| MihaelaElla97 a întrebat:

Buna dragilor, am si eu o curiozitate : iubitul meu a vrut sa facem sex neprotejat. Prima data am aprobat dar a bagat-o foarte putin dupa care nu am mai facut nimic. A-si vrea sa stiu daca e posibil ca de la lichidul dinaintea ejacularii sa raman insarcinata?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca in cazul asta sunt mici sansele, depinde si-n ce perioada (fertila/nefertila) erai. Data viitoare eu zic sa fiti mai precauti si sa va protejati ca sa nu mai ai grijile astea aici. happy

| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie educata si informata trebuie sa stie ca poate ramane insarcinata DOAR daca intretine contacte sexuale neprotejate si acestea se petrec neaparat IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In consecinta trebuie sa stii ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite in mod obligatoriu minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca concomitent/in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in trompa uterina, care asteapta sa fie fecundata de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL FEMEII (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar astfel spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si apoi in trompele uterine. Lichidul preejeculator NU CONTINE spermatozoizi in momentul producerii acesteia de catre glandele bulbouretrate. Daca sexul/joaca de-a sexul a avut loc in afara perioadei fertile a ciclului menstrual probabilitatea de a ramane insarcinata este minima, nesemnificativa chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin din greseala sau in mod intentionat. Din numarul total al celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 4-5(6) zile care reprezinta PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge SPERMA in vagin (si nu acel inovensiv lichid preejeculator), teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT deoarece nu se poate determina data ovulatiei deci nici perioada fertila aciclului este nevoita sa intretina intotdeauna DOAR contacte sexuale cu folosirea unei metode de protectie. Fiindca v-ati inceput viata sexuala trebuie sa stiti/sa aflati ca exista si alte metode de protectie in cazul in care nu doriti sa folositi prezervativul, cum ar fi : ovule si creme spermigene, pastile anticonceptionale, inelul intravaginal hormonal NuvaRing, etc. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

De la lichidul preejaculator nu se poate ramane gravida.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emilian65):

Ba se poate daca e in perioada fertila

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Da este posibil acel lichid contine spermatozoizi si se poate intampla acest lucru. Nu stiu in procente nu stiu daca esti in perioada fertila(atunci cand poti sa concepi copii) dar raspunsul este DA. O fundita ai pentru mine?

| kandaraki a răspuns:

Se zice ca se poate ramane, se zice ca nu. sansa e 50/50 - depinde ce noroc ai!