| FloryTrandafir a întrebat:

Buna dragilor! Am nevoie de cate un sfat din partea tuturor care ma pot ajuta cu un raspuns la urmatoarea intrebare!
Astazi am vorbit la un picnic in aer liber, cu iubitul meu, si am vorbit despre s*x, dragoste...
Ei bine la aproape 5 luni de relatie el nu mai rezista, a zis ca ma asteapta, insa mi-a povestit ceva, ce m-a lasat confuza, povestea e urmatoarea : El la 12 - 14 ani ( zice el minte de copil ) ca isi zicea ca el viata sexuala si-ar incepeao cu prima lui iubita dar si ultima la aproximativ 6 luni de la relatie si ca la scurt timp 8 luni cel tarziu, si ca daca ar refuza fata ar insemna ca nu are incredere in el si in ce am zis eu. Eu i-am pus intrebarea ca de ce trebuie sa creada neaparat chestia asta cu increderea pentru ca poate fi sa nu fie nici fata pregatita dar sa nici nu poata sau vrea sa o faca?!
El a zis ca am dreptate ca asa este dar la ce minte avea atunci de copil asa credea si ca inca mai crede putin, asta m-a derutat si m-a facut sa ma supar pe el pentru ca a zis ca ma asteapta si ca de ce trebuie sa asteptam / astepte pana in ziua nuntii ca de ce nu se poate mai devreme, ca de ce asa tarziu 1-2 ani, si i-am zis ca trebuie sa vreau, sa pot si sa fiu pregatita, el zice ca poti fi pregatita si ca trebuie doar sa vrei, i-am zis ca pentru prima data trebuie sa fie cu acela pentru totdeauna sa fii dupa, si la fata cat si la baiat pentru prima data sa fie romantic, unic, cel mai frumos moment.
Mi-a zis ca am dreptate.
Mi-a zis ca desi nu mai are rabdare ca ma iubeste la nebunie, el continua sa imi zica ca va incerca sa aiba rabdare mai departe si ca ma va astepta, chiar daca e mult.
M-am simtit foarte aiurea, ce pot sa spun, el stie, i-am zis.
Dupa am mai vorbit despre un caz asemanator cu un prieten de al lui(nu intru in detalii, o poveste destul de lunga) si ca daca o s-o facem ne vom unii mai mult si ne vom iubi mai mult, imi zice sotia mea, iubirea mea, dragostea mea, viata mea, vietisoara mea, inima mea, te iubesc din tot sufletul si din toata inima, frumoasa mea, sotioara mea, etc.
Prea ma iubeste si ma vrea mereu langa el, si stiu ca nu mai are rabdare, dar as mai astepta, avem amundoi 17 ani si 5 luni de relatie, desi apar unele neintelegeri tot ne iubim si ne vrem pentru totdeauna unu langa altul, ne exprimama iubirea foarte des, suntem gelosi, si multe altele.
Voi ce parere aveti? are iubitul meu dreptate sau nu? 5 luni relatie.Astept raspunsuri, dau funda! Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul e FOARTE important intr-o relatie.E evident ca e greu sa astepti.Pt oricine ar fi.

Trebuie sa apreciezi faptul ca te asteapta.Nu orice baiat ar face-o si fii sigura ca daca ar sta cu tine doar pentru o noapte de dragoste, te-ar fi inselat nu cu una, ci cu ''n''fete.

Ai o varsta la care, din punctul meu de vedere, esti pregatita fizic si psihic.

Daca crezi ca nu poti pentru ca trebuie sa fie relatia mai solida, asteapta.

Important e ca tu sa vrei sa faci asta. Pune-ti 2 intrebari:

''Vreau sa fac asta pentru mine, pentru noi, sau doar pentru el?''

''Daca dupa acea noapte de dragoste sau la scurt timp dupa asta relatia noastra va lua sfarsit, voi regreta?''

La I intrebare trebuie sa alegi varianta 1.La a II intrebare, raspunsul ar trebui sa fie:''nu voi regreta, indiferent ce se va intampla''.

Sper ca te-am ajutat macar putin si nu te-am derutat mai tare.
Succes!

8 răspunsuri:
| Sabyynna a răspuns:

Eu consider ca ar trebui sa mai astepti o luna, 2. Sa vezi cum evolueaza lucrurile. Daca te iubeste cu adevarat va mai astepta putin, chiar daca ii va fi greu...happy

| Elvina a răspuns:

Eu cred ca doar te vrea in patul lui si atat. Ar trebui sa te astepte la infinit nu sa te oblige. Vezi ce faci sa nu regreti. Bafta!

| Elly7890 a răspuns:

Momentul asta nu tine de varsta ci de ceea ce va doriti voi si daca tu il iubesti cu adevarat si nici de lunile impreuna consider eu nu tine! si e normal sa nu mai aiba rabdare are doar 17 ani!

| soriinaa a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, diferenta e ca eu am o relatie de aproape un an, dar in fine, nu asta conteaza. Eu zic, sa mai astepti macar o luna, sa fii sigura ca te iubeste cu adevarat, daca te va astepta si va continua sa se comporte la fel de frumos cu tine, inseamna ca intr-adevar te iubeste si merita sa o faci cu el. Dar fa-o doar daca simti tu ca trebuie sa o faci, daca simti ca esti pregatita, daca iti doresti cu adevarat sa o faci si esti sigura ca nu o sa regreti, in nici un caz nu o face doar ca sa il satisfaci pe el. Pana la urma, asa sunt baietii, iti spun vorbe dulci si se comporta frumos ca sa obtina ceea ce vor de fapt. Dar tu simti daca el e unul din baietii aia sau e unul din putinii baieti care iubesc cu adevarat o fata si nu vor doar sex. Gandeste-te bine, asta e unul din lucrurile cele mai importante in viata unei fete, e un lucru pe care odata ce l-ai pierdut, nu o sa-l mai ai niciodataa, pe cand sa iubesti o sa o mai faci de 100 de ori. Exact asa s-a intamplat si la mine, cand aveam vreo 5 luni, m-a intrebat daca vreau sa o facem si incerca sa ma convinga. Si intr-o oarecare masura imi doream, doar ca nu vroiam sa regret, s-au intamplat multe, asa imi spunea si mie, ca o sa ne casatorim, m-a si cerut in casatorie, intre ghilimele laughing. ma rog, ideea e ca avem un an si inca nu am facut-o si cu toate astea suntem inca impreuna. Nu te pripi, vei suferi enorm de mult daca dupa ce o faci te va lasa, trebuie sa te gandesti foarte foarte bine daca merita, daca e el alesul. Pune-l la incercare si spune-i ca nu esti pregatita inca, si ca iti doresti sa te mai astepte o perioada, urmareste-i reactia.Cel mai probabil nu iti va spune nimic atunci, decat ca desigur ca o sa te astepte, dar daca doar asta isi doreste de la tine, o sa observi ceva schimbari in comportamentu lui ca tu sa vezi ca el incepe sa se raceasca de tine si sa-i cedezi.Gandeste-te bine, trebuie sa fie DRAGOSTE, nu SEX. Sper ca te-am ajutat. Bafta, si sa-mi spui si mie ce ai decis;*

| SabbySabbynutza a răspuns:

Parerea mea este sa ai o altfel de discutie cu el si sa accentuezi ca nu esti pregatita si ca daca intr-adevar te iubeste te asteapta.Mi se pare prea putin 5 luni de relatie tu nu poti avea siguranta ca el dupa aceea nu te va parasi dar na eu nu-l cunosc sa pot sa-mi dau seama ce fel de persoana e. Multi baieti acum se gandesc doar la,, prosti" si multora nu le mai pasa.

| Possible a răspuns:

Nu conteaza ca aveti 5 luni de relatie sau 17 ani in general, e nevoie cum ziceai si tu de "dorinta". Atunci cand ti-e scarba de persoana de langa tine e si evident ca nu-ti vei dori niciodata sa fie "primul". Faza e ca, rareori cand prima oara e asa cum si-o doreste, si-o imagineaza fiecare.NU e ca la televizor, Nu, NU.Realitatea e altfel.Eu am cand am facut-o prima oara nu-mi ardea nici de petale de trandafir si nici de lumanari, eram gata s-o fac oriunde, macar si pe prima banca dintr-un parc.Deci,inca o data depinde de "dorinta". Dorinta deplina.Si ceea ce vreau sa-ti zic "Sa n-o faci pentru ca te roaga El, lasa-l sa plece, daca asta isi doreste." Daca o sa te roada la cap cu acest subiect ignora-l chiar de tii la El ft mult.Da, relatiile devin mai calde si mai pline de incredere dupa acest "eveniment"...dar exista si exceptii.Deseori,fetele sunt parasite odata ce nu mai sunt virgine, iar printul pleaca calare pe calul balan mai repede decat am fi crezut.Deci,ai grija cu cine si cand o faci.Bafta.

| Cllauddya a răspuns:

Draga flory_4502, eu una iti spun sa astepti momentul potrivit. Cand simti ca esti pregatita. Eu am 14 ani si jumate si un iubit de 4 luni. Au existat nopti in care a dormit la mine si ne-am "infierbantat" unul pe celalalt. A zis ca vrea sa bage doar "capu" iar eu proasta si fierbinte l-am lasat. iar acum nu mai sunt virgina. nu am fost pregatita. Si mie mi-a spus ca ma asteapta, dar uite. nu face ceva ce ai sa regreti :* succes pe mai departe!