| anonim_4396 a întrebat:

BUNA, EU AM FACUT O INTRERUPERE DE SARCINA ACUM 2 ANI. ACUM DORESC SA AM UN COPIL, SI AS DORI SA-MI SPUNETI DACA MEDICUL ISI POATE DA SEAMA CA AM FOST INSARCINATA DACA EU NU-I SPUN NIMIC.EU NU VREAU CA SOACRA MEA SA AFFLE PENTRU CA ESTE IN POTRIVA AVORTULUI SI PROBLEMA ESTE CA EA MA INSOTESTE LA MEDIC.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poate sa-si dea seama, dar e FOARTE important sa-i spui medicului. Lasa-ti soacra pe sala si spune-i medicului adevarul, fiindca altfel s-ar putea sa existe complicatii a caror cauza el sa n-o intelega si sa nu te poate ajuta. Sinceritatea la medic e mult mai importanta decat parerea soacrei tale. In definitiv, daca pe sotul tau nu-l deranjeaza, ce treaba are soacra?

4 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Important este cand consulti un medic sa-i spui corect istoricul problemei...altfel s-ar putea sa greseasca in diagnostic sau tratament. De fel organismul isi revine repede dupa un chiuretaj... dar depinde in ce luna erai insarcinata si cum a decurs actul in sine... dar banuiesc ca totul a fost ok...in ziua de azi se poate face legal intrerupere de sarcina. Ideal ar fi sa nu se mai intervina brutal in ciopartirea micilor creaturi...ci sa fim constienti daca ne dorim sau nu un copil...este nefiresc sa omoram o fiinta nenascuta inca, care nu poate face nimic in a se apara.
Nu stiu cat de mult ar putea s-o afecteze pe soacra ta...ci doar resentimentul ca ar fi putut avea un nepotel deja... Dar nu este bine sa tii secret lucruri care mai tarziu pot iesi la iveala. Acum, ca-ti doresti un copil, si sunteti pregatiti pentru el...impartaseste aceasta bucurie si cu ea. La consultatie nu este obligatoriu sa intre si ea...este privata consultatia. Chiar poti vorbi cu dr despre acest lucru si s-o roage sa te astepte pe hol...trebuind sa aveti o discutie particulara...
Succes in noua ta dorinta...

| simona24 a răspuns:

Da medicul poate sa isi dea seama dar exista confidentialitatea dintre medic si pacient daca ii il rogi sa nu spuna nimic se va conforma...cred ca nu te asista soacra in cabinetul ginecologic! daca insista sa intre zii si tu ca iti este jena in fata ei.

| yoanna73 a răspuns:

Nu va sti daca nu-i spui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soacrele astea ce se mai baga...las-o afara. ii spui si tu ca ti-e rusine. ce sa caute ea cu tine inauntru? pune-o sa faca si ea un control cu tine in cabinet, sa vedem ce zice?