| Zinv a întrebat:

Buna! E bine sa te masturbezi (ca baiat)?
Daca nu atunci de ce nu e bine?

18 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

E bine și sănătos, dar nu excesiv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică cum, bine? Nu tot ce e plăcut e și bine. Dar cât de des?
Nu e bine când exagerezi, iar tu ni ai de unde să știi când ai exagerat și când nu.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Cu masura ca o sa/ti placa prea mult singur si nu mai apuci partea a doua.

| Seba2013 a răspuns:

Am auzit ca ti se transforma inima de carne intr-una de piatra. Mai poti merge insa nu asa ca inainte ci mai greu. Plus ca am auzit ca daca nu platesti imediat amenda risti sa te impietresti de tot. Eu ma gandesc la amenda si ma feresc.

Am mai auzit ca aceste comunicari l-a facut pe Saruman sa se contrazica cu Gandalf si sa se departeze de echipa lui.
Eu te sfatuiesc sa rupi orice legatura cu lucrurile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa te masturbezi pana la epuizare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa te masturbezi. Cu masura inseamna sa te masturbezi o data la 2 sau 3 saptamani. Masturbarea e o sinucidere lenta. Nu ai nimic de castigat din masturbare, pierzi vitamine, minerale, energie, pentru ce? Pentru un orgasm de 3 secunde? Iar pornografia te spala pe creier, ajungi sa iti dezvolti un comportament sexual deviant.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti bolnav psihic, nu-i asa? Cei care condamna virulent masturbarea sunt in general bolnavi psihici.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de onanie mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Fiecare cu parerea lui. Daca cineva nu are o parere buna despre masturbare asta nu inseamna ca e bolnav psihic. Nu mi se par firesc sa spui despre cei care nu au o parere buna despre masturbare ca sunt bolnavi psihici. Asa si eu pot sa spun despre cei care au o parere buna despre masturbare ca sunt platiti de catre cineva sa spuna lucruri frumoase despre masturbare, ca de exemplu, ca e "sanatos" si "benefic" si sa vorbeasca ca si cand cine stie ce revelatie ar fi masturbarea.

Imagineaza-ti ca intri pe un site porno si vezi din intamplare un barbat care se filmeaza in timp ce se masturbeaza. Ce parere poti sa ai despre acel individ? Ca e un bolnav psihic, adica nu doar ca se masturbeaza, se mai si filmeaza in timp ce face asta.

Ai mai scris ca: "masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine", gresit! Masturbarea provoaca depresie si te face iti scada respectul de sine. Pentru ca masturbarea este un drog, care se imbina cu pornografia. Si te face sa te simti mizerabil si ca un fel de drogat. Mai ales ca nu te mai poti opri din masturbare.

Nu mi se pare firesc ca persoane minore sa faca astfel de lucruri nepotrivite pentru varsta lor si sa fie dependenti de ceva care nu este nici benefic, nici sanatos si nici inteligent. Persoane care au sub 18 ani sau chiar si sub 14 ani in loc sa se bucure de viata si sa isi vada de copilaria lor, sa ajunga sa fie preocupati cu pornografie si masturbare si sa fie dependenti de aceste lucruri.

Nu ai nimic de castigat din masturbare, doar un orgasm care dureaza doar 3 secunde, in rest ai numai de pierdut.

Ai mai scris: "Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa."
In primul rand nu e suficient doar un gram de mar, branza, paine si unt, macar daca spuneai cate 10-20 de grame.
In al doilea rand, multe fructe si legume, mai ales marul, sunt stropite si injectate cu pesticide si alte substante toxice. Branza, painea si untul au si astea E-uri. Nici apa nu este intotdeauna potabila. Si ce vitamine poate sa aiba painea si untul?
Nu prea mai ai cum sa recuperezi substantele pierdute prin ejaculare. Majoritatea alimentelor sunt procesate, au aditivi, E-uri si foarte putine vitamine, minerale si nutrienti.

De ce te deranjeaza atat de tare parerile negative despre masturbare?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pur si simplu ai facut o colectie de idei paranoide (teorii ale conspiratiei).

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Care teorii ale conspiratiei?
La stiri spune foarte clar ca multe fructe sunt stropite cu pesticide, dar si cu alte lucruri.
Si sunt multe alimente unde scrie foarte clar ce tipuri de E-uri au.
Cu ce mai inlocuiesti substantele pierdute prin ejaculare?

Ai mai scris: "Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala", pe termen scurt poate, dar pe termen lung, adica peste niste ani vor avea. De mai multe ori pe zi e mult prea mult.

Si ce fel de oameni sunt aceia care se masturbeaza de mai multe ori pe zi? Alta treaba n-au decat sa se masturbeze si sa se gandeasca la masturbare si porno toata ziua? N-au si ei vreo ocupatie ceva? Sau alte lucruri mai bune de facut?
Unii oameni ar putea spune ca astfel de persoane care se masturbeaza de mai multe ori pe zi sunt niste bolnavi psihici.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De ex. delirul paranoic cu E-urile din alimente. E-urile sunt substante certificate drept sigure in alimentatie. Nu sunt substante daunatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mnbv cxzas dfghj klpoi uytr qwemn 789 kjhgf vbnmzx ytrgfkl

| AdeLeu a răspuns:

Și ca fata și ca băiat, normal ca e bine.
Îți cunosti corpul, te eliberează de stres, e bine pentru sănătate, dar nu in mod exagerat. Totul e bine făcut cu măsura.

| Anonim5695 a răspuns:

Da, e bine, cu masura totusi

| GigelSpargatorulDuci a răspuns:

Masturbarea poate fii considerata o dependenta asa ca eu iti recomand sa nu te apuci. sau daca decizi sa te apuci sa te controlezi.