| Marylavi34 a întrebat:

Buna fetelor! Am o întrebat ma ajuta cineva. Acum 3 sapt aproximativ am avut contact sexual neprotejat iar iubitul meu s-a terminat. Și am luat pastila de a doua zi. Apoi după cateva zile aproximativ mi-a venit încăodata menstruația in aceștia luna de doua ori. Asta a fost luna trecută, iar acum luna acesta trebuia să-mi vina menstruația și nu mi-a venit deja am 6 zile întârziate. Mi-am făcut 4 teste de sarcina unul chiar ieri și îmi arată o linie. Oare sunt însărcinată ma gândesc ca la testul de sarcina trebuie să-ți arate sigur dacă ești.

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai, de ce oare puneti voi aproape mereu caruta inaintea boilor?!
DE CE NU VA PROTEJATI?! NU STITI CA EXISTA SI BOLI TRANSMulISIBILE SEXUAL?!
Testu de sarcina se face in a 21-a zi, de la contactul sexual neprotejat, din prima urina de dimineata!
Lipsa PROTECTIEI indica ca nici el NU TE RESPECTA SUFICIENT, si si tu ai un mare grad de inconstienta, daca nu stii ca de la un avort poti ramane infertila!
Un anumit grad de risc tot exista, pentru ca s-au vazut destule cazuri de sarcina peste ciclu!
PASTILA DE A DOUA ZI ESTE O BOMBA HORMONALA, CARE TE DA PESTE CAP, SI SE IA NUMAI DUPA O EXAMINARE MEDICALA DE SPECIALITATE, SI PE CARE DOAR MEDICUL TI-O RECOMANDA, CU RETETA!
NU MAI FA SEX NEPROTEJAT!
SEXUL NU E CIOCOLATA!

| Adry05 a răspuns:

Nu esti insarcinata clar. te-a dereglat rau pastila aia

| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-ai fii interesat ce efecte negative are pastila de a doua zi, aii fii stiu ca, pe urmatoarele 6-12 luni, nu se mai poate calcula si aproxima nici un ciclu mentrual, nu se mai poate calcula ovulatia si nici perioada fertiola, pentru ca, pastila aia este o bomba hormonala, care ti-a dat toata sanatatea peste cap.
De acum inainte, pentru urmatorul an, folositi doar prezervativul sa va protejati, fiindca risti sa ramai gravida imediat.

| SkyPilot a răspuns:

Pastila de a doua zi iti poate deregla foarte rau ciclul. O vreme (pana la 6 luni) nu mai poti conta pe calendar.
Daca ai avut menstruatie (normala ca volum, culoare, cantitate) nu esti gravida. Testul de sarcina spune si el ca nu esti (daca l-ai facut cum trebuia, cand trebuia si nu era expirat).
Nu te mai lua dupa toti nechematii cu "bomba hormonala". Mai ales dupa cei la care le tremura mana de draci ca tu ai viata intima, iar ele sunt la menopauza si si-au pus-o in cui. Eu locuiesc intr-o jurisdictie unde nu poti lua fara retea nici macar un analgezic mai puternic, dar pastilele pe baza de levonorgestrel sunt absolut la liber. Nu intrebi pe nimeni, le iei din raft, te duci la casa si le platesti.