| NicoletaCristina a întrebat:

Am fost la medic ginecolog pentru o consultatie pentru ca prezentam simptome ca sunt insarcinata am facut un ecograf iar doctorul mi-a spus ca am o sarcina extrauterina, ati putea sa imi spuneti si mie cat de grava este problema si care ar fi costurile unui chiuretaj daca se poate spune asa sau daca se poate face?
Nu sunt nici majora inca si imi este tare frica sa nu patesc ceva mai rau deoarece nu doresc sa afle nici parinti sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti face chiuretaj pentru sarcina extrauterina, fiindca chiuretajul scoate doar o sarcina intrauterina.
Exista doua metode, dar pentru ambele va trebui sa stai internata in spital si sa semneze parintii tai (fiindca mortalitatea in sarcina extrauterina este foarte mare).
1. Daca sarcina este mica si te gasesti intr-un centru universitar mare, poti lua niste citostatice care sa omoare copilul si sa duca la eliminarea sarcinii. Vei sta cam 10 zile internata si vei avea efectele adverse normale ale chimioterapiei.
2. Daca sarcina e mai mare, trebuie sa te operezi si sa scoti trompa cu sarcina.
Trebuie sa te grabesti foarte tare, fiindca sarcina extrauterina se poate rupe in orice moment si daca se rupe vei avea nevoie de oepratie de urgenta (in cateva ore), altfel iti vei pierde viata. Sarcina extrauterina este o problema extre de grava, in urma cu 30 de ani majoritatea femeilor mureau din asa ceva, acum sansele de supravietuire sunt foarte bune (aproape 100%), mai ales daca tratamentul este aplicat in primele 3-4 saptamani de sarcina. Daca sarcina se rupe, mortalitatea este inca destul de mare (10-15%)

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Din pacate,parinti vor afla:fiind minora, nu se poate face o interventie chirurgicala, fara stiinta si aprobarea lor(mai ales ca este si urgenta). Daca vei ajunge in ultima faza, te vor opera, dar tot vor afla parintii.Asa ca mai bine spune-le tu si sunt sigura ca vor fi suparati intai, dar sunt tot atat de sigura ca tin la viata copilului lor!
La o operatie extrauterina, nu se face chiuretaj, ci operatie. Ovulul a fost fecundat de spermatozoid pe trompa uterina.
Ma mir, ca nu ai fost internata deja.Consulta si un alt medic,ca sa fii sigura de diagnostic, deoarece, si nu vreau sa te sperii, dar sanatatea si viata ta, conteaza mai mult decat frica de parinti si rusinea.Este destul de riscant, daca stai si astepti acasa.Nu face nimic,ca nu se poate rezolva, decat prin operatie!
Gandeste-te, ca este sanatatea ta la mijloc si la cea mai mica durere, mergi la medic! Daca vrei sa ma intrebi ceva, poti sa-mi scrii.Si eu am avut o sarcina extrauterina, m-am operat(a fost urgenta) si acum sunt in viata.

| NicoletaCristina explică (pentru pietrean):

Merci frumos, deci in orice faza parinti tot vor afla? sad momentan doctorul mi-a dat o trimitere sa fac niste analize sa afle daca am o sarcina extrauterina sau o sarcina nu stiu cum mi-a zis ca am uitat si mi-a spus sa revin cu rezultatul analizelor