| Florrentina87 a întrebat:

Este normal sa nu mai simt nimic sau chiar durere in timpul actului sexual daca acesta dureaza mai mult?
Am 19 ani, viata sexuala mi-am inceput o de mai putin de un an cu o pauza lunga de 8 luni, apoi am inceput iar dar am unele nelamuriri.

Adesea simt arsuri, incomoditate si penetratea este foarte grea (intra greu, nu doare tare dar nu stiu de ce intra f greu) apoi este bine, dar dupa un timp incep sa nu mai simt nimic sau chiar sa ma doare. Uneori ma doare si cand introduce doar degetul.

Preludiul este ok, el stie ce face si nici nu e foarte dotat sa zic ca de asta doare.

El ejaculeaza greu, nu stiu sigur daca o face intentionat sau nu uneori nu ejaculeaza deloc ceea ce insemna ca actul sexual tine destul de mult timp. Am citit ca multe si-ar dori asa ceva dar nu inteleg de ce pentru ca pentru mine devine incomod la un moment dat, si obosesc dar nu e vorba de asta, mai mult ma deranjeaza pentru ca doare.
Care ar putea fi cauza?

Răspuns Apreciat de Editori
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca actul in sine dureaza mult si el ejaculeaza extrem de greu e de inteles de ce simti discomfort /durere si iti doresti sa se termine odata. Problema e la el in cazul asta : ori se autosatisface inainte de sex ori nu se simte in largul lui, e incordat si nu ajunge la final decat foate greu. Nu-ti fie jena sa discuti cu el deschis si sa-i explici ca nu te simti ok fizic si psihic cand esti cu el daca dureaza foarte mult.

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

V-ati gandit sa si lubrifiati.
Trebuie sa te exciti ca sa te uzi, sau sa folositi un lubrifiant ca ce spui tu acolo pare mai de graba sex pe sec si e normal sa usture sau doara.
Pe el il tine mai mult probabil pentru ca se masturbeaza sau poate pentru ca (evident) nu prea stie ce face.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Una-doua fetele au dat-o cu masturbarea. Dar daca el considera ca un act sexual mai lung iti produce mai multa placere. Asta totusi putin probabil in acest caz. Dar... sa stii ca pentru un barbat, faptul ca isi da seama ca femeiea nu simte placere se constituie intr-un inhibitor. Iar uneori si barbatii trebuie ajutati sa ejaculeze, prin mangaieri (pe fund sunt la majoritatea cele mai excitante).
Si inca ceva: sa nu bea bauturi alcoolice inainte de sex, deoarece acestea prelungesc timpul pana la ejaculare.
In rest, ceea ce s-a spus in postarile anterioare sunt valabile.