| Miruuu123 a întrebat:

Daca mi-a venit ciclul pe 18 si a durat 3 zile, pe cat trebuie sa fie data fertilitatii?(prima zi de fertilitate)Si daca azi am avut contact sexual neprotejat si a ejaculat pe el si nu a urinat dupa ca nu a putut si dupa 15 minute am avut iar contact sexual, pot ramane insarcinata cu risc mare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada celor 5-6 zile de fertilitatea a fiecarui ciclu menstrual, pur si simplu depinde de lungimea ca numar de zile a ciclului.
Fiindca astazi ciclul tau menstrual a ajuns in cea de a 13-a zi numarata fata de prima zi a menstruatiei/a ciclului actual (18.07 - 30.07 = 13 zile) poti sa fii in perioda CEA MAI fertila insa asta se intampla doar in cazul in care ciclul este programat hormonal sa aiba lungimea de 28-29 de zile si menstruatie viitoare sa inceapa in data de 15 sau 16 August.
In cazul in care actul sexual a decurs asa cum este descris in relatarea ta : ''azi am avut contact sexual neprotejat si a ejaculat pe el si nu a urinat dupa ca nu a putut, si dupa 15 minute am avut iar contact sexual"", inseamna ca posibilitatea de a ramane insarcinata este FOARTE MARE, practic inevitabila, fiindca in timpul celui de al 2-lea sex a ajuns sigur sperma in vagin. Sanatate!

| Miruuu123 explică (pentru corbulalbrosu):

Si daca cea de a 2 a ejaculare a ejaculat tot pe el si nu era sperma era doar un lichid mai transparent?

| Miruuu123 explică (pentru Miruuu123):

Si as putea sa iau pastila de a 2 a zi?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai daca este cunoscut momentul precis in care este produs OVULUL de foliculul ovarian in urma procesului de ovulatie, doar atunci se poate determina PERIOADA FERTILA a fiecarui ciclu menstrual, fiindca perioada fertila se poate determina doar daca CICLUL MENSTRUAL este de tip REGULAT, adica are mereu, constant aceeasi lungime ca numar de zile intre 2 menstruatii consecutive. Este cunoscut foarte precis faptul ca SARCINA se poate forma DOAR/NUMAI in cazul in care sperma ajunge IN vagin indiferent prin ce mod, in perioada fertila de 4-5(6) zile a ciclu menstrual. In perioada fertila de circa 5-6 zile se poate procrea in cazul in care contactele sexuale sunt neprotejate si sperma este ejaculata in vagin intentionat sau involuntar. Este stabilit stiintific ca in fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce INTOTDEAUNA DOAR O SINGURA DATA intr-un ciclu menstrual cel mai probabil UN SINGUR OVUL. Insa pot sa existe si exceptii foarte rare cand pot fi produse mai multe, adica 2 sau chiar mai multe ovule viabile (cand au loc sarcinile cu gemeni). Este stabilit foarte precis ca ovulul este produs INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de data de la care va incepe urmatoarea menstruatie, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul se numeste zi de ovulatie si in functie de aceasta se determina perioada fertila. De asemenea este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil si poate fi fecundat incepand din momentul eliberarii din foliculul ovarian doar in acea singura zi, timp de 8-16 ore, rar pana la 24 de ore.
Daca nu exista prin preajma ovulului nici un spermatozoid si nu se produce fecundarea, atunci ovulul nefecundat intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida si in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza. O parte a resturilor de ovul rezultate sunt resorbite de organism iarcealalta parte devine asa numitul corp galben care va produce hormon progesteron pana aproape de data pornirii menstruatiei. Spermatozoidul ajuns in uter si de acolo in trompa uterina poate supravietui in conditii ideale o perioada de maxim 5 zile, timp in care asteapta sa apara ovulul. In concluzie aceste 5 zile (cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta perioada fertila. Aceasta perioada fertila este intotdeauna fixa fata de ziua urmatoarei menstruatii insa variabila fata de prima zi a menstruatie deja avute, trecute.
Pentru a intelege citeste cu atentie cum se derermina perioada fertila in functie de situatiile care pot exista; ca de ex. :
A.) in cazul celui mai scurt ciclu menstrual posibil care din d.p.d.v. medical poate avea doar 21 de zile, ovulatia se produce in a 7-a zi a ciclului (21-14=7) si astfel rezulta ca perioada fertila va fi intre a 2-a si 8-a zi a ciclului memnstrual (c.m.),
B.) in cazul c.m. mediu de 28 de zile, in care ovulatia se produce in ziua a 14-a (28-14=14), rezulta ca perioada fertila este situata intre cea de a 10-a si 15-a zi a respectivului ciclu menstrual,
C.) in cazul unui c.m. lung de exemplu de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. (35 -14=21) si perioada fertila va fi intre a 17-a si 22-a zi a ciclului.
Calcularea PERIOADEI FERTILE se face la fel indiferent care este lungimea ciclu mentrual. Sper ca am reusit sa fiu suficient de explicit si probabil vei reusi sa intelegi dupa ce vei citi cu atentie explicatiile oferite. Multa sanatate!