| Mary2809 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Pe data de 16, luna trecută am avut primul meu contact sexual neprotejat. El s-a terminat pe mine, nu in mine, dar tin sa precizez ca eram in perioada ovulației si am luat pastila de a doua zi imediat (cam dupa 2 ore) din cauza ca ne-am panicat (acum consider ca am luat-o degeaba). Menstruația mi-a venit pe întâi, regulata si normala. Problema este ca in ultimele zile parca am stări de greață si ieri m-a durut spatele foarte tare. Credeți ca este vreo sansa sa fiu însărcinată? Sau apar simptomele, având in vedere ca peste 9-10 zile ar trebui sa imi vina iarăși menstruația? Sau e altceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultima menstruatie a pornit la data reiesita din calcul, sau la cea preconizata pe baza observatiilor privind lungimea ciclurilor avute si de asemenea si fiindca desfasurare procesului de sangerare a decurs in conditii similare cu menstruatiile avute anterior, se poate aprecia si concluziona ca acea menstruatie a reprezentat GARANTIA ferma ca a fost eliminat ENDOMETRUL si in aceste conditii este cu totul IMPOSIBIL cain acest moment sa existe o sarcina instalata in uterul tau. Fiindca posibila perioada fertila din acest ciclu menstrual a fost cel mai probabil intre zilele de 10/11 - 16/17 Martie, reiese ca si in cazul in care ai fi intretinut sex neprotejat si ar fi ajuns sperma in vagin in zilele perioadei amintite, in acest moment inca NU ar putea exista o sarcina implantata in uter. In baza acestui rationament, reiese cat se poate de clar/evident ca starile amintite, invocare au o cu totul alta origine si pot fi urmarea unei stari de stress pronuntat sau pur si simplu a unei stari paranoice. Este aproape imposibil ca simpromelor premenstruale sa apara si sa se manifeste cu 9 - 10 zile inainte de momentul pornirii viitoarei menstruatii. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine si ti-a venit menstruatia, nu poti fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu exista vreo sansa de sarcina deaorece ai luat pastila de a 2-a zi, starile de greata si durerile de spate au alta cauza decat o eventuala sarcina.

| clasaazeceaieceamaitare a răspuns:

Nu e nicio sansa