| Gabryeeeeelq a întrebat:

Buna, eu si iubitul meu am făcut dragoste, am incercat sa facem in asa fel sa raman însărcinata, am incercat asta de mai multe ori, dar nu am rămas însărcinată... De obicei imi ieșea sperma, dar acum nu a iesit. Sunt gravidă?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Simplul fapt constatat si observat de tine, ca dupa ce sperma a fost ejaculata in vagin acum a ramas in interiorul vaginului si nu s-a scurs/nu a iesit din vagin ca alta data, din nefericire pentru tine, trebuie sa afli si sa stii ca nu are nicio relevanta, fiindca in niciun caz NU reprezinta un indicator al unei posibile posibilitati de a ramane insarcinata. Pentru a fi corect informata citeste cu atentie raspunsul pentru a intelege cand, cum si in ce conditii, dar mai ales in ce moment al ciclului se poate forma sarcina :
Sarcina poate sa ia nastere numai in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in una sau in toate cele 2-3 zile REAL FERTILE a ciclului menstrual. Doar atunci spermatozoizii au posibilitatea si chiar reusesc sa treaca din vagin pana in uter, adica in timpul celor 5-6 zile care apartin de perioada fertila (totala) a fiecarui ciclu menstrual.
Determinarea si stabilirea zilelor care formeaza perioada fertila a ciclului menstrual se face prin calcule, insa acest lucru poate fi facut numai daca acel ciclu menstrual este de tipul regulat.
In cazul in care femeia are ciclul menstrual neregulat/dereglat, ea trebuie sa foloseasca testerul de fertilitate si ovulatie, fiindca doar asa cu ajutorul testerului de fertilitate are posibilitatea sa stabileasca si determine care sunt cele 5-6 zile fertile, in timpul carora se va produce ovulatia si exista posibilitatea sa ia nastere sarcina in cazul in care ovulul este fecundat de un spermatozoid.
Kitul de 5 bucati de teste de fertilitate si ovulatie tip banda, se poate cumpara din orice farmacie la pretul de cca. 18-22 de lei. https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
In prospectul insotitor este explicat pe intelestul oricui, cum se efectueaza in mod corect testul si cum se citeste/interpreteaza rezultatul obtinut. Cu ajutorul testului de fertilitate si ovulatie, femeia reuseste sa stabileasca cu o precizie de peste 97-98% existenta sau lipsa hormonului luteinic (LH) in urina. (Exista si testere mai performante, cu care se analizeaza saliva prelevata din cavitatea bucala. Chiar daca pretul lor este de 120-180 lei, prezinta avantajul ca se pot folosi zilnic o perioada de multi ani).
-- Daca rezultatul testului de fertilitate si ovulatie este NEGATIV, inseamna ca in urina testata NU exista hormon luteinic, ceea ce inseamna ca femeia este in perioada de INFERTILITATE a ciclului menstrual si in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
-- Daca rezultatul testului de fertilitate si ovulatie este POZITIV, in acel caz rezultatul obtinut indica foarte precis (97-98%) ca in acel moment femeia este intr-o ZI FERTILA a ciclului menstrual si exista posibilitatea certa/sigura ca cel mai probabil se poate forma sarcina in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in acel moment al ciclului menstrual.
Spermatozoizii reprezinta in jur de 2-4 % din volumul total al spermei si numai ei trec din vagin in uter. Restul de 96-98% din volumul total al spermei este format din lichidul plasmatic care intotdeauna va ramane in vagin dupa ejaculare. Este indicat ca femeia sa ramana culcata pe spate cam 10-15 minute dupa ce sperma a fost ejaculata in vagin, fiindca procedand astfel ofera spermatozoizilor sansa sa aiba timpul necesar sa iasa din sperma si trecerea lor din vagin in uter sa se produca in mare masura.
Plasma spermatica ramasa in vagin, de regula se amesteca cu secretia vaginala normala (leucoreea) si tot de regula amestecul format se scurge in afara vaginului in mod absolut normal.
In concluzie atat posibilitatea cat si probabilitatea ca tu sa ramai insarcinata depinde pur si simplu de norocul tau, ca acest act sexual sa fi fost intretinut/sa fi avut loc in una din cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Ca sa ramai gravida trebuie indeplinite urmatoarele conditii: 1. Sa faceti sex mai des in perioada fertila; 2. Iubitul sa ejaculeze de fiecare data cand faceti sex in vagin in catitati mari si sperma sa fie de buna calitate.

| SG1995 a răspuns:

Dragă nu așa se rămâne însărcinată, e importantă perioada ciclului menstrual în care faceți sex, nu înțeleg eu prea bine, dar pe scurt de -a lungul unui ciclu menstrual există o perioadă de infertilitate care dacă faci sex nu rămâi gravidă, și mai există o perioadă denumită fertilă, în care ai cele mai mari șanse să rămâi gravidă. Eh tu trebuie să-ți urmărești ciclu să faceți sex în perioada fertilă. Probabil va trebui să o faceți mai multe zile la rând în zilele cu fertilitate maximă, iar după aceea aștepți două săptămâni după actul sexual avut în perioada fertilă și faci un test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sex când ești în perioada fertila daca vrei sa ramai însărcinată. Poate nici el nu are sperma de calitate

| Michaeel a răspuns:

Cum de mereu când femeia nu vrea copii se trezește gravida și când vrea sa rămână însărcinată nu reușește? În fine, de unde sa știu eu dacă esti gravida sau nu? Fa un test de sarcina și afla.