| brokenpromise a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala acum aproximativ 6 luni, dupa cateva luni de peeting, cu prietenul meu, care la randu-i nu are prea multa experienta. In ultima vreme ma confrunt cu niste probleme. Daca la inceput ma lubrifiam foarte usor, datorita faptului ca abia imi incepusem viata sexuala, eram curioasa, etc, acum ma lubrifiez greu, am nevoie de mai mult timp, altfel actul sexual devine dureros.Nu mi se pare nimic ciudat in asta, dar ma doare si ma deranjeaza e faptul ca prietenul nu are rabdare cu mine.Nu stiu cum sa-i mai spun sa prelungeasca preludiul, nici cu frumosul, dar nici cu uratul nu merge, tot el se supara si imi invoca drept motiv faptul ca ii piere cheful si erectia daca sta dupa mine.Nu vrea sa inteleaga faptul ca ma doare, fizic vorbind, daca se grabeste. I-am spus ca ma dor ovarele si mi se irita zona daca nu are putina rabdare, cateva minute, dar el tot pe mine ma gaseste vinovata, ca el face aproape toata treaba, ca nu poate sa-mi faca si mofturile mele, intrucat ii este greu sa se concentreze sa nu ejaculeze sau sa nu oboseasca.Sa stau eu deasupra nu poate fi vorba pentru ca, oricum as sta si m-as misca, ori il doare, ori nu simte nimic si ii scade erectia, asa ca m-am lasat pagubasa.
Pur si simplu ma simt penibil in timpul actului.Se presupune ca asta ar trebui sa ne apropie sau macar sa nu schimbe lucrurile, dar in cazul asta, cel putin mie, imi aduce o tona de frustrari.Inca de la inceput, am citit articole, carti de specialitate ca sa stiu ce si cum trebuie sa fac ca sa-l fac pe el sa se simta bine, dar daca lui ii aduc vorba de asa ceva, refuza, considera ca nu are nevoie.Pe mine nu ma deranjeaza sa-i ofer cat timp si cata stimulare are nevoie, dar el se plictiseste daca are putina rabdare cu mine.
Eu nu am avut niciodata orgasm cu el, nici macar nu am fost pe aproape, rareori pot spune ca da, ma simt bine cand facem sex, dar lui parca nu-i pasa.Imi face sex oral, dar...nu simt nimic, nu il face in asa fel incat sa simt ceva.Ma considera superficiala daca ma gandesc la propria placere sau la un orgasm.
Frigida nu sunt, ma excit, imi place sa fac asta, dar incep sa cred ca am facut alegerea proasta si nu e el cel cu care trebuia sa-mi pierd virginitatea, in plus, la masturbare nu am problema, reusesc sa termin.
M-am saturat de atatea discutii pe tema asta, nici nu-mi mai vine sa fac ceva cu el.
In restul timpului ma inteleg cu el, il iubesc, dar...simt ca nu merge.
E vina mea? Ce pot sa fac? Multumesc.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Uite de ce-i minunat să fii femeie. Cum te plângi, cum se găsesc o grămadă de alte femei care să te compătimească. Da, sigur! În opinia multora de pe-aici e doar vina lui. Tu n-ai nicio treabă la chestia asta. Tu trebuie' să stai scândura-n bătătură şi el să te facă să te simţi bine şi dacă nu se întâmplă aşa, e un nesimţit. Hai, mă scutiţi?!
În primul rând, e foarte posibil să fi contactat o vaginită(mai ales dacă nu aţi respectat minimele norme de igienă locală).
În al doilea rând, bag seamă din ce spui tu că nu prea "mişti" în pat.
"imi invoca drept motiv faptul ca ii piere cheful si erectia daca sta dupa mine." - Ok. Soluţia aici e simplă. Să stea după tine până te umezeşti bine iar mai apoi pui mâna (la propriu) şi-i readuci erecţia!
E clar că ai nevoie de un preludiu mai lung, mai lung ca timp decât poate sta erecţia unui bărbat fără ca aceasta să fie stimulată.
E cea mai simplă soluţie. O dată ce eşti umezită, treci tu şi pui mâna sau, de ce nu, un mic sex oral şi după aia să vezi ce-i vine şi lui erecţia şi după aia o puteţi face într-un mod satisfăcător pentru amândoi!
Mai e o chestie: E posibil ca din cauza excesului de masturbare să ai tulburări de libidou. Nu te speria însă, efectul este temporar.
Totuşi, e bine să ştii o chestie şi tu: În pat sunteţi 2 şi nu doar el trebuie să facă totul!
Şi încă ceva şi apoi termin; ai 6 luni de când eşti activă sexual dar de câte ori ai făcut-o? Nu de alta dar necesită timp până când apare satisfacţia cu adevărat pentru că sexualitatea feminină e ceva mai complexă însă ai avantajul că aţi făcut petting în prealabil!
Am terminat.
Salut!

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E vina voastra ca v-ati grabit. Sexul imbunatateste o relatie care este deja buna, dar nu una care merge prost. Partenerul tau este egoist si nu te iubeste. Tu il invinovatesti prea mult. Pe adunate, relatia nu functioneaza, iar incompatibilitatea in pat e doar un simptom. Amandoi puteti fi foarte fericiti cu partenerii potriviti.

| gigiro a răspuns:

Prea multa masturbare, petting.si deja ai probleme. S-ar putea sa fie vorba si de o vaginita.Medic.

| Cypronge a răspuns:

Buna.
Problema aicea o reperezinta prietenul tau care nu se gandeste la tine si nu il intereseaza decat de el, mai simplu zis el doar te foloseste ca sa se simta el bine fara sa tine cont de cea ce simti tu. Pt a nu mai avea dureri la penetrare si ca actul sexual sa fie mai placut ai putea cumpara un lubrifiant de la orice farmacie (evita cel cu mentol) iar folosindul vei avea un concact sexual mult mai placut.
Dar nu ar fi nevoie de lubrifiant daca prietenul tau ar stie ce face in pat, sexul oral este foarte bun pentru a te stimula daca il face asa cum trebuie, s-ar putea documenta cum sa te satisfaca, dar se pare ca nu are 10 minute la dispozitie ca sa citeasca si el.
Daca in viitor el nu isi va schimba comportamentul, actul sexual va deveni din ce in ce mai neplacut mai ales ca in felul asta iti vei pierde toate sentimentele ce leai avut pentru el.
Ce ai putea face este sa iti schimbi partenerul cautati pe cineva care are o experienta ceva mai bogata si stie cum sa te multumeasca.
Dar foloseste fi prezervativul pentru a preveni sarcina nedorita si contactarea de boli cu transmitere sexuala

| glamour a răspuns:

Nu e deloc vina ta. E vina lui ca nu te intelege. Zic sa vorbesti deschis cu el despre asta, daca se schimba bine daca nu da-i papucii, nu poti deveni jucaria lui sexuala, daca tie nu-ti place sa faci sex cu el nu te obliga nimeni. Nu suport barbatii care se gandesc doar la placerea lor dar la partenera deloc.

| shtephie a răspuns:

Vina este a lui. Intr-o relatie trebuie sa existe rabdare, intelegere...
Sa te simti iubita...nu s-o faci doar de dragul de a o face...
Gandeste-te daca mai vrei s-o continui cu el... e alegerea ta, eu in locul tau nu as mai sta cu el!

| A12NDRA a răspuns:

Nu mi se pare prea normal prin ce treci, probabil da ai dreptate ca nu este persoana potrivita. Un baiat care se comporta asa cu o fata nu ar trebui sa fie potrivit pentru nimeni.
Eu cel putin consider ca ai avut cam destula rabdare cu el si chiar imi pare rau ca il iubesti.Insa nu prea pare persoana care sa te merite, dar daca totusi vrei sa continui cu el eu zic sa faci putina pauza in contactele pe care le aveti, sa eviti sa mai ajungeti in pat.
Cel putin o saptamana sau cat ai tu nevoie, dupa aceea mai incearca odata si vezi cum e, trebuie sa te relaxezi putin.
Mai incearca in aceasta perioada de pauza sa mai vorbesti cu el, si incearca sa ii zici ca totusi esti un om, o fiinta si daca nu vrea sa se gandeasca putin si la tine mai bine terminati. Iar el daca are ceva minte si te iubeste cu adevarat se va comporta altfel, incearca si sper sa reusesti.
Succes!

| Georgiana2905 a răspuns:

Pentru mine, iubitul tau nu reprezinta nimic. Nu ai dc sa stai cu el. Din pctul meu de vedere, el doar profita de tine. Un barbat care iubeste o femeie, pur si simplu uita de el in incercarea de a o face pe ea sa se simta bine. Un barbat nu forteaza o femeie ci o pregateste pentru ce va urma. Eu in locul tau nu m-as simti deloc bine. Nu voi folosi termenul care trebuie, dar cred ca nu e ceea ce cauti tu. Intr-o relatie, sexul este f important. Deasemenea, nu trebuie sa fie cel mai important ca dupa nu mai poti numi asta relatie.
Daca tu simti ca nu mere pune punct acum. Vei plane putin, (poate), dar va trece. E bine ca esti constienta de gravitatea situatiei in care te afli. Doar tu vei putea lua alegerea cea mai buna.

| claus a răspuns:

Ei bine afla ca nu esti singura. majoritatea fetelor au aceasta problema fiindca majoritatea baietilor sunt asa ca prietenul tau. tu descrii doar un act, un exercitiu, nu ceva care iti creeaza placere, relaxare si senzatia de 'pot sa mor acum'. tu nu ai avut orgasm cu el. in mare parte din cauza lui, fiindca e egoist si isi doreste sa termine repede si i se duce erectia. ma intreb de ce.
nu e vina ta fiindca tu te interesezi si vrei sa rezolvi lucrurile. el in schimb te priveste doar ca pe un obiect.
poti face doua lucruri: 1. sa vorbesti cu el si sa il faci sa inteleaga ca esti iubita lui si ar trebui sa te asculte.
2. sa ii dai flit, fiindca e clar ca sunt si alte probleme la mijloc si mai devreme sau mai tarziu, el se va supara si te va parasi.
3. baietii sunt retarzi. mare parte considera sexul doar o masturbare intr-o fata. preludiu, tandrete, masaj, mangaieri - ei exclud asta din egoismul propriu.
4. daca tu simti ca nu merge atunci asa e. renunta pana ti se face sila si frica sa mai faci sex.

| Irinna a răspuns:

Nu este vina ta ca el nu are rabdare.Ar trebui sa aiba daca mai vrea ceva.Inteleg ca ti la el, dar ar fi bine sa-i spui ca ori iti acorda mai mult timp, ori nu mai primeste nimic si daca nu ii convine lasa-l cam o saptamana, fara sa vorbesti cu el si sigur se va intoarce la tine,
Nu trebuie sa stai sau sa faci ceva care nu-ti face placere.Nu trebuie sa stai cu cineva care nu-ti acorda cat timp ai nevoie.

| mrrry a răspuns:

Pai discuta de cate ori e nevoie dk tine la tine trebuie sa inteleaga ca nu mai poti continua asastraight face

| mrrry a răspuns:

Si nu e in niciun caz vina ta din kontra e vina lui ca nu t intelege si nu reuseste sa se gand ca nu e normal sa se gand la el doar sunt impreuna sunt 2happy

| bebitzuluy a răspuns:

Nu e vina ta.Incearca sa ii explici, sa il faci sa inteleaga ca trebuie sa aiba mai multa rabdare cu tine. Poate este doar momentan, poate mai tarziu va fi mai usor. Dar nu te ingrijora:nu este vina ta!

| Cristinaa_8611 a răspuns:

Dap am aceiasi parerea ca fetele de mai susbig grin... din pacate cam au dreptatesad, ai km gresit ca ai pierdut ce-ai avut mai scump cu el, si eu am facut la fel, dar el se simtea ff bine cu mine, si eu la fel, si era foarte intelegator cu mine dar s-a produus o ruptura intre noi oricum a fost frumos, dar la tine e urat, nu ar mai trebuii sa te gandesti nicio clipa si sa ii dau papuciihappy

bft:*

| n13 a răspuns:

Parca ziceai ca are experienta, din ce deduc eu e 0 mare.Parerea mea un act sexual consta a face fericit partenuru/a.Nu cred ca tu esti de vina, mai degraba prietenul tau e Egoist. Un singur scop are... spuma de pe torta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-o si vei aflabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am aceeasi problema cu prietenu, de ceva timp i-am cerut o perioada in care sa nu mai avem relatii sexuale dupa mii de explicatii a inteles si nu s-a mai int nimic intre noi de 2 luni si ma simt bine desi eu am o relatie stabila. Incearca si tu cerei o perioada in care doar sa vorbiti despre asta si tu sa vezi daca iti este bine asa fara te mai culca cu el. La mine functioneaza ne int bine dar fara sex macar o perioada(2-3 luni). PWP:*