| Gabriella24 a întrebat:

Din ce cauza se fac chisturile ovariene?
Dau funda mersii! :*

6 răspunsuri:
| CatelusaFlaffy a răspuns:

Http://sanatate.ele.ro/......a1926.html
aici gasesti si cauzele si tratamentele

| Natashha a răspuns:

Chisturile ovariene apar datorita procesului lunar care are loc la nivelul ovarelor: ovulatia. Se depune piele moarta pe ovare,iar cu timpul ovarele se imflameaza,cresc si durerile devin cumplite in orice zi. Pielea aia moarta ataca ovarul facandu-l sa devina "mort",burta ti se va umfla, faci operatie de scoatere a ovarelor, iar dupa nu vei mai avea copii.

| Gabriella24 explică (pentru Natashha):

De unde pana unde atata teorie?! Doctorul ginecolog mi-a dat contraceptive Diane 35 si mi-a spus ca dupa aproape 6 sau 7 luni de tratament scap de chisturi pentru ca nu sunt atat de mari ca sa se sparga si sa trebuieasca sa fie operate.

| Natashha a răspuns (pentru Gabriella24):

Ceea ce am spus mai sus a avut ca efect spargerea chisturilor in interior.crede-ma ca sunt persoane care refuza sa mearga la doctor si nu ai ce le face, iar intr-un final la aia vor ajunge. Odata ce tu ai luat si inca o sa mai iei pastilele acelea de ti le-a dat doctorul chistul se va strange si probabil va disparea.Chisturile apar si la virgine si la restul femeilor,depinde de igiena acestora, de tampoanele pe care se folosesc, cat de rezistent este corpul lor la eliminarea pielii moarte sau imunitatea.Nu e normal ca pielea aia sa se depuna acolo,gandeste-te,chestia asta se formeaza in ani de zile,nu e doar o teorie care ti-o zice una sau ca scrie nu stiu unde pe nu stiu ce site...
Si eu am avut chist pe ovarul drept, a fost gasit cand m-am operat de apendicita [nu mi-a explicat nimeni cum si de ce], mi-au dat pastile si le-am luat, dr ginecolog a comfirmat virginitatea mea si mi-a zis ca niciodata corpul meu nu va face fata eliminarii pielei moarte si a celulelor care mor in interior si mereu mi se vor depune acolo.deci ti-am spus din propris experienta nu din teorii.

| Gabriella24 explică (pentru Natashha):

Aham am inteles... deci daca eu as refuza sa ma mai duc la ginecolg si sa imi vad starea chisturilor ele cresc si se sparg si nu mai pot face copii?! mie mi-a zis doctorul ca eu le'am facut de la contact sexual neprotejat si mai voiam sa stiu si alte cauze

| DeeepEyesClau a răspuns:

Absorbante parfumate, de exemplu.