| bellaa a întrebat:

este posibila o relatie intre veri? de fapt e vorba de baiatul verisoarei mele... exista grad de rudenie apropiat intre noi? E interzisa o astfel de iubire? de relatie?sad

Răspuns Câştigător
| BaiatulAnonim a răspuns:

Voi practic sunteti rude foarte apropiate! Nu stiu daca exista un grad de rudenie intre voi dar ca sa te fac sa intelegi cat de apropiati sunteti iti voi da un exemplu : copilul tau( daca vei avea) va vi verisor de gradul 2 cu baiatul verisoarei tale, iar relatiile sunt permise de la gradul 5 in sus (daca relatia devine serioasa poate sa rezulte un copil cu multiple disfunctii biologice, cu boli grave etc). Alt obstacol ar fi parerea rudelor voastre, cum veti fi priviti in societate, e greu sa tii ascunsa o relatie si nu e placut sa fii mereu stresata de gandul ca ai putea fi descoperita...De preferat ar fi sa gasesti un alt baiat, ceva mai in afara arborelui tau genealogic happy

4 răspunsuri:
| IonutPutinica a răspuns:

Da voi sunteti considerati un fel de veri de al doilea iar relatile sunt permise legal doar la grad de rudenie de peste var de al 3-lea

Răspuns utilizator avertizat
| Mariiaamariiaa a răspuns:

Sunteti rude de gradul 5. Copiii tai si cu baiatul verisoare tale vor fi veri de gradul 2(rude de gradul 6). Casatorie e posibila de la gradul 4 in sus ( veri primari).

| andreeabdr a răspuns:

Daca rudele nu stiu e ok dar daca afla e urat.