| Stanciu_Cristiana_1990 a întrebat:

fete romance care au stat cu machedoni gasesc si eu aici... daca da va rog sa imi sp si mie cum mama dracu sunt oamenii astia cand iubesc?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Nu am stat cu machedoni dar am copilarit cu 2. Indiferent cat au iubit romance, tot machedoance si-au luat de neveste si i-am intrebat de cateva ori, daca ar fi sa iubeasca mult, mult de tot o romanca, ce ar face?
Amandoi au spus ca niciodata nu ar avea cum sa iubeasca atat de mult o romanca incat sa nu se insoare cu o machedoanca. Pentru ca asa sunt construiti si setati...si asa a fost. Au avut relatii cu romance chiar si de cativa ani, cu mutat impreuna etc. Dar le spuneau ca nu e cazul sa isi faca iluzii de viitor.

Iar ca idee...sunt oameni ca oricare altii. Mai greu e insa cu familiile lor decat cu ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

S-a schimbat mult situatia in ultimii ani, nu sunt toti asa. taica-miu a luat o romanca, si e machidon, verii lui i-au calcat pe urme si nici pentru mine si sorma mea nu are pretentii, drept dovada si sora mea s-a maritat cu un roman. e adevarat ca au fost altfel crescuti, sa nu accepte in viata lor pe cineva din afara neamului, dar majoritatea s-au schimbat, rar cand mai gasesti unul care nu iese din traditia in care a crescut.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca parintii sau bunicii au fost "metisi" atunci da...se poate sa ai si tu libertate. Dar toti machedonii cunoscuti de mine, astia doi cu care am crescut (care nu te gandii ca aveau familii cine stie cum, din contra, erau foarte deschise familiie, glumete, puse mereu pe petreceri si voie buna)si inca doua colege la munca ...toti, desi au avut relatii cu romani, s-au casatorit cu machidoni.
Nu spun ca nu sunt si exceptii...normal ca sunt si e bine ca sunt. Dar majoritatea raman in limitele etniilor si a obiceiurilor...
Si nu-mi poti spune mie ca "s-a schimbat situatia" pentru ca eu vorbesc de generatia 85-90 laughing) Nu de aia de pe vremea cand era bunica fata mare. Adica daca 91 e anul nasterii tale, eu sunt cu 6 ani mai mare ca tine.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Stiu ca inca mai sunt, ca traiesc printre ei, stiu traditiile si obiceiurile si gandirea, eu zic doar ca au inceput sa apara si machidoni care ies din cercul in care s-au nascut happy

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, Doamne ajuta pentru ca stiu o tipa care a suferit ENORM din cauza ca s-a indragostit de un machidon. A stat cu el 5 ani, a cerut-o de sotie, incepusera planuri de nunta in situatia in care ea cu parintii lui se vazusera de fix 4 ori in 5 ani. Cand ai lui au vazut ca se ingroasa gluma au inceput sa il santajeze atat emotional cat si financiar de l-au facut sa anuleze nunta cu vreo 3-4 saptamani inainte si la 3 luni dupa, era insurat cu o alta...de-a lor. Deci fata asta, romanca, a suferit cativa ani buni din urma socului. Bine, nici el nu a lasat-o sa treaca peste, ca si el o iubea, si-a transformat-o in amanta o perioada...ma rog. O harababura totala. Si totul din cauza neamurilor care s-au opus NUMAI si NUMAI pentru ca era romanca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Da stiu, si mama a patit la fel, pentru ca era romanca. socrii au acceptat-o si au fost foarte incantati, dar restul rudelor, matusi, unchi de-ai tatalui au fost foarte nesimtiti si si-au batut joc asa de ea. ma bucur ca s-au linistit apele dupa 6 - 7 ani de la nunta lor si acum e totul in regula. ai mei au cam taiat legatura cu rudele tatalui, ca s-au dovedit a fi foarte nesimtiti inclusiv cu el si e mult mai bine asa. exista din pacate tot felul de oameni, care pun prea mult accent pe niste lucruri asa de minore, in opinia mea. ironia sortii care a fost, si m-a amuzat teribil laughing) cumnata bunicului meu, adica matusa tatalui meu, ea a fost capul rautatilor si a umilit-o pe mama, ca nu-i de-a lor, dar apoi si copiii ei tot romance au luat laughing)))

16 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Când te iubesc unde?

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cum sa fie ca si noi doar ca ei sunt din macedonia nu Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca oricare alt om raised eyebrows eu sunt machidoanca si asta nu inseamna ca iubesc altfel fata de romani laughing)

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Sunt. Oameni care iubesc.

| Cristiana_Daniela_1999 a răspuns:

Nu o sa se căsătorească niciodată cu o româncă majoritatea o sa suferiți.

| Stanciu_Cristiana_1990 explică:

Ramona daca tot esti machedoanca poate imi luminezi si mie mintea... spune.mi te rog e adevarat ca si acum va casatoriti doar intre voi? Nu stiu mai pe scurt spune.mi ce sa fac sa ma opresc sau sa merg mai departe? Multumesc frumos :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stanciu_Cristiana_1990):

Depinde de cum ai fost crescuta si de parinti si ce asteptari au ei de la tine. sunt parinti machidoni care nu accepta in familie un om de alta natie, sunt altii carora nu le pasa. am mentionat mai jos, ca in cazul familiei mele, parintii mei nu-mi impun sa ma marit tot cu un machidon, singura lor rugaminte e sa nu fie tigan, atata tot. eu provin dintr-un tata machidon si o mama romanca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate neamurile mele, din partea tatalui, veri de-ai mei, care sunt machidoni au acum parteneri/partenere romani/romance. la mine in familie nu se tine cont. acum nu stiu in ce situatie te aflii tu...

| Stanciu_Cristiana_1990 explică:

Va multumesc mult fetelor .....si eu il iubesc foarte mult si nu inteleg de ce nu aleg parintii fericirea copiilor... .....si mie ai mei mi.au spus orice numai tigan sa nu fie .........de cateva zile plang intruna si nu stiam ce sa fac sa mai lupt sau sa ma las .....multumesc ramona mult de tot :* o zi minunata :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stanciu_Cristiana_1990):

Sper sa ai noroc Cristiana, altceva nu stiu ce sa-ti zic...

| sofisis a răspuns (pentru Stanciu_Cristiana_1990):

Daca el e alaturi de tine si vrea cu adevarat sa lupte pentru tine, lupta.
Daca il vezi reticent si cumva... spre ai lui, mai bine renunta acum inainte sa fie prea tarziu.
De el depinde totul.