| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, pe 17 mi-a trecut ciclul menstrual iar aseara am întreţinut relaţii intime neprotejat... cum e cu metoda calendarului? Sunt şanse sa raman insarcinata? Stiam ca 7 zile inainte si 7 zile dupa nu.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual considerat normal/standard de 28 de zile primele 9 zile care includ si cele 3-4-5 zile de menstruatie sunt considerate cu fertilitate foarte mica, perioada in care chiar si in cazul unui sex neprotejat cu ejaculare intentionata in vagin probabilitatea formarii unei sarcini este de maxim 5-10% in ultimele 2 zile a perioadei nefertile adica in zilele 8-9 si de 3-5 % in primele 2-3 imediat dupa oprirea menstruatiei. In consecinta chiar si in cazul in care partenerul a ejaculat intentionat in vagin probabilitatea instalarii unei sarcini este foarte mica. Situatia este identica si in perioada de 6-8 zile de dinaintea inceperii urmatoarei menstruatiieO sarcina in aceasta perioada se poate forma/produce extrem de rar iar acest lucru se intampla cu totul accidental. Posibilitatea formarii si instalarii unei sarcini se situeaza sub 3-5%,in consecinta se poate afirma ca nu poti fi insarcinata decat printr-o minune.Multa sanatate

| SkyPilot a răspuns:

Iti calculezi prima zi cand ti-ar veni ciclul urmator (pe baza duratei medii din ultimele 6 luni). Din acea data scazi 14 si obtii data presupusa a ovulatiei. Esti fertila 4-5 zile inainte si 1-2 zile dupa ziua ovulatiei.
Daca ai un ciclu variabil, metoda calendarului nu este recomandata. Mai trebuie sa stii ca nu exista sex fara risc de sarcina. Chiar si prezervativul iti asigura 95% protective pentru ca se poate rupe sau poate fi utilizat gresit. Cel mai bine este sa folosesti doua metode contraceptive in acelasi timp.

| qCrazyMan a răspuns:

Ai greturi? Pofta de mancare ceva de geniu? Atunci este posibil sa afli, mai bine faci un test de sarcina big grin

| Lavinik24 a răspuns:

Salut. Stiam ca era vorba de 5 zile. Si asta daca ai menstruatia reglata. Totusi aceasta metoda nu e una sigura. Stiu din propria experienta.