| alexandrescu2771828 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema, deja mi-a intarziat menstruatia 5-6 zile, luna asta am tot fost pe la iubitul meu si am facut-o dar fara penetrare, doar ne am masturbat reciproc. E cumva posibila o sarcina daca eu am avut sperma pe maini, m-am spalat foarte bine de vreo 2 ori si dupa m-am sters cu un servetel uscat in zona vaginului? Sperma mai era activa? Mi e frica ca poate m-am atins cumva si a ramas acolo. Sunt f speriata

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai implinit 11-12 ani?
Fiindca numai un copilas de scoala primara, poate gandii ca se poate ramane gravida cu degetele.

Fetita, daca esti speriata sa nu ramai gravida, nu mai pune mana pe cucul baiatului si nu va mai jucati cu organele sexuale, ca ele va pot aduce numai nenorociri la anisorii astia!

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste ciclul tau, este de tip NEREGULAT, asadar nu va succede niciodata la acelasi numar de zile, luna de luna, de aceea vine cand vrea el, aleator.

Avand un ciclu de tip neregulat, nu se poate vorbi niciodata de intarzieri fiindca ele nu exista, caracteristica cilului de tip neregulat fiind sa vina aleator, adica cand are el chef, fara ca cineva de pe pamant, sau vreo aplicatie electronica, sa-ti poata ghicii data urmatoarei menstruatii, data ovulatia sau perioada fertila.

Atentie, pentru cand vei incepe viata sexuala: sa faci sex numai cu prezervativ, fiidnca poti ramane gravida oricand, deoarece nu se poate ghicii niciodata data ovulatiei, la persoanele cu ciclu neregulat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Spermatozoizii traiesc doar cateva minute in alte medii decat cel al vaginului. Daca te-ai spalat pe maini si apoi ai folosit degetele, nu exista niciun risc. Daca te-ai murdarit de sperma si apoi imediat ai folosit degetele, atunci da, sunt sanse.

| dullcat a răspuns:

Nu sunt aici pentru loc. laughing Mai adaug ca eu nu sunt pensionara sa dispun de tot timpul liber din lume.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil sa ramai gravida.