| Spinoasa a întrebat:

Care e treaba cu ovarele polichistice? cat de grava e treaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o boala determinata de niste dezechilibre hormonale, destul de frecventa la adolescente si femei tinere. Treaba este foarte grava, fiindca dau adesea infertilitate, dureri abdominale severe pana la imposibilitatea unei vieti sexuale, dereglari menstruale serioase si necesita tratament adesea timp de multi ani.

| Spinoasa explică (pentru Brigaela):

Care e diferenta intre ovare polichistice si microchistice?

| Brigaela a răspuns (pentru Spinoasa):

Nici una

| Lawliet14 a răspuns:

Se poate transforma in cancer intrauterin daca nu urmezi tratament. Nu te mai speria! Mai au alte si femei si poti avea si copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am asa ceva. Nu e ceva din care se moare, dar nu prea are tratament ( sau nu am fost eu la doctoru bun ). Poate duce la infertilitate, dar am o cunostiinta care are si a ramas insarcinata pe cale naturala. Consider ca daca iei tratamentul pe care ti-l da un medic poti sa duci o viata absolut normala.

| Pinocchio a răspuns:

Sindromul ovarului polichistic, boala care poate duce la infertilitate, este un dezechilibru hormonal, des intalnit la femei tinere.
Trebuie urmarit si tratat dupa cum prescrie medicul.