| xJuke a întrebat:

e vorba de prietenul meu. Suntem impreuna de 3 luni. El e plecat toata vacanta din tara, se intoarce in septembrie. Pana sa plece am avut o relatie ok...De cand e el plecat chiar m-a mirat faptul ca vorbim mult mai des si mai deschis decat o faceam inainte, mi se pare ca am ajuns sa ne cunoastem mult mai bine chiar daca nu putem sa ne vedem si vorbim numai la telefon sau pe internet.
Stiu ca suna de parca nu ar trebui sa fiu deloc ingrijorata, dar sunt. Adica... il iubesc si stiu ca si el ma iubeste, sau cel putin asa spune, dar asta simt si eu. Cand vorbim ma intreaba mereu ce am mai facut, daca sunt bine, imi povesteste cum e pe la el, si uneori ma lasa masca cand imi spune cat ii e de dor de mine si ca de-abia asteapta sa se intoarca sa ma vada din nou. Mereu cand e suparat imi spune ca singurul lucru care l-ar calma sunt eu, dar sunt prea departesad
Acum, cu exceptia faptului ca el e la mii de km distanta, mi se pare ca e totul perfect intre noi, dar de ce imi e mi-e frica e ca atunci cand o sa se intoarca nu o sa se mai comporte la fel... pentru ca o sa stie ca ne putem vedea oricand.
Oi fi si eu putin paranoica, dar e posibil ca el sa se comporte asa numai ca sa aiba prietena cat timp e plecat? Adica sa aiba cu cine saa vorbeasca si cui sa povesteasca ce face, sa aiba cui sa ii spuna noapte buna seara? Imi e frica de faptul ca ar putea sa se schimbe totul cand se intoarce, sa devina indiferent cum era la inceput, inainte sa plece. Atunci nu ma deranja (stiu ca am zis ca aveam o relatie ok inainte sa plece - dar chiar asa mi se parea la momentul ala, cred ca nu ajunsesem sa tin la el cum tin acum, si nici eu nu eram prea implicata in relatie, deci mi se parea totul ok), insa acum simt ca nici nu mai pot sa respir fara el... vreau nespus de mult sa se intoarca cat mai repede, dar in acelasi timp vreau sa ramana totul asa cum e acum - adica sa fie interesat de mine si de ce fac si sa vrea sa vorbim in fiecare zi. Asta e dilema mea.
As vrea sa imi dati un sfat, o parere, poate ati trecut si voi prin asta. Credeti ca faptul ca el e plecat ne-a facut relatia mai puternica? Sau ca dupa ce se intoarce o sa revina la felul lui de a fi, indiferent?

5 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Io cred ca i e dor de tinehappy si de aia vb mai des pentru ca nu te mai vede

| lyrics a răspuns:

Banuiesc ca e de la faptul ca nu te poate avea langa el.
si acum chiar ii e dor de tine.
gandeste pozitiv.
cand o sa se intoarca va profita si se va bucura mult mai mult de prezenta ta.
daca se va schimba o discutie calma poate rezolva totul:*

| Anabellasos a răspuns:

Mai si eu sunt intr'un fel in situatia asa.
Prietenul meu e plecat in Italia si se va intoarce la fel, il septembrie. Diferenta e ca noi suntem impreuna de 2 ani, deci oarecum relatia noastra este la un alt nivel.

Ce pot sa iti spun?
Nu stiu cu ce scop a plecat din tara, dar imi inchipui ca ii e destul de greu sa stea acolo departe, probabil singur, fara ai lui, clar fara tine; drept dovada faptul ca incearca sa creeze o legatura ce tine pe net, la telefon.

Spui ca acum se comporta mult mai frumos cu tine decat se comporta la inceput? Da'mi voie sa iti spun ca eu personal ma comport putin aiurea cu prietenul meu, ma comportam, pentru ca acum realizez ca nu faceam bine, si abia astept sa se intoarca sa nu mai fac ceea ce facem, intelegi?
Deci, este posibil ca distanta dintre voi doi sa il fii facut sa realizez e ca intr-adevar simte lucruri puternice pentru tine(asta pentru ca spui ca aveti 3 luni si cam asta este perioada de constientizare) si ca felul in care se comporta inainte sa plece nu era tocmai portivit in relatia voastra.Si cred ca acum inearca sa repare asta, nu?
Probabil e constient ca daca va continua sa se poarte distant cu tine, te va putea pierde, tu fiind singura aici si avand posibilitatea sa conosti si sa te atasezi de noi baieti.

Pur si simplu asa simte sa se comporte! Situatia e de asa natura incat pe le il face sa se comporte asa.

Nu poti sa mai respiri fara el?
Stiu si eu?
Daca iti e frica sa nu revina la comportamentul initial atunci cand se va intoarce si tu sa nu iesi ranita, repeta'ti mereu ca acest lucru nu este exculs, este posibil.
Dar daca il iubesti, nu te comporta distanta cu el, fii cum simti sa fii, fii ca el! Astfel va vedea si el ca e mai bun comportamentul asta si mai putine sanse sa se schimbe.

Sau pur si simplu fii sincera cu el si spune'i temerile tale!
Spune'i placerile tale si faptul ca ti ii adori comportamentul!
Asta ii va mangaia stima de sine si ii va da incredere in el, normal ca il va face sa vrea sa contunue sa se comporte la fel, nu crezi?

Mda, pai nu stiu, cam asta ti'as putea spune si sper sincer sa te fii ajutat!
Bafta!

| Alexutaa a răspuns:

De obicei dorul fata de`o persoana apropie acele persoane. Si crede-ma ca o sa fie la fel ca si acum cand se intoarce pentru ca e posibil ca doar acum sa fii realizat cat de mult insemni tu pentru el. Nu fii dezamagita de comportamentul lui mi se pare ceva normal kiss good luck >:d

| ralulu a răspuns:

Ii bine macar ca vb te suna iti zice ca ii este dor de tine si ca te iubeste.si eu sunt plecata din tara si tot in septembrie vin in tara dar iubitul meu de abia ce ma baga in seama.numa eu intru pe el pe net si restu.sapt trecuta i-am trimis si bani si am doar 17 ani dar pe el numa bani il intereseaza eu nu stiu ce sa fac daca poti ajuta-ma