| KimBianca a întrebat:

Buna dimineata, TPU! Pur si simplu nu mai pot suporta durerile menstrualestraight face Am incercat cu pastile, insa dupa max 1h le vomit. In trecut[atunci cand nu am mai suportat pastilele]mi-am intrebat medicul de fam daca ar trebui sa merg la ginecolog si a zis ca nu, ca e normal si mi-a recomandat supozitoare. Intr-adevar isi fac efectul[iau clafen], insa am citit pe prospect ca o utilizare indelungata duce la infertilitate.Pe langa durerile obisnuite, am stari de voma, stari de lesin si pofte la greu[insa daca mananc ceva ce nu e in poftele mele, imediat mi se apleaca]. in ultimele 24h am reusit sa mananc jumatate de conserva de ton, dar pana si aia mi-a venit inapoi.nu am putut sa dorm deloc. orice stimul imi provoaca dureri si mai mari[de ex daca imi e cald, frig, daca ma enervez, etc ] pe langa ca sunt moarta de oboseala imi vine si sa plang straight face. Imi puteti recomanda niste tratamente pentru durerile menstruale?[care sa aiba efect, dar sa nu fie pastile straight face ceva gen supozitoare sau ceva straight face ] si niste exercitii care diminueaza durerea? Fundita :* [Si baietii cu chef de misto as prefera sa nu raspunda.nu aveti idee cum e straight face ]

Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

Nu merge cu exercitii. vezi daca nu esti cumva racita. du-te la dr si fa-ti niste analize. incearca cu supozitoare piafen sau tablete -vidan. sanatate!

27 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la medic de ce nu mergi să vezi mai exact ce se întâmplă?
Poate ești răcită, ai vreo anexită bilaterală, etc.
Pa, pa.

| answer a răspuns:

Buna! Am o prietena care avea problema asta, dar s-a inscris la inot si de atunci, cand e in perioada nu mai are probleme! La prima vedere nu au legatura cele spuse de mine, dar se pare ca asta a fost norocul ei! Ai putea incerca si tu dupa ce iti trece luna asta! Sunt sigur ca iti va prinde bine! Ai grija de tine!

| BlancaFantasma a răspuns:

Asa patesc si eu.luna asta a fost oribil am vomitat de 3 ori in prima zistraight face ca niciodata,si m`a si durut burta rau.e nasol rau, nu pot face nimic sunt ca si inexistenta. daca are cineva nevoie de mine, clar nu`s buna.macar am fost in vacanta n`am mers la scoala, ca era oribil.bine ca ai pus intrebarea, o sa citesc ce au scris fetele pe aici.si cand te gandesti ca altele n`au nimic nici o mica durere de burta.nu`i corectlaughing Nu e adevarat ce spune snufkin si eu ma imbrac mereu bine, nu umblu niciodata cu burta sau spatele gol, si degeaba.si apropo de exercitii: eu nici n`am chef sa ma ridic din pat, dar sa mai fac si exercitiilaughing as vrea numai sa mananc ceva dulce, ce in mod normal nu as manca daca as avea.cred ca o sa o ascult pe florina o sa incerc si cu no spa. m`am saturat de ibalgin, paracetamol, algocalmin si altele.

| KimBianca explică (pentru BlancaFantasma):

Da...si dreptatethinking eu una le invidiez pe alea care nu au dureri deloc si pe langa asta mai sunt si bine dispuse in acea perioada =]].si eu as manca numai dulce =]] [pe langa poftele ciudate care le am =]] ] Si si eu ma bucur ca m`a prins acum in vacanta.Am scapat de intrebarile tuturor : ce ai patit? de ce nu mergi acasa [intrebari care ma enerveaza =]] ].si eu ma imbrac bine de obicei[nu sunt genu` sa umblu cu spatele si cu burtica goala in general ] si pe langa dureri si oboseala ieri a trebuit si sa platesc nu stiu ce facturi -.- si sa imi cumpar ceva.am ajuns acasa pe jumate moarta =]].

| BlancaFantasma a răspuns (pentru KimBianca):

Auu mie`mi spuilaughing s`a nimerit sa fiu in oras in prima zi a menstruatiei, desi stiam k trebuie s`mi vina tot am mers ca trebuia. a fost oribil parca eram o mumie pe strada unde vedeam loc(o scara ceva) ma puneam jos ca-mi venea sa vomit.bine ca nu m`a cunoscut nimenilaughing) vidan-stiam ca sunt prea puternice pastilele astea,si se ia in cazul durerilor de maselethinking in fine o sa iau si eu nurofen,chiar am mai luat odata si mi-a trecut, uitasemlaughing eu ma intreb deseori: daca nu suport durerea in timpul ciclului care` nu`i cine stie ce, oare ce`oi face cand voi fi si eu mamica?rolling on the floor cum o sa suport durerile "facerii"?laughing

| KimBianca explică (pentru BlancaFantasma):

Iar acum m`ai speriat si pe mine =]] si acum ma intreb si eu thinking Multumesc waiting laughing o sa incerc si eu cu nurofen sa vad poate functioneaza si la mine thinking au :-s eu am avut noroc ca nu am fost singura si am fost ceva mai vesela... daca nu probabil de holba toata lumea cum ma opresc din minut in minut de durerethinking laughing dar cred ca daca m`ar apuca durerile [cum le am in prima zi ] as bate pe cineva =]] [de durere =]] ]

| BlancaFantasma a răspuns (pentru KimBianca):

laughing)Mda,mai ales cand esti la scoala si auzi de la colege "asa rau te doare? ce naiba pe mine nu ma doare aproape deloc"cum sa `nu`ti fie ciuda?rolling on the floor

| KimBianca explică (pentru BlancaFantasma):

De la colege nu aud =]] si pe ele le doare asa ca se abtin =]], insa aud de la maica`mea ...ma pune sa fac cvea si ii zic ca nu pot si incepe "a ca pe mine cand ma doare nu mai zic nimic si bla bla ". Imi vine s`o bat =]] si cand esti la scoala si te doare si vrei sa stai linistita doar tu cu tine [=]] ] si vine cate unu si te intreaba " ce ai patit?" si dupa el altu` care intreaba acelasi lucru thinking si daca iti mai e si frig si mai tipa si profu` e super love struck -.-. Da...mor de ciuda cand vad ca pe unele nu le doare deloc si zburda =]]. nici nu iti dai seama cand le vine la astea. la mine se cunoaste numai dupa privirea cu care impusc oamenii =]]]]]]

| BlancaFantasma a răspuns (pentru KimBianca):

rolling on the floor eu am o moaca de curca plouata cand mi se intampla, mai ales in prima zi.parca`s pe alta lume.aa da.asa zice si maikema, pe ea o inteleg.si da,e naspa mai ales la scoala. odata nu mai puteam de durere, imi era si somn atat de durere cat si de plictiseala de la ora, si profu` venea tocmai la banca mea si vorbea de`ale luichatterbox mai ca-mi venea sa-i dau in caplaughing ca sa nu mai zic ca acum 3 zile cand eram in oras, eu ma plangeam ca mor de frig in timp ce maicamea si sorumea ziceau ca e cald afara.si chiar era, dar eu numai puteam de friglaughing si cand vad ca sorumea n-are nimic, decat o mica durere de spate...I don't want to see

| KimBianca explică (pentru BlancaFantasma):

Eu seman cu o fantoma thinking dupa ce ca sunt alba la fata,ma ingalbenesc si mai tare thinking mi`e sa ni fiu confundata cu o fantoma sau ceva thinking Pai,sa stii ca, chestia cu profu` se poate rezolva cu castile in urechi thinking [ desi mie una nici muzica nu prea imi vine sa ascult cand ma doare ceva ] si chestia cu frigu` am patit`o si eu ieri thinking vara`mea zicea ca e cald, eu simteam frigu` pana in oase =]] si vara`mea nu are absolut nici o durere thinking as face schimb de corpuri cu ea laughing.am auzit ca dupa nastere durerile nu mai sunt asa rele thinking mai asteptam un pic thinking [ eu vreau un copil dupa 25 blushing] deci mai sufar cel putin 7-8 ani =]]poate se descopera pana atunci vreun tratament minune sau ceva [ zic si eu blushing laughing ]. ma intreb la ce s`a gandit Dumnezeu cand a dat durerile menstruale femeilor thinking

| BlancaFantasma a răspuns (pentru KimBianca):

Oricum ar fi,eu sper sa nu ma prinda, la baclaughing sa nu fiu acolo pe stop, doamne ferestex_x o sa ma uit pe aici daca gasesc vreun remediu de intarziere a cicluluilaughing

| KimBianca explică (pentru BlancaFantasma):

:-s o sa iti tin pumnii sa nu vina chiar atunci :-s si sa iei bacu`batting eyelashes

| KimBianca explică:

Si imi pare rau daca sunt greseli de ortografie sau etc.sunt pur si simplu epuizata...

| KimBianca explică:

Multumesc tuturor se sfaturi love struck in sfarsit am scapat de dureri.adica ma doare si acum,dar foarte putin. Din pacat nu pot lua nici o pastila in perioada aceasta :-s mai reusesc din cand in cand cu panadol extra,dar nu are cine stie ce efectstraight face. No-spa`ul nu il suport deloc [adica organismul meustraight face ] de imbracat ma imbrac[nu stau cu spatele gol ],de chestia cu sticla stiamthinking insa am auzit ca poate provoca hemoragie. Macar am scapat pe luna asta love struck Am mai avut niste pastile. Rupan, isi faceau efectu` insa dupa alte doua luni nu le-am mai suportat nici pe aleastraight face. o sa mai incerc si cu pastile [pastilele care mi le-ati recomandat ] si in curand o sa fac o vizita la ginecolog, poate am ceva straight face. Va multumesc! >big grin

| Liviu a răspuns:

Si care eu ziceam ca e mai bine sa fi femeie straight face
Eu ma plangeam de iritati de la barbierit.
Acu vad prin ce trece o femeiebig grin
Dar si la barbati iritati peste iritati UFF big grin

| KimBianca explică (pentru Liviu):

Te cred I don't want to see. Adica si barbatii/baietii au probleme de baieti =]]. dar e extrem de naspa sa fii femeie in "perioada" astahee hee

| Snufkin a răspuns:

Si eu am fost asa, DUPA CE MAM IMBRACAT BINE (chiloti,strampi, bluza, maoiu.etc) nu ma mai durut. daca nu obisniesti s-o faci atunci tio recomand! nu este nevoie de prescriptie medicala.:imbracate foarte cald inainte pe timpul si dupa menstruatie! este eficient si fa-o inainte cu vreo 10 zile.

| Maryse a răspuns:

Scumpa, stiu cum e. Chiar pe 12 ianuarie 2012 noaptea la 3 m-am trezit cu dureri infernale. Am luat NO SPA dar absolut nimic, vroiam sa iau Nurofen dar nu aveam in casa(intr-o jumatate de ora durerea dispare cu Nurofen si nu se mai intoarce). Nu mai puteam adormi, era groaznic. Pana la 5 am mai stat si am suportat(am fost de 4 ori la baie in timpul acesta). M-am dus la bucatarie. Atunci m-a luat o ameteala groaznica, am deschis geamul si mi-am revenit. Am decis sa pun apa calda intr-o sticla. Waw, efect miraculos. Unde ma durea acolo puneam sticla si durerea trecea in 3 secunde, asa am stat vreo 10 min. Apoi am putut dormi linistita.
Deci, eu iti recomand Nurofen(sper sa-l suporti si sa nu-l vomiti) sau daca nu pune-ti o sticla cu apa calda pe burta acolo unde te doare. Mie asa mi-a trecut(durerile erau groaznice pentru mine-am 14 ani).
Te pup si succes!

| giulia890 a răspuns:

Daca nu suporti pastilele, poti folosi supozitoarele ci diclofenac.Au efect garantat, si incearca sa te relaxezi cat mai tare...fa o baie calduta, bea un ceai de musetel.etc.

| KimBianca explică (pentru giulia890):

Pai clafen [astea care le iau acum ]sunt cu diclofenac. am folosit inainte [ acum doua luni ]unele ceva cu n thinking isi faceau efectu` imediat. doar ca nu imi pot aminti cum se numesc crying

| giulia890 a răspuns (pentru KimBianca):

Mai incearca sa-ti fierbi apa cu lamaie, si sa bei caldut...mai e i chestia aia cu apa fierbinte pe burta, amelioreaza durerea dar stiam ca nu e atat de recomandat. Daca nu merg nici astea...mergi la doctor sa nu ai ceva probleme.bafta

| Alexandrutssa a răspuns:

Poti sa iei Ibalgin Forte.Sunt foarte bune.

| pisciutza19 a răspuns:

Eu iau un algocalmin si numai am nimic in 15-30 de minute maxim nici nai zice ca sunt la ciclu.

| Floryn3423 a răspuns:

Unele raspunsuri le poti gasi aici:
http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-menstruale.php
sau
http://www.tratament-dureri.ro/......truale.php

Dar cind e vorba de sanatate, mereu trebuie mers la doctor.

| KimBianca explică (pentru Floryn3423):

Multumesc frumos^^, mi-a recomandat doctorul ceva si din fericire vad ca functioneaza.

| anonim5491 a răspuns:

Supozitoarele provoaca infertilitate?

| Florina14 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva dar de cand iau No-Spa (clorhidrat de drotaverina), prin mecanismul sau unic, actioneaza asupra spasmului musculaturii uterine si reduce durerea caracteristice dismenoreei. Sper ca te-am ajutat :*.