| Genius8 a întrebat:

din plictiseala va adresez o intrebare p care mie mi s-a parut interesanta: exista mitul precum ca o felie de paine unsa (cu gem, dulceata, pateu) cade mereu pe partea unsa, si mai exista mitul precum o pisica, va cadea mereu in picioare; deci ce s'ar intampla daca am pune pe spatele pisicii o felie de paine unsa cu fata in sus si le-am arunca?laughinglaughing cat mai multe parerilaughing si scuze categoria si

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu sunt mituri,sunt legile lui Murphy,cauta pe net,le gasesti. Daca ai unge pisica pe spate si-ai arunca-o,s-ar intampla ceea ce deja stii. Orice lege are o exceptie, in cazul de fata pisica ar cadea in picioare, nu pe partea unsa...

2 răspunsuri:
| TitiDrLove a răspuns:

Eu cred ca la felia de paine cade pe partea unsa din cauza ca nu e unsa uniform si intr-o parte a feliei este o greutate mai mare,ceea ce provoaca rotatia in timpul cazaturii.
Cu pisica este adevarat,cade numai in picioare! Daca punem o felie de paine pe spatele pisicii, pisica va cadea tot in picioare fiindca are reflex si se invarte ea, felia nu are nici o putere tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint realitati nu mituri. Piinea cade pe partea unsa,pentru ca este mai usoara decit ceia ce pui pe ea; daca pui o felie de piine unsa pe spatele pisicii,tot in picioare cade, pentru ca in caderea pisicii, mai intii va cadea felia de piine de pe pisica.Numai bine.