| ririririririririririririri a întrebat:

Luna trecută am întreținut relații sexuale(protejat), după doua zile mi a venit ciclul, luna aceasta nu am mai avut contact sexual însă menstruația întârzie deja cu aproximativ 5 zile, eu mă gândesc ca nu ar putea fi o sarcina, ar fi totuși posibil așa ceva? Sau ce alta cauză?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca este vorba de un ciclul menstrual de tip NEREGULAT, care se datoreaza faptului ca ciclul menstrual este supus unor dereglari hormonale ce se produc in organismul tau din cauza functionarii incorecte/deficitare a glandelor endocrine. Fiindca luna trecuta, adica in ciclul menstrual antrerior sexul a fost protejat si a avut loc cu 2 zile inainte de inceperea menstruatiei, se poate afirma fara teama de a gresi ca fiind IMPOSIBILA formarea unei sarcini deoarece este determinat stiintific si medical ca nu se poate forma o sarcina in ultima saptamana a ciclului menstrual, chiar si in situatia in care de fiecare data sexul este neprotejat si intotdeauna sexul se finalizeaza cu ejacularea intentionata a spermei in vagin. Pornirea menstruatiei la data preconizata/calculata si desfasurarea acesteia in conditii similare cu cele anterioare (timp, cantitate, culoare flux, etc.) reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior, cel care abia s-a terminat NU S-A FORMAT O SARCINA. In cazul in care dupa terminarea menstruatiei nu ai mai intretinut acte sexuale deci existenta unei sarcini este exclua, lipsa menstruatiei se explica prin aceea ca ciclul menstrual actual este pur si simplu mai lung comparativ cu altele si acest lucru se datoreaza unor dereglari hormonale, fiindca in nici un caz nu poate fi provocat de o sarcina chiar si ipotetica. Nu ne-ai precizat ce fel/tip de ciclu menstrual ai si daca au mei existat astfel de... intarzieri. Multa sanatate!

1 răspuns:
| MisaAmane7 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai dar e normal sa fie neregulat ciclul din cand in cand. Insarcinata n-ai cum sa fii.