| mirunaaa96 a întrebat:

Buna,eu si prietenul meu ne intelegem chiar bine dar is momente cand il simt foarte indiferent si nepasator,am vorbit cu el de multe ori despre asta dar el spune ca nu i se pare ca se comporta aiurea,dar o face,si nu ii atat de dragastos cu mine cum as vrea si i-am spus si asta. As vrea sa ma despart de el dar nu consider ca ii atat de grav, e ceva de facut ca sa se schimbe putin? Sa fie mai atent?

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Barbatii si femeile au nevoi diferite de afectiune, si in plus astea variaza si de la individ la individ.
Eu de exemplu, sunt foarte "lipicios" cand sunt cu cineva, unele pot sa zica ca s-ar simti sufocate sa fie cu mine, dar nu-mi place sa folosesc telefonul asa ca nu dau telefoane, si asta ar putea cineva sa considere lipsa de afectiune.
Intr-o relatie trebuie sa lase amandoi, altfel nu iese nimic. Ai zis ca nu este atat de grav, vezi cum evolueaza in timp inainte sa iei o decizie drastica.

| Drolja a răspuns:

Se prea poate ca iubitul tău să fie un individ cu o experienţă de viaţă şi inteligenţă emoţională net superioare ţie, pe care tu nu le poţi înţelege decât ca indiferenţă sau răceală.
Atitudinea lui este influenţată de experienţa relaţiilor anterioare, din acest motiv, lui nu i se pare că se poartă aiurea, fiind ceva alogic şi imposibil ca el să nu îşi asculte "glasul" experienţei. E ca atunci când ai făcut o greşeală în trecut, iar instictele defensive detectează o posibilă repetare a situaţiei, evitând-o.

O soluţie ar fi să începi să îl percepi corect şi să te conformezi anumitor episoade de indiferenţă, dacă zici că vă înţelegeţi bine. Poate mai târziu, după câteva alte relaţii, vei ajunge şi tu la concluziile la care a ajuns el şi îţi vei aduce aminte de atitudinea ta de acum şi ţi se va părea infantilă.

Poţi să te desparţi de el, da, şi să îţi găseşti un tip afectuos.

| RAY a răspuns:

Asa e un mascul alfa, sigur ca nu o sa te desparti de el pentru ca e baiat rau

| LoveSleep a răspuns:

Oamenii nu se schimbă, eventual se dresează, cum a zis și gaboru.
Nu cred că te obligă să rămâi cu el, dacă nu-ți convine poți pur și simplu să te desparți de el.

| Doub a răspuns:

Daca e indiferent, asta nu inseamna ca nu ii pasa. Accepta-l asa cum e, nu are rost sa-l schimbi. Presupun ca atunci cand te-ai indragostit de el, ai acceptat si "latura" asta a lui.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Daca nu e ceea ce iti doresti tu, atunci paraseste-l

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Daca il iubesti, nu incerci sa-l schimbi. Daca se modeleaza el dupa tine, e perfect, daca nu, aia e. Poate nu e genul tau de baiat. Pe de alta parte, nici nu e vina ta ca nu e el dragastos. Toate astea au o singura concluzie: nu va potriviti! Cel putin, nu asa cum ati vrea voi.

| GaboruGGG a răspuns:

Oamenii nu se schimba, se dreseaza.

| Petrisor_Euu_1995 a răspuns:

Incearca sa-l asculti, vezi ce are poate se poate rezolva ceva.
Daca nu merge si nu e atent cu tine poate nu poate...
Daca nu ultima varianta, cred ca are pe altcineva! Funds?