| anonim_4396 a întrebat:

În urma unor discuții cu partenerul, el s-a enervat si mi-a adresat cuvinte urâte chiar și injurii.
Niciodată nu l-am jignit și mă simt rănită și totodată vinovată pentru că eu am iscat discuția respectivă din cauza geloziilor mele. Pe de altă parte eu doar am întrebat niște lucruri nu am jignit.
În timpul acestei relații el mi-a mai adresat cuvinte urâte și parcă de fiecare dată se mai adaugă câte ceva urât la ceea ce îmi spune in momentele rare în care se enervează.
Precizez că pe un ton destul de calm și non agresiv i-am spus că știu că îmi ascunde lucruri și chiar știu lucrul acesta.
Nu stiu ce să fac, acum tot el este cel supărat dar și eu sunt, aud in continuu vorbele pe care mi le-a aruncat fără să se gândească cum mă simt.

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu stii ce sa faci? Ar fi trebuit sa-i dai papucii inca de la prima jignire.
Hai sa iti spun eu ce va face el daca ramai in aceasta relatie. Jignirile si injuriile vor creste treptat in gravitate, iar apoi va trece la violenta fizica. Asta e modul de operare al abuzatorilor... testeaza terenul cu jigniri si daca nu intampina rezistenta, vor duce abuzurile la maxim si vor subjuga complet persoana abuzata.
Eu sunt socat de faptul ca tu nu stii asta si te vezi nevoita sa intrebi pe aici ce sa faci. Da da, stiu, il iubesti si nu poti trai fara el...nu?! Pff! Trezeste-te! Cauta-ti un baiat bun, pentru ca sunt destui.winking

| Simpatic a răspuns:

Nu justifica nimic astfel de comportament din partea lui!
dar daca tu crezi ca merita sa continui alaturi de el atunci o poti face
insa sa stai de vorba si sa comunici pe acesta tema, si anume a limbajului lui si sa-i spui sa numai faca acest lucru! denota lipsa de respect fata de persoana iubita!

| dullcat a răspuns:

Buna.Despre ce a fost discutia de fapt? Am inteles ca subiectul e gelozie, dar l-ai acuzat intr-un mod nepacut? Este reactia lui justificata in vreun fel, catusi de minuscul? Nu stim partea lui de poveste, insa gelozia dusa la extreme chiar poate starni reactii foarte urate din partea celuilalt.In acelasi timp, daca el nu este in stare sa comunice astfel incat sa cadeti de acord in vederea rezolvarii a diverse probleme, atunci lasa-l? Ca iti ascunde lucruri nu este ok, nu-i sanatos.Sinceritatea si dreptul la intimitate (adica nici tu sa nu devii controlling freak pentru orice face el) sunt sanatoase.In rest, nu ai nevoie de cineva care intra in modul rage, exact ca un copil de 2-3 ani cand nu ii convine, combinat cu un adult care exerseaza toate injuraturile din lume.

| Hyperion7 a răspuns:

Părere personală:Mai bine ii dai papucii până nu te și bate și vine și cu amanta in patul vostru, un fel de "și bătută și cu banii luați"
Nu e de joaca cu oamenii pasivi- agresivi.

| VoidEternal a răspuns:

"Precizez că pe un ton destul de calm și non agresiv i-am spus că știu că îmi ascunde lucruri și chiar știu lucrul acesta."

Super. Foarte matura si deschisa abordarea asta. Amandoi aveti nevoie de niste lectii de comunicare si de mult mai multa maturitate decat aveti deja.

| AliGab a răspuns:

Daca nu-i sot si nu aveti copii nu ar trebui sa va tina absolut nimic impreuna. Asa a fost, asa este si asa va ramane acest om. Este alegerea ta daca vrei sa traiesti asa sau respectata.

| Robert2526 a răspuns:

Pai daca iti ascunde lucruri si te injura, nu prea pare o relatie sanatoasa. Ar trebui sa iei in serios ideea de a merge mai departe fara el

| Madaxo97 a răspuns:

Sună a comportament narcisist, daca spui ca l-ai prins ca ascunde lucruri dar tot el se da victima si te jignește pe tine si încearcă sa te scoată vinovata, si te-a si înjurat deși tu pe el nu, eu aș fugi de el, de la înjurături până la agresiune fizică este doar un pas. Ti-a spus vorbele alea fara sa găsească cum te simți pentru ca chiar nu ii pasă cum te simți, asta e abuz emoțional. Mai bine fugi de el, nu iți trebuie asa bărbat, dacă spui ca mai si minte, ascunde chestii de tine, ce încredere sa mai ai in el?