| anonim_4396 a întrebat:

Dupa primul contact sexual (protejat) am avut sangerare abudenta, ceea ce poate fi normal, insa in ziua aceea a persistat o sangerare nesemnificativa si a doua zi la fel (si putin maronie). Poate fi doar din cauza ca el a fost prea "brusc"? Astept raspunsuri, funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cicatrizarea unei rani poate dura uneori mai multe zile si este in functie de cat de vascularizata ti-a fost membrana numita himen.Sangerarea se produce in momentul in care penisul fortand patrunderea in vagin rupe/distruge himenul iar acest lucru se produce indiferent daca penetrarea a fost brutala sau inceata/fina/tandra. O penetrare "brusca" in forta poate sa te afecteze doar psihic prin durerea provocata dar nu are legatura cu durata sangerarii sau cu cantitatea acesteia.Ar fi indicat sa nu fii din nou penetrata decat in momentul in care vei fi complet vindecata. Pa, pa.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazuri RARE, sângerarea de la deflorare poate dura chiar şi 3-5 zile sad
Deci, nu cred că este vreo problemă - şi, da, sângerarea mai prelungită poate avea şi cauza indicată de tine.

Toate cele bune.

| Pinocchio a răspuns:

Probabil te-a dezvirginat.

| adelutza2000 a răspuns:

Dar e ceva normal sa persiste sangerarea mai multe zile la rand?

| RaissaM a răspuns (pentru adelutza2000):

Si eu am sangerarea asta (de sambata mai exact) si am auzit ca este normal.