| OSLOMELBOURNE a întrebat:

Ovarele polichistice sunt o boala cronica? Va roog răspundeti rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o anomalie aparuta in urma hranei inadecvate pe o perioada de ani multi, fiindca hormonii nostri se "alimenteaza" din vitaminele si mineralele pe care noi le consumam zilnic din hrana pe care omancam, si daca nu exista proportie corecta atunci apar inbalansuri hormonale, care duc la formarea de chisturi pe organele interne cat si cele reproducatoare (producand dereglari de ciclu, formarea de chisturi pe ovare, fibroame uterine, noduli mamari samd).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu faci temele aici?

| Simona2024 a răspuns:

Sindromul ovarului polichistic este cauzat de un dezechilibru hormonal. Si eu am ovare polichistice. Sunt ovare predispuse la chisturi ovariene.