| anonim_4396 a întrebat:

Este prima mea intrebare aici de acest fel si va rog sa o tratati cu seriozitate. Am 19 ani, iar iubitul meu are 20 de ani. Suntem impreuna de 4 ani si cateva luni, iar el este primul meu prieten si eu prima lui prietena. El e un baiat minunat care ma iubeste si ma respecta si nu m-a jignit niciodata. Mereu a incercat sa imi faca pe plac atat cat poate si isi permite. E frumos, asa cred eu. E linistit si calm, iar eu de multe ori l-am tratat urat si l-am jignit si mereu ma ierta. Tind sa il compar cu o alta persoana si sufera. El nu mi-a facut niciodata asa ceva. Familia mea il adora, iar familia lui la fel pe mine. Pare ca eu sunt nermernica aici, dar nu sunt fericita de ceea ce fac, de faptul ca nu sunt multumita cu ce am. Viata noastra sexuala e groaznica pentru ca oricat incearca pe mine ma doare si nu simt placere. Nu a avut niciodata orgasm prin sex. Cunoscandu-ne la varste fragede, practic ne-am crescut unul pe celalalt. L-am ajutat sa se schimbe in comportament: sa fie mai sigur pe el, sa nu mai fie asa naiv si mai multe. S-au produs multe schimbari pentru el, dar nu pot nega faptul ca si eu m-am schimbat. Problema la mine a intervenit atunci cand prietena mea cea mai buna si-a facut primul prieten datorita mie. O iubesc ca pe o sora si sufeream cu ea cand suferea. Am vrut sa aiba pe cineva sa fie fericita si am reusit. M-am bucurat alaturi de ea. E un om bun si tine la mine. Stie ca trec printr-o depresie, dar nu stie tot ci doar o parte. Ea are 19 ani ca mine si prietenul ei e in ultimul an la liceu. El e foarte destept, stie multe in domeniul care il interseaza si lucreaza. Ii face cadouri destul de scumpe si orice pe plac. O trateaza frumos, o respecta. E si el un baiat bun. EI sunt impreuna de mai bine de 1 an jumatate. SI-au inceput viata sexuala impreuna si e perfecta. Prietenul meu acum a picat toate examenele si ma doare foarte tare. Nu a picat din cauza ca nu il intereseaza si pentru ca ii este greu. II pasa de facultate, de viitor. Simt ca el nu o sa reuseasca in viata sa profezeze pe domeniul asta, care e asemanator cu cel al iubitului prietenei mele. Baiatul respectiv isi strange bani de masina, pentru ca munceste. Ma uit la relatia ei si apoi ma uit la mea si incep sa compar. M-am saturat. Nu e normal. Ce viata e aia in care te uiti la ceilalti incontinuu? Te distrugi. Mi-e greu. Sufar. Nici eu nu sunt foarte buna pe domeniul meu care e destul de greu sa reusesc. Ea reuseste sa treaca de tot cu bine. Parintii ei o sprijina. Eu nu simt asta, desi incearca si ei in felul lor. Are un corp superb, iar eu sunt complexata. Ma doare ca eu nici macar nu ma pot bucura de sex si sa fie bine la facultate. Stiu ca sunt lucuri mai grave in viata. Ea nu trebuie sa isi faca griji de nimic. El deja a integrat-o pe ea la activitati mai importante si incepe sa cunoasca persoane noi; lucru care o va ajuta in viitoare ei cariera. Ma doare ca nu a zis o data sa si vina prietenul meu la prezentarile unde merg ei. Prietenul ei e un pic genul de persoana careia ii place sa impresioneze. O faza a fost o data la ziua mea la 18 ani. In timp ce incercam sa tai tortul in felii egale, prietenul meu m-a intrebat daca vine sa ma ajute si eu am refuzat. La scurt timp ma intreaba iubitul prietenei mele daca am ajuta si in acelasi timp venea catre mine si nu am refuzat. M-am simtit aiurea fata de invitati. Parca e atat de usor sa iubesti o persoana cu resurse, o persoana pe care nu o schimbi, o persoana "perfecta". SUnt curioasa daca el nu ar fi fost asa destept si multe altele.ea ar mai fi fost atat de perfect de fericita? Ii doresc tot binele din lume, dar mi-as dori si eu farama de bine. Imi pare rau daca suna a ipocrizie. Astea sunt niste fragmente din adevarata poveste. VA rog sa nu ma judecati. Il iubesc pe iubitul meu si nu pot concepe viata fara el. Mi-as dori e sa il vad ca reuseste sa faca ceva in viata si ca viata noastra sexuala sa inceapa sa existe, in sensul sa simt altcvea decat durere. Sper ca nu am o problema de sanatate. Va rog sa impartasiti cu mine parerea voastra. Imi cer scuze ca am scris atat de mult. Am incercat sa sintetizez cat pot. Va multumesc. Numai bine!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Du-te la ginecolog fiindca aproape sigur ai o infectie genitala care iti da acele dureri.
2. esti invidioasa si asta iti otraveste viata.
3. din ce scrii, prietena ta este un om bun, spre deosebire de tine. este normal ca ea sa aiba o viata mai bun, un prieten mai bun, o relatie mai armonioasa. tu nu poti avea genul asta de relatie din cauza firii tale care este dificila, invidioasa si mai rautacioasa. probabil un barbat ca partenerul ei nu ar accepta o relatie cu o femeie ca tine.
4. din cate zici, prietenul tau iti ofera mai mult decat ii oferi tu lui, deci fii recunoascatoare pentru norocul pe care il ai

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog, te va ajuta. Centrezi totul prea mult in jurul tau, in jurul a ceea ce ti se intampla tie, a ceea ce crezi/vrei tu si nu e normal.
Uite ce zici: nu sunt foarte buna in profesia mea, dar ma deranjeaza ca nici el nu e. Cu ce drept? Sau parintii mei ma sustin dar parca nu suficient? daca te sustin cat un bob de orez este enorm. Sau sunt recunoscatoare, dar nu ma pot abtine sa ma port urat cu el. Ma prefac ca imi pare rau, dar repet rautatile, fiindca de fapt nu-mi pasa.
Nu contezi numai tu pe lumea asta. Intr-o relatie, pentru tine, el ar trebui sa fie de 100 ed ori mai important decat propria ta persoana si ar trebui as pretinzi de la el cam 10% din ce oferi tu (restul vine de la sine). Nu exista printi pe cai albi, nu ii cauta aiurea si nu iti amari viata ca nu ai unul.
daca iti doresti ca prietenul tau sa fie ambitios si sa faca ceva, trebuie intai sa realizezi tu macar de 10 ori cat ii ceri lui. pana atunci, nu ai dreptul sa soliciti ceva

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ti s-a tot raspuns. Eu zic sa alegeti o zi din weekend, mai linsitita, si, optional, dupa dus impreuna, incepeti cu masaj, cu ceva placut mirositor, ca sa te relaxezi, apoi, ii poti tu sugera unde si cum si cat sa te atinga/stimuleze -ar fi bine sa aveti unpreludiu mai lung! - si apoi, cand te simti destul de excitata, treci tu deasupra lui - pozitia amazoanei! - si astfel tu ai controlul asupra adancimii penetrarii, ritmului si unghiului de penetrare optim, astfel incat sa te simti bine! Si nu te gandi la altceva, ci doar la ceea ce se intampla intre voi, atunci! Altfel, daca nu ai sa reusesti sa te simti bine, va fi din ce in ce mai frsutrant pentru amandoi! Eventual spune-i sa insiste cu stimularea clitoridiana - doar orgasm vaginal, foarte putine femei au, si numai daca partenerul este destul de experimentat! Puneti o muzica lenta, instrumentala si. Success!

| IloveME a răspuns:

Pfff,,aiurea nu?
Deci daca intr-adevar ai fost si la ginecolog si ti-a spus ca nu ai nimic, ori el ii prea brutal cu tine,, ori tie tie frica! ceea ce ma mira, dupa 4 ani de relatie banuiesc ca ai cel putin 2 de relatii sexuale!
Iti vad iubitul ca barbatul din visele fiecarui femei! ai grija de el! spune-ai ca nu aveti probleme de comunicRe,vorbeste inca o data cu el si spune-i sa incercati s-o faceti mai usor,sa fie mai romantic in pat! iar tu relaxeaza-te nu te omoara nimeni!
Cat despre invidia ta,,uite-te in jurul tau si multumeste pentru ceea ce ai! nici o viata nu-i perfecta, chiar daca tu vezi viata prietenei tale roz,, nu e asa!
Nu dori viata ei! repet multumeste pentru ceea ce ai!
Ai dat un ex mai sus ( cel de la ziua ta) te inteleg perfect! e ceva irezistibil!
Invidia iti amareste tie viata! vrei viata prietenei tale, pentru asa tu nu te multumesti cu a ta!
Ti-as recomanda si eu un psiholog, nu spun ca esti nebuna, poate simti si tu nevoia sa vorbesti cu cineva care ti-ar putea da solutii si tratamente!
Succes!

| IsabelaIssa a răspuns:

E clar ca invidia e la tine. Nu te judec, te sfatuiesc sa va duceti amandoi la psiholog, sa comunicati amandoi si sa stie si prietenul tau despre ce este vorba. Amandoi veti trece peste asta pentru ca el altfel nu va intelege unde greseste fata de tine. Trebuie sa te duci si la ginecolog si sa urmezi un tratament prin care sa nu mai ai dureri si sa simti dorinta si placerea cu partenerul tau. Incearca sa o eviti pe prietena ta "perfecta". Asa o vezi tu, dar daca ai sta de vorba cu ea nu cred ca ea s-ar vedea asa si ar avea si ea problemele si complexele ei ca orice om. Doar ca asa o vezi tu. Nu e ceva rau sa iti doresti ceva mai mult, dar e bine sa si incerci sa faci ceva nu doar sa te plangi. La partenerul tau invata sa apreciezi ceea ce poate, si daca vrei ceva mai mult ar fi cazul sa incepi tu. Nu ii poti cere lui sa fie mai bun daca tu nu esti. Trebuie sa te gandesti ca desi poate sunt altele si mai bune decat tine, el nu se plange de tine si te iubeste asa cum esti. Un psiholog te poate ajuta, nu e o rusine sa apelezi la el, si poate ar fi bine sa fie o femeie. Totul depinde de tine.

| wolder a răspuns:

El pare un tip minunat.
Daca te doare atunci e anormal si trebuie sa te duci la un ginecolog urgent. Si eu patesc asa cand nu sunt suficient excitata, dar atunci noi ne oprim. Daca te doare trebuie sa-i spui si sa va opriti.
E grav daca nu ai avut niciodata orgasm facand sex. Cred ca trebuie sa mergi la un ginecolog si la un psiholog.
Asta poate sa fie si pentru ca nu te concentrezi suficient sau nu esti multumita si fericita cu viata pe care o ai.
Si eu eram complexata din cauza felului cum arat, dar cu ajutorul iubitului meu, care in timp ma convins ca avem si lucrurile bune si cele rele. Pentru ca vreau sa fiu psiholog am inteles ca trebuie sa te multumesti cu ce ai, sa te ACCEPTI pe tine insuti asa cum arati si sa lasi complexele in spate. Asa trebuie sa faci si tu, sa privesti partea buna a lucrurilor chiar daca tu crezi ca nu existabig grin
Daca lui ii este greu la facultate ajuta-l sa invete, incurajeaza-l ca sa treaca cu bine toate examenele.
Nu te judec si urasc persoanele care fac asta fara sa cunoasca. Stiu sentimentul de iubire si te inteleg ca vrei sa-l ti langa tine.
Cand vreau sa reusesc ceva doar stau si ma gandesc la acel lucru, scriu in jurnal tot ce trebuie sa tin minte despre acea chestie, caut pe net si gasesc rezolvarea. Asa trebuie sa faci si tu. sa te gandesti la o rezolvare.happy Priveste-te ca fiind o invingatoare in lupta cu viata. Nici nu vreau sa fiu in locul tau sa-mi dau seama cat de greu iti poate fi, dar TREBUIE sa lupti. e singura calebig grin.

Rezolvati intai probleme intre voi doi, asigurate ca te iubesti asa cum esti si ca nu mai ai complexe..Fi puternica ce? toata lumea e perfecta? nimeni nu-i perfect.big grin toti avem frumusetea si defectele noastrebig grin
dupa ce ai rezolvat probeleme din exterior faceti dragoste nebunestelaughing Fa-o de placere si din dragoste pentru el. Concentreaza-te pe sentimentele pe care le simti si pe placerea impreuna cu elbig grin
du-te la doctor urgent nu uita asta!
Si discuta si cu iubitul, comunicarea e cheia, explica-i problemele, faceti-va ca o echipa formata din voi 2 in rezolvarea problemelor.
Un cuplu este o echipa din 2 ce se lupta impreuna cu viatabig grin

Sper ca te-am ajutat cat am pututbig grin Daca mai vrei sa vorbim, nu ezitabig grin

| wolder a răspuns:

Daca ai fost la ginecolog inseamna ca nu e o problema medicala si asta e bine!
Trebuie sa te aduni, sa te concentrezi ca sa simti placere.
Oamenii uneori radeau de mine cum aratam ca aveam cateva defecte, dar am trecut peste si asa trebuie sa faci si tu:d
Stiu ca exista oameni in lume care au mai multe probleme ca si noi dar nu asta conteaza. Fiecare trebuie sa se bucure de ce are!
succes si ai grija de tine:d

| Azµre a răspuns:

Cred că totul pleacă de la cap, sau cu toate astea schimbă doctorul ginecolog, poate fi cum zice brigaela o infecție!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E simpla solutia, da' mai greu de pus in practica daca iti mai concentrezi mult atentia, exact unde nu trebuie happy
Fii alaturi de prietenul tau, nu a reusit cu examenele, si ce? nu-i sfarsitul lumii, inca se mai poate. Nu-l descuraja, nu trage relatia in jos ca nu ajuti cu nimic asa. Stii, un om de succes, un campion, are o mentalitate diferita fata de restul care au pierdut. Are multa incredere in el, nu-si impune limite, munceste pana-l lasa fizicul, dar creierul mereu merge inainte (metaforic vorbind); voi doi sunteti o echipa, nu-i nevoie de concurenta intre voi si ceilalti doi. Lucrati in echipa, concentreaza-te pe viitorul vostru, fii coechipierul lui, exact ca doi piloti de raliuri.

| Liliana1981 a răspuns:

Singura problema grava pe care o vad in povestea ta este cea legata de sex. Toate celelalte sunt prostii. Spui ca ai o existenta nefericita in comparatie cu prietena ta, insa uiti sa-ti traiesti viata. Si apoi, lasa-ma sa te intreb: cu ce faci comparatie? Cu ceea ce prietena ta te lasa sa vezi din afara. Ca in interior nu ai de unde sa stii cum e. Hai sa-ti spun cum vad eu din afara relatia ta- un cuplu frumos, de peste 4 ani impreuna, in care exista respect, iubire (omit intentionat sa spun ca toate astea mi se par a fi numai din partea lui), ambii merg la facultate si dupa vor sa profeseze in domeniu. Si acum spune-mi tu cu ce esti mai prejos decat prietena ta? Cu nimic, iti spun eu. Doar ca pe tine te intereseaza mai mult viata altora si foarte putin ceea ce vrei pentru tine. Concentreaza-te pe relatia ta, pe iubitul tau, pe ceea ce-ti doresti si o sa reusesti. Ea asa face.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. esti o persoana buna si perfect normala. insa fiecare om, evolueaza sau nu, si fiecare in alt ritm.
tu, ai muncit pentru relatia ta si parerea mea este ca acel iubit al tau, nu tine pasul cu tine in schimbarile firesti. ai ajuns sa-l desconsideri pentru. ca-ti este inferior. si daca ce scrii este adevarat, atunci asa si este in acest moment.
parerea mea este ca : ori il astepti si inveti in continuare, ori il lasi in drumul lui.
tu il cunosti, si cam stii ce potential are.
prietena ta a avut noroc sau intelepciune sa aleaga o varianta usoara, si inteleg de ce o invidiezi : ea si-a luat langa ea un baiat deja pregatit.
nu te invinovati de nimic, si nu ai de ce sa-ti faci complexe.
tu, ai luptat pentru ce ai. si stii proverbul :,, ai grija ce iti doresti. s-ar putea sa se intample,,
te-am tucat, si ai grija : de fapt, tu esti nr. 1. educa-te si invata-te pe tine intai.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ai grija, pentru ca in timp, el poate dezvolta un complex de inferioritate fata de tine- daca nu are de pe acum-. poate deveni frustrat pentru ca ii esti superioara ( ca esti mai puternica ca el ), si ar putea avea reactii urate.

| crack123 a răspuns:

Probleme psihologice tipice unui om lipsit de incredere, banuiesc ca nu ai avut suficiente situatii prin care sa-ti demonstrezi ca ai anumite treburi care le doresti la tine...

| SyndicateW a răspuns:

Ce parere mi-am creat eu despre tine, esti materialista si nu sti a faci dragoste.
1- Ca tu sa te simti bine in timp ce faceti dragoste nu tine doar de el, daca tu iti tot bagi ideea asta in cap ca nu iti place e clar ca pentru el o a fie greu sa te faca sa te simti bine.Prelungiti preludiul ce dracu toata lumea stie ca preludiul e foarte important mai ales pentru femei. Durerea acea poate aparea din cauza ca nu exista preludiu sau din cauze medicale.
2- Tu esti invidioasa pe prietena ta ca a gasit un iubit cu situatie materiala mai buna, daca pentru tine bani sunt importanti intr-o relatie e clar nu sti ce e aia iubire.
Ce dracu sunt multi care tau pe bani parintilor pana fac 4 ani de facultate, alti stau si dupa. Dar exista si cei care nu au stau pe bani nu tata si mama. de exemplu eu dupa ce am terminat liceul nu am mai vazut bani de la parintii mei, la 20 ani m-am angajat la 21 mi-am luat masina noua de 12, 500 euro.
Ce drac nu prea poti face o facultate buna si sa si muncesti.In general astia care fac facultate considera ca e datoria parintilor sa le dea bani cat timp fac facultatea.
Si cum dracu sa isi faca o cariera in domeniul sau daca el nu invata e clar ca nu o sa reuseasca deloc, e face facultatea doar asa ca sa o faca.
Exista un proverb al lenesilor:
"Cinei harnic si munceste ori e prost ori nu gandeste"
Varianta mea suna asa :
"Cinei harnic si munceste are tot ce isi doreste"