| anonim_4396 a întrebat:

Este prima data cand iau anticonceptionale (prescrise de medic). Joi seara am luat ultima pastila din folie (folie de 21) si inca nu mi-a venit ciclul. E a3a zi deja. Tin sa mentionez ca am avut un contact sexual, dar... nu a fost un contact calumea, deoarece ne-am oprit la 5 minute, nu a ejaculat, a penetrat doar de 2 ori. Si am urinat imediat (nu stiu daca ajuta la ceva...). E risc sa fiu insarcinata sau doar intarzie deoarece am terminat prima folie de anticonceptionale si pana se obisnuieste organismul?. Multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstra poate veni oricand in cele 7 zile de pauza, mai probabil in zilele 3-5, deci mai are timp. Urinatul nu are efect contraceptiv

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : ce AC foloseşti, dacă le-ai început în PRIMA zi de menstră ( sau din zilele 2-5 ale CM ), în ce dată ai început tratamentul cu AC, în ce dată a fost contactul sexual, etc.

În funcţie de aceste date pot să-ţi spun dacă la momentul contactului sexual neprotejat acele AC îşi făceau efectul ( sau încă nu )...

Apoi, sângerarea similară menstrei apare ( în general ) în zilele 2-4 de pauză.

Totuşi, având în vedere amenoreea de care suferi ( pe care ai avut-o anterior ), e posibil ca să NU ai menstră luna asta.

Apoi, NU mai reţin dacă ai fost la medicul endocrinolog pentru dozajul hormonal ( aşa cum îţi recomandam într-un răspuns anterior ).

E posibil ca tratamentul cu AC să NU te ajute în cazul amenoreei de care suferi...

Oricum, dacă menstra NU vine până în a 7-a zi de pauză, TREBUIE să faci un test de sarcină ÎNAINTE de a începe a 2-a folie de AC.

Toate cele bune.

| sonyaandreea9292 a răspuns:

Buna, asa am patit si eu acum patru luni cand am inceput sa iau happy, nu cred ca ai cum sa ramai insarcinata daca ai luat corect pastilele, eu le iau ba dimineata ba seara cum imi aduc aminte si nu am patit nimic, medicul meu a zis ca ciclul trebuie sa vina undeva la 4 zile chiar 5 zile dupa terminarea folieihappy deci nu cred ca ai dc sa fi ingrijorata.

| xPicPoc a răspuns:

Ai luat pilula de a 2-a zi? deoarece poate provoca dereglari ale ciclului hormonal

| Privacy a răspuns (pentru xPicPoc):

Nu, nu am luat pastila de a2a zi.