| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragilor. Am intretinut relatii intime neprotejat dupa aceasta urmatoarea luna mi-a venit ciclul menstrual, nu m-am speriat, insa luna aceasta imi intarzie 4 zile, ce sa cred? Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima menstruatie a avut o desfasurare normala si poate fi considerata ca fiind similara cu celelalte menstruatii avute anterior atat ca durata in timp, cat si cantitate de menstra eliminata, flux zilnic, culoare etc. rezulta ca nu poate fi vorba de o asa numita menstruatie falsa peste o sarcina si in aceste conditii ultima menstruatie este de fapt garantia ca nu poti fi insarcinata. Nu ai motive sa te impacientezi deoarece daca nu ai intretinut relatii sexuale dupa ultima menstruatie aceasta intarziere poate fi cauzata de o dereglare hormonala inerenta in cazul organelor aflate in continua dezvoltare si schimbare din perioada de adolescenta. Poti fi sigura ca in urmatoarele zile se va porni si menstruatia. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Dupa ciclul menstrual de care vorbesti, nu al mai avit nici un contact sexuual?