| CristinaCristina21 a întrebat:

Este cineva care a reusit sa slăbească avand ovarele polichistice?? Cum??

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sindromul de ovare chistice/polichistice reprezinta o afectiune a glandei foliculare, care se refera la imposibilitatea "ovarului" de a maturiza si produce un ovul viabil in timpul/pe parcursul unui ciclu menstrual considerat normal. Singura relatie privind aspectul fizic si existenta SOPC se poate referi doar la faptul ca incidenta sindromului polichistic este mult marita in cazul fetelor supraponderale si prin slabire se poate diminua efectul sindromului respectiv. Multa sanatate!