| Sjsnenen a întrebat:

Buna! Din septembrie eu si prietenul meu ne masturbam reciproc. Atunci mi-a venit in 28, in oct 26, in nov 24, in dec 22. Din dec pana acum abia am facut asta. Totusi pe 20 nu mi-a venit. Sex nu am facut deci in mine nu s-a terminat! De fiecare data cand a introdus degetul in vagin era sters pe maini. Nu se termina in zona vaginului. Oricum mi-e frica sa nu fi ajuns sperma in vagin. Ma doare burta de doua, trei zile si sanii. Oare o sa imi vina? Credeam ca o sa vina tot cu doua zile mai repede. Cineva mi-a spus ca mi s-a dereglat din cauza ca am facut toate alea cu iubitul meu si nu m-am terminat. Poate sa imi vina in alta zi? Fara comentarii rautacioase, va rog.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"i s-a dereglat din cauza ca am facut toate alea... Poate sa imi vina in alta zi?"

da, e foarte corect ce spui!

| Sjsnenen explică (pentru sierra1):

Deci am motiv sa fiu ingrijorata?

| sierra1 a răspuns (pentru Sjsnenen):

"Poate sa imi vina in alta zi?"

da

| corbulalbrosu a răspuns:

Organismul tau nu functioneaza perfect ca un ceas elvetian. Din cand in cad exista posibilitatea sa se produca mici dereglari ale activitatii hormonale, ceea ce la randul sau provoaca dereglarea ciclului menstrual intr-o masura mai mica sau mai mare.
Fiindca de fiecare data masturbarile s-au desfasurat in deplina siguranta, reiese ca este cu totul IMPOSIBIL sa existe o sarcina in astfel de conditii si aceasta sa provoace asa zisa ''intarziere''
Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara/sa se produca tulburari mai mici sau mai mari in procesul de functionarea corecta si normala a glandelor endocrine si ca atare sa apara dereglari in activitatea hormonala. Dereglarile hormonale la randul lor vor provoaca modificari de lungime a ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual uneori poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca nu exista intarziere in pornirea menstruatiei fata de data calculata din moment ce practic sangerarea a si inceput. Pe baza observatiilor indelungate, s-a constatat ca atunci cand apar abateriile de lungime a ciclului menstrual, pot prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni (in cazul ciclului dereglat) fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
S-a constatat ca deseori, astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca astfel de ''intarzieri'' se produc repetat si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca femeia care are astfel de probleme, sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Fiindca nu a ajuns sperma in vagin in urma actului sexual amintit se poate aprecia ca este cu totul exclus sa poata fi insarcinata. Daca sangerarea menstruala care se va produce negresit, avand in vedere simptomele premenstruale existente se va desfasura la fel ca si celelalte menstruatii de pana acum, in acel caz NU va mai exista niciun motiv de a mai fi ingrijorati. Multa sanatate!

| Sjsnenen explică (pentru corbulalbrosu):

Mi a curs sange acum 3 ore f putin si acum n a mai curs.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Sjsnenen):

Pregateste absorbante pentru a le avea la indemana. Multa sanatate!

| Sjsnenen explică (pentru corbulalbrosu):

E normal sa se intample asa pana acum nu am mai patit. Sa curga putin si dupa cateva ore deloc

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu poti sa fii gravida. Altele sunt cauzele pentru care nu ti-a venit ciclul menstrual la timp.

| Sofer a răspuns:

O sa îți vina. Risc de sarcina nu e.

| Paul754880338 a răspuns:

As vrea sa stiu si eu care este sursa acestui curent, daca il pot numi asa, in randul... ca spermatozoidul are veleitati de virus, deci el contamineaza la simpla atingere, evident daca atingerea finala este vaginul. Fetelor, ati luat-o razna?!
"..." a se citi gaste, cu scuzele de rigoare pentru pasarile de curte cu acelasi nume.

| Floridori a răspuns (pentru Paul754880338):

Am observat si eu asta.Cred ca este vorba de slaba informare, de faptul ca nu au o educatie sexuala nici in scoli si nici acasa, din pacate.In plus, de foarte multe ori, in mediul online gasesti informatii eronate si din lipsa unei baze educationale solide, ajung sa creada tot felul de traznai.De aceea ar trebui introdusa educatia sexuala in scoli.Este mai mult decat necesara.La fel cum ar fi necesar ca si acasa sa existe comunicare cu parintii.Dar traim intr-o societate in care oamenii se alarmeaza pentru ca "vai, ce ii spun eu copilului daca vad doi barbati ca se tin de mana pe strada?" Deci iti dai seama ca este greu sa deschizi orizonturile acestor persoane astfel incat sa inteleaga ca educatia sexuala este un lucru important.