| RoxanaAndreea2300 a întrebat:

Fetelor, am de pus o intrebare putin mai delicata...
Uitati..., s-a intamplat sa ma masturbez dar fara sa introduc ceva. si nu imi mai vine menstruatia.
Am facut ceva rau? nu o sa o mai fac, dar ma ingrijoreaza.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea clitorisului NU produce nicio repercursiune de nicio natura si cu atat mai putin vreo urmare care sa afecteze buna desfasurare a ciclului menstrual. Te poti masturba in continuare fiindca problemele tale adevarate sunt de natura hormonala si se produc pe fondul activitatii incorecte si probabil si deficitare a uneia sa a mai multe glande endocrine din organismal tau. Ar fi indicat ca prima data sa fii consultata de catre un medic endocrinolog. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai facut nimic rau. Marea majoritate a adolescentilor se masturbeaza, face parte din maturizarea sexuala. Nu influenteaza menstruatia, nu da nici o boala (daca respecti igiena) si nu iti face nici un rau

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu prea are legatura cu menstruatia, asa ca o fi din alta cauza.