| Brunetata1998 a întrebat:

Eu și prietenul meu am facut dragoste cu prezervativ. După ce s.a terminat s.a spart. Există șanse să fiu gravidă? Înainte cu câteva zile de la acel contact sexual mi s.a terminat ciclul și acum sunt puțin cam panicată. Nu vreau să am încă nu copil. Nu am luat pastila de a două zi pentru ca nu am simțit să se fi terminat în mine.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In a cata zi a ciclului tau a avut loc sexul cu pricina? Cate zile are de obicei ciclul tau menstrual si ceea ce este cel mai important, daca c.m. este regulat sau neregulat? Se poate calcula perioada fertila in cazul tau? deoarece se stie ca o femeie poate ramane gravida DOAR IN PERIOADA FERTILA. In cazul in care vei prezenta datele cerute poti spera la un raspuns catusi de cat concret si probabil si corect, deoarece in baza celor prezentate in intrebare, deocamdata se pot formula doar simple pareri subiective fara nici un fundament. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este unul a carei lungime medie este apropiata de cea considerata normala, care de regula are cam 28 de zile, rezulta ca intr-un astfel de caz ovulatia se produce cam in totdeauna dupa trecerea a 14 zile din momentul inceperii menstruatiei. Fiindca se stie ca spermatozoizii ajunsi in vagin si de acolo in uter pot supravietui cam 4-5 zile in asteptarea unui ovul pentru a-l fecunda, rezulta ca pericolul (teoretic) formarii unei sarcini poate apare cam dupa ziua a 10 a ciclului menstrual. Se pare ca "accidentul" s-a produs inainte de inceperea perioadei fertile deci probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este foarte mica.

| Emilian65 a răspuns:

Era bine ca dupa contactul sexual sa fi luat pastila de a doua zi pentru a sta fara griji ca ai ramas gravida,

| Felys a răspuns:

Da,exista sanse, mai ales ca spermatozoizii traieasc pana la 3, 4 zile in vagin,numai bine sa ai ovulatie,ai facut mare greseala ca nu ai luat pastila de a doua zi, faptul ca nu ai simtit sa fi ajuns sperma in tine nu este concludent, e suficient sa ajunga o picatura si sa ramai gravida, acum cum ti-o fi norocul, poti face testul de sarcina dupa 20 zile de la intamplare ca sa aflii daca esti sau nu gravida

| SofiaAbigail a răspuns:

Daca s-a intamplat acum 1 zi sau 2 mai ai o sansa cu anticonceptionalele, dar nu garantez.

| Andromeea a răspuns:

Pff. nu stiu. Parerea mea e sa te duci la un doctor si sa verifici. Mai bine luai pastilele ca sa fii sigura.