| anonim_4396 a întrebat:

Eu si iubitul meu ne-am despartit acum 2 saptamani. intre timp am mai vorbit ca amici si nu am mai adus vorba de noi. Sa spun ca a fost alegerea lui sa ne despartim,.si dupa cateva zile mi a zis ca si a gasit alta prietena, desi nu cred asta. mi a spus asa probabil ca sa uite de mine. eu i am tot vizitat profilul de facebook si am gasit 2 melodii care aveau niste versuri parca adresate mie.erau despre neincredere, de faptul ca se gandeste tot timpul la mine.imi si spusese asta saptamana trecuta.de altfel nu m a ignorat si imi da impresia ca vrea sa vorbim mereu. De altfel,eu am devenit suspicioasa pe parcursul relatiei si sa spunem ca l am tot agasat cu tot felul de intrebari, pentru ca in ultima perioada m a facut sa cred ca mai exista inca cineva.de asemenea, tot in ultima perioada voia sa mi afle orice miscare.era foarte gelos,daca vorbeam cu un prieten,imi spunea ca nu suporta sa-l auda pe respectivul pronuntandu-mi numele,ajunsese sa fie o relatie bazata pe gelozie nebuneasca,atunci cand mi a zis ca mai bine ne despartim,mi a mai spus ca pur si simplu nu mai poate, ca asa e cel mai bine pentru amandoi si ca sufera ca persoana pe care o iubeste nu l crede.acum simt ca avem nevoie unul de altul si suferim in tacere.Ce parere aveti? Cum il puteti caracteriza pe el ca si caracter? Ce pot face? Se mai poate salva ceva in relatia asta?

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Lasa lucrurile sa se linisteasca un timp, apoi vedeti voi ce va fi si daca se mai poate face ceva pentru a salva relatia

| BruneTTe a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Lipsa de comunicare. Daca in timpul relatiei vorbeati deschis despre tot ce va deranjeaza nu se ajungea aici.

Daca stai si te gandesti logic si limpede, voi chiar nu ati avut niciun motiv serios de despartire. A fost doar asa, o gelozie bazata pe un mare nimic.
Acum nu ai altceva de facut decat sa astepti ca timpul sa treaca. Nu-l ignore, vorbeste cu el de fiecare data cand ai ocazia, ajuta-l daca are nevoie de tine, fii langa el daca ti se da ocazia. Daca mai mentioneaza ceva despre vreo presupusa prietena, nu comenta ci arata-te extrem de trista, sa vada si el asta, sa deduca ca inca il iubesti si ca ai vrea sa fiti impreuna. Daca ai cumva ocazia si reusesti sa iesi cu el undeva, spune-i ca iti este dor de el si ca nu poti sa nu mai simti nimic pentru el. Saruta-l. Iti va raspunde daca te vrea inapoi. Si eu cred ca asta vrea si el.
Sper sa te fi ajutat macar un pic.

| Awesom a răspuns:

Voi doi aveati o relatie rea pentru sanatatea unui om.Voi doi va iubiti gelos si posesiv, va place sa tineti fiecare lantul celuilalt si sa nu dati drumul lantului pana nu se rup verigile lantului.Un sfat pentru voi doi unul sa se mute in Australia, celalalt sa se mute la Polul Nord.

| neutrino a răspuns:

Suferi tu, nu el. El cauta altceva!

| blueheart a răspuns:

Daca v-ati iubit cu adevarat veti fi din nou impreuna. Putina gelozie nu strica,ii arati persoanei de langa tine ca iti pasa de el,dar asta facand glume si nu reprosandu-i,asa il pierzi. Neincrederea nu are ce cauta intr-o relatie. Daca iubesti cu adevarat simti daca esti inselat sau nu. Neincrederea si gelozia sunt doua lucruri care duc intotdeauna la ruperea relatiilor. Doua persoane care se iubesc cu adevarat vor fi impreuna pentru ca vor stii sa lupte pentru iubirea lor. Lasa timpul putin sa treaca,incearca sa-ti dai seama din comportamentul lui daca mai are sentimente pentru tine,incearca sa-i fii prietena, sa-l ajuti, asa arati ca intr-adevar iti pasa de el si ca vrei sa-i fii aproape. Lupta pentru dragostea voastra daca tu crezi ca merita, ca el inca te iubeste. Daca nu, atunci ofera-i libertatea. Va aprecia asta candva si va intelege ce suflet mare ai avut. Succes! happy

| Awesom a răspuns (pentru blueheart):

Stimata inima albastra n-ai auzit ca relatia lor era in ultimul timp bazata numai pe gelozie si posesivitate excesiva?

| blueheart a răspuns (pentru Awesom):

Nu am auzit, am citit. Si mi-am spus parerea, am dat un sfat, nu i-am zis si sa-l urmeze. Oamenii se pot schimba daca vor, pot lasa deoparte neincrederea si gelozia daca isi doresc sa fie impreuna cu cineva. La asta m-am referit.
O seara frumoasa in continuare! happy

| Awesom a răspuns (pentru blueheart):

Multumesc tie si mai frumoasa.

| blueheart a răspuns (pentru Awesom):

Multumesc frumos! happy

| anonim_4396 explică (pentru Awesom):

Smithule, aici se vede, nu se aude

| Awesom a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris cum am vrut eu.Se vede sau se aude mie nu-mi pasa.Deci mai bine pastreaza postura asta de corector al raspunsurilor altora pentru tine.Tu vezi paiul din ochiul meu in loc sa te duci sa vezi barna din ochiul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Awesom):

Sau sa te numesc altfel? crezi ca nu stiu cine esti dar te inseli amarnic

| Jacck a răspuns:

Se poate salva...cu compromisuri,nu stiu ce fel de persoana esti tu de-l innebuneai pe el cu gelozia,probabil nu-i place sa vb cu lumea,sa ranjesti etc,e un tip mai dificil dar cu timpul daca el isi va reveni cand va vedea in tine incredere completa, dar asta numai prin compromisuri, adica tu sa fii fata de casa happy
El se va intoarce la tine, e prea gelos ca sa nu te aiba happy (Dar totusi hai sa tinem cont si de varste si etc, chiar crezi ca asta va fi o relatie permanenta?)

| UnGandCald a răspuns (pentru Jacck):

Pare a fi o relatie indispensabila amandurora..asta simt eu ..si simt ca si el simte la fel..de altfel cand eram impreuna imi spunea asta...ca indiferent de ce se va intampla, vom fi mereu impreuna.