| Camelutsaa a întrebat:

Dupa o relatie de 2 ani esuata, am avut inca vreo 3 relatii scurte, care normal, nu au mers. Recent m-am indragostit de un coleg de clasa (eu fiind cls a 11 a ) si el se comporta cu mine mai special. asta simt. toata vacanta i-am simtit lipsa. si m-am gandit la el. pana acum 2 seri,cand m-a bagat in seama pe Facebook. Sincer, nu ma asteptam. Am vorbit mult, pana la 2 noaptea. Si a zis ca " mai vorbim si maine ",insa eu l-am bagat in seama. In seara de Revelion,urma sa plec sa petrec cu niste colegi si el m-a invitat la o cafenea (unde se afla deja si imi era in drum ). Am mers si l-am salutat,am vorbit putin si apoi am plecat. Am vorbit prin mesaje in noaptea de Revelion,dar nu foarte mult. Atunci ma simteam super. Pentru ca vorbeam cu un baiat de care ma indragosteam din ce in ce mai mult,chiar fara sa-l vad in fiecare zi. Insa ieri si azi tot eu am incercat sa vorbesc cu el. Nu m-a cautat pana acum. Si nu inteleg de ce. Prietena mea cea mai buna era amica lui si vorbea aproape orice cu el,iar el i-a spus ca ma place, insa s-au certat. Numai vorbesc si. Eu chiar ma simt singura. Imi doresc pe cineva alaturi,iar de el sunt indragostita. As vrea sa stiu ce simte. daca simte ceva pentru mine, ca sa stiu daca sa mai sper la ceva sau sa ma opresc. Nu vreau sa-si dea seama ca il plac, ca sa evit dezamagirea. Si aseara l-am intrebat daca iese afara si a ramas sa-mi trimita mesaj ..insa nu s-a intamplat asta. Ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| SameMistake a răspuns:

Of, stiu. e normal sa iti fie frica, cred ca oricui i-ar fi dar cred ca trebuie sa invatam sa fim mai puternici si sa ne dam seama ca vom avea de-a face in viata cu atatia oameni. nu trebuie sa ne limitam gandul la unul, doi atunci cand vine vorba de cei care ne fac sa suferim.
Trebuie sa ii arati sincer suferinta ta, sa ii arati teama ta, pentru ca doar asa isi poate da seama ca trebuie sa fie sincer cu tine... Dar daca totusi crezi ca va avea reactii negative, din cum s-a comportat pana acum, nu mai incerca. Pentru ca dezamagirea va fi mare, si dupa cum spui, nu iti doresti sa suferi iar. Ti-am zis, fii sincera cu tine, si daca realizezi ca nu te vrea, uita-l si mergi inainte! Fii tare, ai incredere ca vei gasi si persoane potrivite in viata ta si ca totul va fi bine. Vei reusi sa treci intr-un final, oricum, peste toate.
Ai doua variante: prima, iti dai seama(dar foarte sincer) daca te place sau nu, si in functie de sentimentele lui faci pasul sau nu, sau a doua, daca nu reusesti sa iti dai seama, va intalniti fata in fata si il iei incet, ii spui ca nu vrei sa suferi si ca daca nu are sentimente reciproce cu tine, atunci mai bine nu mai vorbiti...
Stiu ca e greu, dar invinge-ti teama si ai incredere ca vor veni si altii! Fii puternica!

11 răspunsuri:
| SameMistake a răspuns:

Eu zic că cel mai bine ar fi să aştepţi câteva zile(nu prea multe), cât să îţi dai seama dacă e şi el interesat măcar puţin sau nu. Asta pentru că dacă îl iei direct, şi insişti, sau îl faci să creadă că îl sufoci de la început, o să îi scadă interesul. Cel mai bine e să aştepţi să vezi dacă te bagă în seamă, dacă îşi dă interesul cu tine. Şi dacă da, nu îi spune pe mess sau Facebook că vrei să fiţi împreună, spune-i că vrei să vă întâlniţi să vorbiţi ceva. E mult mai sigur şi corect să vorbiţi asta în faţă.
Mult succes, numai bine!

| Camelutsaa explică (pentru SameMistake):

Iti multumesc. Dar crezi ca e bine sa ii spun eu ca vreau sa fim impreuna? Dupa acea relatie de 2 ani am suferit o vara intreaga. Si numai pot primi inca un pumnal.

| Camelutsaa explică (pentru Camelutsaa):

Si tocmai de-asta l-am intrebat ieri daca azi vrea sa iesim. A spus ca daca nu merge la tatal sau, iesim. I-am zis sa-mi dea mesaj daca este, insa nu a facut-o. Cand l-am vazut in noaptea de Revelion, mi-a tremurat tot corpul... De-asta am vrut sa petrec timp cu el mai mult.

| SameMistake a răspuns (pentru Camelutsaa):

Eu cred ca iti dai seama din comportamentul lui daca va accepta sau nu. Daca va vedeti fata in fata, si ii spui atunci, trebuie sa fii atenta la cum se comporta fata de tine, si daca vrei sa fie o relatie frumoasa si sincera, asigura-te ca te place cu adevarat. Cel mai bine e sa ii spui chiar ce simti. Daca poti, spune-i despre relatia ta anterioara si despre faptul ca nu vrei acum sa fii din nou ranita... spune-i sa fie foarte sincer cu tine ca nu vrei sa te amagesti. Incearca sa fii mai intai tu sincera cu tine, atunci cand iti vei da seama daca el te place sau nu, si apoi sa il convingi si pe el sa fie sincer cu tine sa iti spuna tot ce simte

| Camelutsaa explică (pentru SameMistake):

Mi-e frica de ce-ar putea spune daca i-as spune ce simt pentru el. Mi-e frica sincer.

| Camelutsaa explică (pentru SameMistake):

Iti multumesc din suflet! Te voi anunta daca se va intampla sau nu ceva!

| SameMistake a răspuns (pentru Camelutsaa):

Nu ai pentru ce! Poti sa imi trimiti mesaj daca vrei. Mult noroc si ai grija de tine!

| SameMistake a răspuns (pentru Camelutsaa):

Of, stiu. e normal sa iti fie frica, cred ca oricui i-ar fi dar cred ca trebuie sa invatam sa fim mai puternici si sa ne dam seama ca vom avea de-a face in viata cu atatia oameni. nu trebuie sa ne limitam gandul la unul, doi atunci cand vine vorba de cei care ne fac sa suferim.
Trebuie sa ii arati sincer suferinta ta, sa ii arati teama ta, pentru ca doar asa isi poate da seama ca trebuie sa fie sincer cu tine... Dar daca totusi crezi ca va avea reactii negative, din cum s-a comportat pana acum, nu mai incerca. Pentru ca dezamagirea va fi mare, si dupa cum spui, nu iti doresti sa suferi iar. Ti-am zis, fii sincera cu tine, si daca realizezi ca nu te vrea, uita-l si mergi inainte! Fii tare, ai incredere ca vei gasi si persoane potrivite in viata ta si ca totul va fi bine. Vei reusi sa treci intr-un final, oricum, peste toate.
Ai doua variante: prima, iti dai seama(dar foarte sincer) daca te place sau nu, si in functie de sentimentele lui faci pasul sau nu, sau a doua, daca nu reusesti sa iti dai seama, va intalniti fata in fata si il iei incet, ii spui ca nu vrei sa suferi si ca daca nu are sentimente reciproce cu tine, atunci mai bine nu mai vorbiti...
Stiu ca e greu, dar invinge-ti teama si ai incredere ca vor veni si altii! Fii puternica!

| Nelamuritul a răspuns:

Daca tot evit ii mai rau mai bine du-te la el si zii ca il placi si gata.

| Bivolu69c a răspuns:

Daca faci sex cu el o sa fie al tau pentru tot restul vietii

| Camelutsaa explică (pentru Bivolu69c):

Vroiam un raspuns sincer.

| somoiagandreea a răspuns:

Suna-l sau daca nu-ti raspunde trimite-i un mesaj chiar daca nu-ti raspunde la mesaj peste vreo 2 ore scrie-i ca ai vrea sa-i spui daca te mai place sau daca nu punem capat relatiei. Sper sa te ajute! BAFT! FUNDA?