| laraandy a întrebat:

Buna din nou! aseara am vb cu el la telefon si a zis ca a vazut ca nu suntem compatibili si a zis ca e mai bine sa punem punct.
apoi i-am dat eu un mesaj ca daca ma iubea cum imi spunea in f multe mesaje nu se desp de mine si el:
"""""Nu te-am iubit, am tinut la tine f mult si ti-am zis ca te iubesc ca sa nu te superi pe mine, mai ales ca tu ma iubeai"""
auziti si voi ce mi-a facut. un an de zile si-a batut joc de mine si eu nu mi-am dat seamacrying.
parintii mei mi-au zis sa am grija ca nu e om de incredere si ca nu ma iubeste, la fel si prietenele mele... dar nu le-am ascultatcryingsi acum regret.
AS vrea sa va dau un sfat..."ascultati de parinti, intr-adevar ei isi dau f repede seama care baiat e potrivit pentru voiwinking

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

BUna, imi pare rau pentru situatia ta, te inteleg perfect, stiu cum e sa iubesti si sa fi dezamgita de persoana pe care o iubeai si aveai incredere.Ai dreptate, parintii stiu foarte bine ce e mai bun pentru copilul lor, ei sunt trecuti prin viata, ei vad mult mai bine cum sta treaba. Din pacate mai exista si astfel de baietisad, adica a fost cu tine un an si nu te-a iubit, ce om! Acum se poate ca el sa te fi iubit dar si-a schimbat sentimentele fata de tine, el stie ce simte si ce gandeste, dar asta e...invatare de minte, sa nu mai crezi orice iti spune el, incearca sa il uiti, ai sa vezi ca exista si baieti care sa iubeasca sincer, e bine mereu sa asculti de parinti dar nici sa nu neglijezi ce iti spune inima, nu e vina ta ca el nu te-a iubit, nu aveai cum sa stii ce e in mintea lui, ca daca stai bine sa te gandesti un an nu e totuna, si daca nu te-ar fi iubit de ce ar fi fost cu tine in acest timp, mai exista si obisnuinta care e e grea, oricum mergi mai departe si mersy pentru sfat, am sa tin si eu cont!

| Cryssy a răspuns:

Buna! Multumesc pentru sfat. Tu ai grija, stiu ca e greu, dar trebuie sa mergi inainte. Viata e frumoasa si nu s-a terminat aici. happy

| undercovergirl a răspuns:

Buna,
Dupa ce ai incheiat o relatie de cateva luni, cativa ani sau chiar o casnicie, despartirea este foarte grea, uneori ingrozitoare, mai ales atunci cand ai investit cele mai profunde sentimente frumoase. Simti ca lumea ta se prabuseste si nu mai ai niciun rost. Insa, lucrurile rele nu sunt intotdeauna atat de tragice pe cat par.

Exista o veste buna pentru tine: viata merge mai departe, poti incepe o noua etapa si meriti sa te bucuri de tot ce este mai frumos!

Asa ca, ridica fruntea sus, sterge-ti lacrimile si incearca sa iti revii din amortire! Si pana la urma, nimeni nu a murit dintr-o despartire; incearca sa privesti totul ca si cum ai finalizat o calatorie din viata ta; urmeaza multe altele, mult mai palpitante si care te pot surprinde foarte placut!

Iata cativa pasi pe care ii poti parcurge pentru a te ajuta sa treci mai repede si mai usor peste acest moment mai putin placut din viata ta:

Elibereaza-ti tristetea

In aceasta perioada este normal sa plangi, sa tipi si, poate, sa iti para rau de tine; sunt rabufniri absolut firesti, dar, la un moment dat, te vei satura de aceeasi "placa". Plansetele, tipetele si parerile de rau te vor obosi si, treptat, acestea vor fi inlocuite cu zambete si rasete, semne ale revenirii la starea ta normala.

In tot acest timp ce urmeaza unei despartiri, incearca sa nu stai singura; suna-ti prietenii, mergeti la film, iesiti la plimbare, incearca orice, numai sa te tina ocupata.

Prezentul este cel mai important

Incearca pe cat posibil sa nu te gandesti la ce a fost, la trecutul pe care l-ai avut cu iubitul tau. Este foarte greu, intr-adevar, dar iti poti impune asta. Prezentul este cel care conteaza in momentul de fata.

Nu incerca sa iti faci planuri pentru maine, saptamana viitoare, luna viitoare sau anul viitor - nu vei face decat sa te simti coplesita de atatea planuri. Incearca sa iti limitezi "perspectiva" si sa te concetrezi pe ceea ce vei face intr-un interval timp foarte limitat. Ia-o treptat, pentru ca este timp pentru toate.

Gandeste pozitiv

Daca te gandesti ca ai fost invinsa, inseamna ca ai fost invinsa. Totul tine de modul tau de gandire. Chiar si persoanele puternice si pline de viata mai pierd cate o batalie; i se poate intampla oricui!

Pana la urma, vei invinge doar daca vei crede cu adevarat ca vei invinge. Adopta o gandire pozitiva si vei reusi sa treci mai usor peste aceasta mica problema.
Nu generaliza si nu iti pierde increderea in oameni

Si eu m-am despartit, dupa o lunga relatie, de cineva drag. Am plans, am suferit, imi pierdusem increderea in barbati, m-am razvratit si mi-am zis ca nu ma voi mai apropia de niciun barbat, niciodata, pentru ca toti sunt la fel. Gresit! Intr-adevar, este o parere total eronata. De ce? Pentru ca nu toti sunt la fel, cum nici toate femeile nu sunt la fel.
Daca toti au acealasi sex, acest lucru nu inseamna ca toti au acelasi caracter. Sunt doua aspecte distincte care, practic, nu au nicio legatura.

Nu trebuie sa te izolezi si sa iti creezi propria lume. Cu timpul, aceasta lume a ta se va prabusi si, odata cu ea, si tu. Este absolut normal sa fii foarte trista si suparata pe toata lumea, dar este doar o etapa prin care treci.

Mentine legatura cu prietenii, cu oamenii, in general; vei trece mai usor peste aceste momente. Poti deveni mai precauta in alegerile pe care le vei face, dar niciodata sa nu uita sa le acorzi celor din jurul tau minimum de incredere. Toti avem cel putin o calitate si aceasta poate fi increderea.

Nu-ti fie frica

Stii proverbul "De ce iti e frica, de aia nu scapi?" Este foarte adevarat. Nu lasa temerile sa te acapareze. Nu de putine ori se intampla sa exageram in aceasta privinta, mai ales in aceste momente ale despartirilor.

Si daca te-ai despartit, de ce ti-ar fi frica? Ca nu vei mai gasi unul la fel de bun ca el? Nu ai de ce sa iti faci astfel de griji. Vestea buna este ca poti gasi un iubit chiar mai bun ca el.
Daca privesti totul cu optimism si nu te panichezi, in mod sigur "procesul tau de vindecare" poate avea un final mai mult decat fericit. happy

| Mjdolhfi a răspuns:

Buna... da e bine daca iti asculti prietenii dar daca tii cont de parerea lor mereu o sa dai vina pe ei ca nu esti tu cu baiatul ala...ca tu puteai fi fericita dar s-au bagat eu, e bine sa experimentam cum zice @nic e mai bine asa chiar daca suferi asta e viata cu bune si rele

| laraandy explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si ca sunteti alaturi de minehappy

| Nic a răspuns:

Conteaza foarte mult si parintii insa ai dreptate.Insa de cele mai multe ori e bine sa "experimentam" pe propria piele chiar daca doare insa e altceva fata de ce spune x si y.

Si eu am avut cateva relatii de genu si la fel, ai mei stiau de dinainte cum o sa evolueze relatia insa m-au lasat sa vad pe propria piele happy

Ce pot sa-ti zic e ca esti tanara si ai un viitor inainte. Da e greu, insa nu e un capat de lume.

Bafta