| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Buna din nou.
Mi-am facut pana acum 3 teste de sarcina. Unul dupa 19 zile de la contact, unul dupa 21 si altul dupa 22. Toate 3 au iesit negative clar, chiar daca nu a fost urina de dimineata(a fost a 2 a urina si a fost un interval mare dintre cele 2 urinari, si nu, nu am baut foarte multe lichide)
De cateva zile simt ca ma dor sanii putin in laterale, spatele destul de tare in zona lombara si azi m-au strans putin ovarele. Sunt in ziua 35 deja.
Mai poate sa fie vorba de o sarcina? Sau doar imi intarzie menstruatia (am mai patit in lunile anterioare sa imi intarzie)
Ultimele 3 menstruatii au fost de 30-31 de zile, iar acel contact neprotejat a fost in ziua 12.
Dupa 3 teste negative, dintre care 2 facute la timp, se mai pune problema de a fi gravida sau e doar o dereglare?
Tin sa mentionez ca am fost putin stresata perioada asta. Multumesc!

9 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

De ce nu iti faci un test sigur in laborator?

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Yuoia):

Macar da raspunsuri relevante intrebarii. adica daca sunt sau nu gravida. nu sa fac nu stiu cate teste la lab. ca si daca nu faceam testele rapide mi se sarea in cap sa le fac.

| Yuoia a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Ionuca draga, eu nu am stat in pat intre voi si chiar daca stateam tot nu puteam sti daca esti gravida. Nici tu nu stii. Nu-ti cunosti propriul organism. De unde sa stiu eu? Asa ca, repet: analiza la laborator. Aia e cea mai sigura! Testele rapide nu sunt sigure, asa ca nu-ti sarea nimeni in cap ca sa le faci.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Yuoia):

Ideea e ca imi cunosc foarte bine corpul. pana acum ma dureau sanii foarte tare inainte de menstruatie si acum aproape deloc. ma doare spatele in schimb si uneori si burta. nu am un medic ginecolog si nu stiu unde sa apelez si de aia am facut teste de sarcina barza pe baza de urina, la timp! (21-22 de zile de la ultimul contact) care au iesit clar negative. pana acum primeam raspunsuri sigure si clare dar acum nu stiu ce sa mai zic

| Teo29 a răspuns:

Act sexual neprotejat= sanse mari de sarcina.

S-ar putea totusi sa nu fii gravida acum, dar mergi la doctor ca poate ai o infectie urinara

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Teo29):

Dupa cum am zis mai sus, actul nu a fost finalizat in mine, ci pe mine, in ziua 12. menstruatia mea era de 30-31 de zile si nu eram in perioada fertila.
multumesc pentru raspuns. dupa 3 teste cred si eu ca nu s gravida. o sa mai astept inca cateva zile si dupa o sa merg la medic

| Yuoia a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

"nu eram in perioada fertila."
Mentalitate gresita!
Nu exista perioada fertila si perdioada nefertila. Ci perioada de fertilitate maxima si perioada de fertilitate redusa. Sanse reduse, dar tot poti ramane gravida.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Yuoia):

Bine, cum spui tu. eram in perioada cu fertilitate redusa. adica 4-5 zile pana la ziua ovulatiei pentru menstruatia mea obisnuita de 30-31 de zile. cum nu a ejaculat in mine, sansele sunt foarte mici, insa aveam nevoie de o confirmare, doar atat

| Teo29 a răspuns:

Daca a fost act sexual neprotejat, da, exista mereu riscul de sarcina.

Mergi la ginecolog, s-ar putea sa fie o infectie urinara acum