| TheWomanInBlack a întrebat:

Din ce motive e posibil sa nu`ti vina menstruatia intr-o luna? Ca sa va scutesc de un raspuns va spun de acum NU sunt insarcinata.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

Sunt diferite probleme, dar nu foarte grave. Ai racit, ai fost foarte stresata in ultima perioada ori ciclul inca incearca sa fie fix. Insa, exista si probleme destul de grave care au ca simptom principla intaziere menstruatiei, cum sunt de exemplu ovarele polichistice, dar in general cand ai afectiunea asta nu iti vine ciclul cu lunile.
Oricum, eu cred ca doar e o mica dereglare din cauza stresului. Si asa daca te duci la medic iti va da cu siguranta anticoneptionale. Asa mi s-a intamplat si mie (fara sa ma controleze macar laughing ).
Este evident ca daca iti intarzia ciclul din cauza unei eventuale sarcini, aveai si alte simptome.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi trebuit să ne dai mai multe detalii : ce vârstă ai, când ai avut prima menstruaţie, când ai avut ultima menstruaţie, dacă ţi-ai început viaţa sexuală recent ( sau dacă eşti încă virgină ), dacă ai mai avut întârzieri ale menstrei, dacă ai avut contacte sexuale neprotejate, dacă ai luat ceva medicamente în ultima lună ( şi ce anume ), dacă eşti/ai fost recent răcită "jos", dacă ţi s-a pus vreun diagnostic în ultima lună, etc.

Toate aceste aspecte INFLUENŢEAZĂ răspunsul ( respectiv lipsa/întârzierea menstruaţiei )!

Apoi spui că "NU eşti însărcinată" - de unde şti?
Nu ai făcut sex în ultima perioadă, sau ai făcut vreun test de sarcină ( dacă da, atunci în ce dată şi din ce urină )?

Fără aceste "detalii", răspunsul este aproximativ - mai mult o dăm cu "ghicitul"!

Nu-mi place să "ghicesc" - las pe alţii s-o facă!

Prefer să dau un răspuns CONCRET şi care să te ajute, nu să-ţi dau vreo 15 cauze posibile şi să nu şti care ţi se aplică!

Dacă vrei să-mi dai detaliile menţionate mai sus, te rog să-mi trimiţi un mesaj privat - după care, în funcţie de acele date, îţi voi da un răspuns CONCRET şi corect!

| Oana92 a răspuns:

Stres, dezechilibru hormonal, raceala, chist, dar cel mai bine e sa mergi la ginecolog

| Issabela26 a răspuns:

Pai poate ai racit la ovare, poate ai o dereglare hormonala sau poate iti intarzie de ex ti-a venit luna trecuta pe 25 si acum trebuia sa-ti vina pe 26 dar iti intarzie si iti vine pe 2-3 luna viitoare. daca tot nu iti vine mergi la un doctor poate e ceva mai grav decata ata :* succes

| TomiiiTza a răspuns:

Nu se stie happy, inca. In 20 ani vom sti apoape totwinking. laughing

| pipluup a răspuns:

Nu trebuie sa fie un motiv concret.Si eu am patit-o odata si nu mi-a venit timp de 2 luni.Nu cred ca e ceva grav, pur si ismplu o intarziere a menstruatiei, sau o dereglare hormonala a bilei, dar ma indoiesc.Eu zic ca e prima varianta pe care am spuns-o. Sper ca te-am ajutat. Ceau!happy

| byralulife a răspuns:

Da, este posibil. daca esti la inceputul menstruatiei[adica daca ai intre 12-16 ani ] ea se regleaza, corpul tau sufera foarte multe schimbari si de asta nu ti.a venit

| Andreea_Delia_1995 a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie. Dureaza ceva pana se regleaza.Nu te teme ca nu este nimic.Asteapta sa se reglezewinking.

| CUNE a răspuns:

Dereglari hormonle, raceala, ciclu neregulat, lipsa de calciu, pastile.