nu implica "o femeie usoara" atata timp cat e combinata cu o bluza simpla, decenta si cu niste tocuri elegante.
In pat toti vor ca femeia sa fie cum zici tu c***a. Desi nu recunosc, daca nu esti macar putin asa...isi pierd interesul fara sa-si dea seama. De aici pornesc frustrarile si comportamentul urat.
Sa ne intelegem : vorbim aici de oameni normali, nu de cei cu probleme patologice.
Atractia nu se poate masura. Daca o femeie este frumoasa nu inseamna ca emana acea atractie de care e nevoie. Barbatii tind sa se inconjoare de femei frumoase cand de fapt, instinctul lor primar este sa fie atrasi de femei mai urate, mai grase, defecte etc. Fiecare are fetisurile proprii.
Uite un mic exemplu : acum muuuuulti ani a existat un baiat sarac rau de tot. S-a zbatut in viata, a invatat si a inceput incet incet sa faca bani pana cand a ajuns cel mai respectat si bogat om din tara. S-a casatorit cu cea mai dulce, mai frumoasa si mai de familie fata. In schimb nu simtea placere in pat cu ea. El, ca sa se excite si sa ii placa sexul se ducea in port unde erau cele mai nespalate si urate prostituate. Doar cu ele putea simti placere.
Concluzia : daca barbatul sau femeia e frumoasa ...nu inseamna ca isi si satisface partenerul.
Si gata cu filozofiile pe ziua de azi ca a de munca laughing Te pup.
A ...si sa stii ca oamenii nu s-au schimbatwinking Doar ca acum se fac lucrurile mai "pe fata" happy

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta e evolutia omeneasca altceva nu pot spune, oricum pe langa ce ai zis tu o sa mai fie la moda burlacia pentru ca nu oricine rezistasa fie inselat si mintit dar na. unii/e rezista altii nu si asa toti ajungem sa ne bagam p... in ea de viata intr-o buna zi. Pe mine m-a traumatizat destul situatia asta si m-am schimbat, nici prieteni si nici gagici am lasat la o parte tot si imi vad de ale mele.

| mona a răspuns:

Ai dreptate dar asta nu inseamna ca tu trebuie sa fi pesimista, poate te vei afla printre cei norocosi

| EnvyU a răspuns:

Pai odata cu schimbarea generatiilor se schimba si perceptia lor despre ce este normal. Asa cum acum 100 de ani nu existau iphoane si ipade iar acum exista asa si comportamentul oamenilor este diferit. Nu putea sa fie la nesfarsit treaba cu trandafirul si declaratia de dragoste. De ce s-a schimbat omul in rau? pai e ca si cum ai intreba de ce iarba e verde, astea sunt timpurile. Peste 100 de ani nu o sa mai fie asa pentru ca ne plictisim de acest stil de viata si ne vom schimba iar. Din pacate cei care inca au gena timpurilor trecute trebuie sa suferim pentru ca nu ne putem adapta cerintelor. Nu poti face nimic decat sa, cum sa spun, ride the wave. Dar cum a spus si nyx, trebuie sa "be true to yourself" si sa cauti persoane asemanatoare tie. p.s scuzati engleza dar nu ma pot exprima in romana cateodata.

| caterinasmile a răspuns:

Cred ca oricum ai fi lumea te judeca, cum ai spus si u daca esti saxy nu'i bine ca ai fi stricata daca te esti cuminte te vor numi speriata de bombe sau pustnic ori fraier, in fine. si eu ma intreb de multe ori de ce sunt oamenii asa de materialisti. Nu'ti aduci aminte de o geanta scumpa la fel cum iti aduci aminte de o floare cat de mica ( parerea mea). Toata lumea este influentata de ce este la televizor. Au ajuns pitipoancele sa fie modele multor fete si este promovata pornografia. In fine, cred ca trebuie sa fim noi insine!

| Nyx a răspuns:

Nu stiu de ce toate astea dar am incetat demult sa ma mai intreb ce fac si de ce fac altii. Eu fac ce stiu ca trebuie facut sau cel putin ma straduiesc si incerc sa ma inconjor de oameni cu aceleasi principii.

| AleXanDrAbLue explică (pentru Nyx):

Nu stii de ce toate intrebarile astea dar in acelasi timp esti nemultumit de comportamentul lor.Niciodata nu ne vom schimba comportamentul si gandirea daca ne conformam cu ce se intampla in jurul nostru.

| Nyx a răspuns (pentru AleXanDrAbLue):

Probabil nu m-am facut inteleasa. Nu am spus nimic de resemnare in fata vremurilor. Am vorbit despre curajul si puterea de a-ti urma calea ta indiferent de etichete, in speranta ca sunt molipsitoare. Schimbarea incepe cu noi, vorba lui 'nea Mahatma Gandhi "Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume". Multa lume il citeaza insa multi o fac doar pentru ca suna bine si nu incearca sa afle cata diferenta a facut un singur om, cata lume a inspirat, Einstein, Martin Luther King sau Nelson Mandela fiind doar cateva exemple. M-am dus oarecum departe cu exemplul dar nu e nimic exagerat in a spune si altora ca, da, se poate!

| Elena_Adriana_1993 a răspuns:

Ai dreptate multe fete si multi baieti fac lucruri de genu asta dar noi fetele in general nu trebuie sa ne gandim la bani sau avere trebuie sa ne gandim la dragoste dac persoana care credem noi ca ne iubeste daca ne iubeste cu adevarat si baieti ar trebui sa se gandeasca in prinul rand pe cine iubeste pentru ca in ziua de azi rar mai gaseti fete care sa te iubeasca pentru ce esti iele mai mult va iubesc pentru bani si avere deci in prncipiu baieti aveti grija si voi fetelor la fel

| Maryus79 a răspuns:

Asa este

| novis a răspuns:

Din pacate sunt persoane care iti fac rau doar de dragul de a face rau sad